۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
آژانس بین‌المللی انرژی:

ایران بیشترین یارانه انرژی را می‌پردازد

بر اساس گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی هر ساله تهیه می‌کند، ایران در بین سایر کشورهای جهان بیشترین یارانه انرژی را تخصیص می‌دهد. در سال ۲۰۱۸ این میزان یارانه معادل ۶۹ میلیارد دلار است. این میزان از یارانه انرژی با ارز ۸ هزار تومانی، معادل ۵۵۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی هر ساله تهیه می‌کند، ایران در بین سایر کشورهای جهان بیشترین یارانه انرژی را تخصیص می‌دهد. در سال ۲۰۱۸ این میزان یارانه معادل ۶۹ میلیارد دلار است. این میزان از یارانه انرژی با ارز ۸ هزار تومانی، معادل ۵۵۰ هزار میلیارد تومان است. سازمان برنامه و بودجه نیز میزان یارانه پنهان انرژی سال ۱۳۹۸ را با همان نرخ ارز، ۶۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. این میزان از یارانه معادل دو برابر درآمدهای صادرات انرژی ایران است. این در حالیست که ایران همان درآمد قبلی صادرات انرژی بخصوص در حوزه نفت خام را از دست داده و با کسری بودجه‌ای معادل مواجه است.

بر اساس گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی، کشورهای پس از ایران عبارتند از عربستان و چین. علاوه بر اینکه ایران در مقدار یارانه پنهان رتبه اول را دارد، در نسبت یارانه پنهان به GDP رتبه سوم و در سرانه یارانه انرژی رتبه چهارم را دارد. یعنی ایران هم به نسبت اقتصاد و هم به نسبت جمعیت، جزو بدترین کشورها در تخصیص یارانه انرژی است. لذا رتبه دوم ایران در ذخایر گاز و رتبه چهارم ایران در ذخایر نفت تنها صرف یارانه انرژی شده و عایدی مالی یا توسعه‌ای برای کشور نخواهد داشت.

حامل‌های انرژی مصارف رفاهی و اقتصادی دارند. مصارف رفاهی مانند مصرف آن‌ها در خانه یا خودروهای شخصی و مصارف اقتصادی یعنی مصرف آن‌ها در صنایع و خدمات. بنزین یکی از حامل‌های انرژی کشور است که سالانه ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به خود اختصاص داده و نیمی از مصرف آن صرف رفاه می‌شود. بازگرداندن مدل قیمت‌گذاری این حامل انرژی به حالت قبل که بصورت سهمیه‌ای به فروش می‎رسید سبب صرفه‌جویی ۱۰ هزار میلیارد تومانی در یارانه‌های انرژی خواهد شد. سهمیه‌بندی بنزین برای مصرف کنندگان آن در بخش رفاهی، یعنی خانوارها، اثری بر تورم نمی‌گذارد و کم‌مصرف‌ها را از افزایش قیمت در امان نگه می‌دارد. لذا تنها پرمصرف‌هایی که بیشتر از میزان عرف و سهمیه مصرف خواهند کرد، می‌بایست مطابق مدل پلکانی برق و گاز، هزینه بیشتری بپردازند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: