۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰

لزوم ایجاد سامانه اشتباهات پزشکان

به دلیل نبود نظام جامع اشتباهات پزشکی، امکان ارائه مستندات علمی بسیار دشوار است. در برخی موارد طبق آمار رسمی ۶ نفر قربانی اشتباهات پزشکی می‌شوند در حالیکه در آمارهای غیررسمی این رقم به ۱۲۰ نفر می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، پزشکی از شغل‌های بسیار مهم و در جوامع مختلف بوده که با سلامتی افراد مرتبط است. در رشته‌های پزشکی به دلیل سروکار داشتن با سلامت و جان انسان‌ها، وقوع کمترین اشتباه بسیار مهم است. طی سال‌های اخیر اشتباهات فراوان و عجیب پزشکی در کشور رخ داده است. از همین روی شناختن دلایل اشتباهات پزشکی و تلاش برای به حداقل رساندن آن، اهمیت دارد.

اشتباهات عجیب پزشکان ایرانی

طی چند سال اخیر وقوع اشتباهات پزشکی به صورت دنباله‌دار از دیگر دلایل مخدوش شدن جایگاه پزشکی در جامعه بوده است. در این زمینه خبرگزاری تابناک در سال ۱۳۹۵ از ۱۲ پرونده اشتباهات جنجالی پزشکی پرده برداشت. [۱] مرگ دردناک دختر جوان بوشهری طی عمل زیبایی، اشتباه در جراحی دست، جا ماندن پانسمان در گلو، خارج کردن اشتباهی کلیه از بدن بیمار و به دنیا آمدن نوزاد همراه با بخیه از دیگر پرونده‌های جنجال برانگیز پزشکی در سال‌های اخیر بوده‌اند. [۲]

برخی از اتفاقات پزشکی نیز عمدی بوده و اشتباه انسانی در آن تاثیری نداشته است. این موارد به دلایل مالی رخ داده و بیمار به دلیل نداشتن پول دچار خسارت گردیده است. اوج این ماجرا کشیدن بخیه‌های یک پسر ۴ ساله در خمینی شهر اصفهان به دلیل نداشتن پول بود. در این ماجرا  کادر درمان بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی شهر از توابع استان اصفهان، به دلیل عدم بضاعت مالی خانواده یک بیمار خردسال، بخیه چانه او را شکافتند و او را با چانه شکافته شده و خونین روانه کردند.[۳] مجموع اشتباهات عمدی و غیرعمدی در سال‌های اخیر باعث کاهش مقبولیت و خدشه‌دار شدن وجهه پزشکان در کشور گردیده است.

سالیانه ۱۳۰۰۰ پرونده قصور پزشکی در کشور

طبق اعلام قائم مقام معاون انتظامي سازمان نظام پزشكي ايران، سالانه در حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار پرونده مربوط به خطاهاي پزشكي در كشور تشكيل مي‌شود و بيشترين خطاهاي پزشكي مربوط به پزشكان زنان و زايمان، جراحان عمومي و دندان پزشكان است.[۴]

«دشمنگیر و ساری» طی پژوهشی در سال ۱۳۸۷ اعلام کردند که به دلیل نبود نظام جامع اشتباهات پزشکی، امکان ارائه مستندات علمی بسیار دشوار است. همچنین طبق این پژوهش تعداد فوت ناشی از جراحی زیبایی رسما ۶ مورد درسال است اما طبق آمارهای غیررسمی به ۱۲۰ قربانی در سال می‌رسد. از سوی دیگر بیشتر خطاهای پزشکی نتیجه شرایط کاری، آموزش و وظایفی است که احتمال اشتباه را بالا می‌برد.[۵]

دادستان عمومی و انقلاب معتقد است علت شکایات مردم مردم از وضعیت نوبت‌دهی در مطب برخی پزشکان و انتظارهای طولانی و اتلاف وقت بعضاً چند ساعته در مراکز پزشکی و مطب‌ها گله‌مند هستند.[۶] همچنین طبق گزارشات اعلام شده پزشکان متخصص در ۴ ساعت حدود ۷۰ تا ۱۰۰ نفر را ویزیت می‌کنند، درحالی که طبق قانون در هر ساعت حق ویزیت تنها سه نفر را دارند.

افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی به عنوان یک راهکار

از سوی دیگر دستیاران پزشکان به دلیل شیفت‌های سنگین کاری، عملا به نیروی کار ارزان در بیمارستان‌ها تبدیل شده‌اند. همین موضوع علاوه بر خطرات سلامتی برای خود دستیاران، بیماران را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افزایش تعداد پزشکان یک راهکار برای کاهش اشتباهات پزشکی مطرح است. این راهکار با توجه به نیاز شدید کشور به پزشک و سرانه کم پزشک نسبت به کشورهای منطقه و جهان، بسیار بدیهی به نظر می‌رسد. در حال حاضر تعداد پزشکان در کشور به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر ۱۱ نفر است که با کشورهای پیشرو فاصله بسیاری دارد. کمبود تعداد پزشک و فشارهای کاری سنگین یکی از عوامل وقوع اشتباهات پزشکی در کشور است که از طریق افزایش طرفیت داوطلبان در رشته‌های پزشکی به کاهش اشتباهات پزشکی کمک کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: