۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
تأکید دموکراتهای آمریکایی بر رفع انحصارگرایی در زنجیره کشاورزی

رونمایی از برنامه اقتصادی دموکرات‌ها برای بخش کشاورزی در انتخابات آینده آمریکا

محور اصلی برنامه‌های انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا بر رفع انحصارگرایی در زنجیره تولید تا فروش محصولات کشاورزی، کاهش هزینه تولید به‌جای افزایش یارانه قیمتی، حمایت از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بازاری کشاورزی و ارتباط دادن یارانه‌های کشاورزی به حفاظت از محیط‌زیست تأکید دارند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت Politico، خانم الیرابت وارن یکی از سیاست‌مداران دموکرات آمریکایی است که تمرکز وی روی بخش حفاظت از مصرف‌کنندگان، فرصت‌­های اقتصادی و امنیت اجتماعی در امریکا قرار دارد. ایشان در چند روز اخیر اسناد، برنامه‌­ها و سیاست­‌های حزب دموکرات برای بخش کشاورزی را منتشر کرده‌­اند. محور اصلی این برنامه ایجاد رابطه قدرتمند بین کشاورزان و شرکت‌­های تجاری کشاورزی و کسب‌وکارهای کشاورزی استوار است.

در برنامه­‌ی خانم وارن که به‌عنوان برنامه دموکرات­‌ها برای ۲۰۲۰ به شمار می‌­آید، هدف ایجاد یک رابطه همکاری قوی بین شرکت­های تجاری کشاورزی و کشاورزان است؛ به‌طوری‌که درآمد کشاورزان افزایش ‌یافته، تولید بیش‌ازحد محصولات کاهش‌یافته و توجه به مسائل زیست‌محیطی بیشتر مورد تشویق قرار گیرد.

رونق شرکت‌های تجاری کشاورزی برای توسعه هرچه بیشتر کشاورزی آمریکا

بر اساس صحبت‌های خانم وارن این تغییرات می­تواند درآمد کشاورزان را تا حد قابل قبولی افزایش دهد و فشار وارده بر مالیات‌دهندگان کاهش یابد. بر اساس این چهارچوب عواملی که باعث عقب‌نشینی یا شکست بیزنس‌های کشاورزی می­شوند باید جلوگیری گردد تا این شرکت­‌ها به مزارع نزدیک­تر شده و اقتصاد کشاورزی قدرت بیشتری پیدا کند. این کار فرصت­‌های پیش روی کشاورزان خرده­‌پا و متوسط را گسترش داده، حضور زنان در بخش کشاورزی را پررنگ‌تر کرده، کشاورزی خانوادگی را تداوم بخشیده و در کل باعث پیشبرد کشاورزی خواهد شد.

رفع انحصار شرکت‌های بزرگ کشاورزی و توسعه اتحادیه‌های کشاورزی

استراتژی بنیادی وارن شامل انحلال شرکت‌­های بزرگ و عمده تولید آفت‌کش، بذر و بسته‌بندی گوشت و تقویت اتحادیه‌­های تولیدکنندگان است تا همه اجزای زنجیره تولید در بخش کشاورزی به‌طور عادلانه فعال گردند. درواقع تصور بر این است که قدرت روزافزون شرکت­‌های بزرگ در بخش کشاورزی باعث شده تا انحصارگری در این حوزه تشدید شود. وجود انحصار در زنجیره تولید باعث می­شود تا اجزای زنجیره وابسته به یک بخش خاص باشند. برای مثال وابستگی صنعت گوشت به شرکت­‌های بسته‌بندی گوشت باعث شده تا این بخش به‌شدت قدرت پیدا کند و در عوض قسمت­‌های دیگر نفوذ و قدرت خود را از دست بدهند. درصورتی‌که تولید به‌صورت مجتمع صورت گیرد قدرت در زنجیره تولید کشاورزی پخش شده و توازن قدرت باعث می­شود شرکت­‌های تازه تأسیس بتوانند به رشد در این حوزه امیدوار شده و امکان رقابت ایجاد شود که آن نیز به‌نوبه‌ی خود اقتصاد بخش کشاورزی را تقویت خواهد کرد.

وارن اظهار می­کند که ادغام اجزای زنجیره تولید موجب افزایش قدرت کشاورزان می­شود. درصورتی‌که یک شرکت بزرگ در یک‌سوی ترازوی قدرت و کشاورز در سوی دیگر این ترازو باشد قدرت به سمت شرکت بزرگ سنگینی کرده و کشاورز دچار سرخوردگی خواهد شد. زیرا شرکت‌­های بزرگ می­توانند به‌راحتی کشاورزان را تحت‌فشار قرار داده و پرداختی به کشاورزان را به‌شدت کاهش دهند.

کمک به ذخیره محصولات کشاورزان و کاهش هزینه تولید، به‌جای یارانه قیمتی

وارن در خصوص نحوه­‌ی پرداخت یارانه به کشاورزان نیز برنامه‌­ی تغییر سیاست­‌ها را دارد. پیش‌ازاین دولت هر زمان که کاهش قیمت رخ می­داد اقدام به پرداخت یارانه و جبران قیمت کاهش‌یافته می­کرد. اما در برنامه‌­ی وارن روش مدیریت منابع جدیدی پیشنهاد می­شود که به‌جای پرداخت یارانه در صورت کاهش قیمت، تلاش می­کند تا پایداری قیمت محصول و همچنین هزینه­‌ی کشاورزان برای تولید محصول را تضمین نماید که این کار از طریق ذخیره محصولات مازاد و حفظ قیمت موجود انجام می­گیرد. این سیاست­‌ها برای جلب نظر مخالفان انجام می­گیرد که بر غیرآزاد بودن بازار محصولات کشاورزی انتقاد دارند.

از طرف دیگر، وارن که برنامه­‌ی GND برای رسیدن به تولید سبز – بدون انتشار گازهای گلخانه‌­ای – تا سال ۲۰۳۰ را ارائه داده تلاش دارد تا ۱۵ میلیارد دلار را سالانه به وزارت کشاورزی آمریکا تزریق نماید که برای پرداخت به کشاورزان به‌منظور سازگاری با این برنامه مدنظر قرار دارد.

کاهش هزینه یارانه‌های کشاورزی و تقویت زنجیره مستقیم تولید تا مصرف

برای ایجاد فرصت­‌های بیشتر برای کشاورزان تازه‌کار و خرده­‌پا، پیشنهاد شده که دسترسی این افراد و شرکت‌­ها که تازه‌وارد کسب‌وکار کشاورزی شده­‌اند به اعتبارات گسترش پیدا کند به‌طوری‌که یک میلیارد دلار بودجه برای برنامه­‌ای تحت عنوان «از تولید به مصرف» یا (Farm to People) در نظر گرفته‌شده تا ارگان­ها و مؤسسات فدرال مثل مؤسسات نظامی و بیمارستان­‌ها، غذای موردنیاز خود را مستقیماً از تولیدکنندگان محلی تهیه نمایند.

بر اساس ادعای سناتور وارن، برنامه­‌ی او برای بازسازی یارانه‌­های کشاورزی می­تواند میلیون­ها دلار صرفه‌جویی در مالیات را از طریق افزایش کارایی اقتصادی به همراه داشته باشد. سخنگوی خانم وارن بیان کرده که از طریق درآمدهای حاصل از اجرای این برنامه می­توان به کشاورزان ضرر دیده پرداخت جبرانی انجام داد تا مشوقی برای شرکت‌­ها و سرمایه‌گذاران باشد تا بتوانند با همکاری یکدیگر نظام­‌های مالیاتی قوی­تری ایجاد کنند.

مداخله کنندگان اصلی این برنامه شامل برنی سندرز، کوری بوکر، ایمی کلوبوچار، جان دلانی و جو بایدن هستند. برنی سندرز اصلی­ترین متحد وارن در این برنامه به شمار می­آید. این دو تنها کاندیداهایی هستند که برای جدا شدن ابرشرکت­‌های کشاورزی تلاش می­کنند. اما کاندیداهای دیگر ۲۰۲۰ که نام آن­ها برده شد بر تقویت انحصارگرایی تأکید دارند.

در خصوص فعالیت­‌های زیست‌محیطی نیز وارن ازجمله اکثریتی است که برای پرداخت به کشاورزان برای سازگار شدن با برنامه­‌های زیست‌محیطی رأی می­دهند. از طرفی سناتور بایدن برنامه­‌های جاه‌طلبانه‌تری دارد و اظهار داشته که کشاورزی آمریکا رتبه نخست کشاورزی جهان را ازنظر صنایع سبز و فاقد انتشار گازهای گلخانه‌­ای از آن خود می­کند به‌طوری‌که بازار جدیدی برای کشاورزانی که به این طریق زراعت کنند باز خواهد شد. برنامه‌های وارن با سیاست­های تجاری آمریکا تداخلی ندارند و از این نظر کشاورزان را متأثر نخواهد کرد.

منبع خبر:

https://www.politico.com/story/2019/08/07/how-elizabeth-warren-plans-to-reboot-the-farm-economy-1450796

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: