۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۱

تخفیف موقت عامل جذب سرمایه‌گذاران در بورس نفت است

بورس نفت

زمانی که از نفت عرضه شده در بورس استقبال قابل قبولی صورت نمی پذیرد، بدین معناست که هزینه تحریم‌های نفتی بیش از سود حاصل از خرید نفت از بورس ایران است. وزارت نفت باید این شرایط را با اعطای تخفیف موقت بر روی نفت عرضه شده در بورس به هم بزند.

به گزارش عیارآنلاین، بورس نفت ایران یکی از راه‌هایی بود که مسئولین برای مقابله با ضربه پذیری تجارت نفت ایران در برابر تحریم های نفتی آمریکا در آبان ماه سال ۹۷ راه اندازی کردند. این طرح از جمله طرح های خوبی است که با توجه به ورود بخش خصوصی به تجارت نفت ایران، به شرط حمایت های همه جانبه مسئولین، می‌تواند مثمرثمر باشد. وقتی به سابقه بورس های مطرح دنیا توجه شود مشاهده خواهد شد که هیچکدام از این بورس ها در ابتدای کار، به شکل کنونی خود نبوده‌اند. بلکه با سیاست‌گذاری درست و با برنامه ریزی، زیرساخت های مورد نظر برای آن مهیا شده است و روند موفقیت خود را آرام آرام طی کرده است.

یکی از نکاتی هم که باید در مورد بورس نفت ایران مدنظر قرار گرفته شود، توجه به نوپا بودن بورس نفت است. نباید عدم فروش نفت در چند عرضه مسئولین و سیاست‌ گذاران را دلسرد کند، بلکه باید با برنامه ریزی درست سعی در برطرف کردن نواقص آن را داشته باشند. تداوم و استمرار در عرضه نفت در بورس، از دیگر عوامل مهمی است که سرمایه‌گذاران را ترغیب به ورود به بورس نفت ایران خواهد کرد و روند موفقیت بورس نفت را تسری خواهد بخشید.

تداوم در عرضه همچنین، نشان از عزم جدی مسئولین برای فروش نفت در بورس دارد. علاوه بر نوپا بودن بورس نفت ایران و موضوع تداوم در عرضه نفت در راستای ایجاد اعتماد برای خریداران باید دید با توجه به شرایط تحریمی که پیش روی کشور ایران و صادرات نفت وجود دارد، بورس نفت ایران باید چه مسیری را طی کند تا به موفقیت نایل آید.

تخفیف موقت شاه‌راه موفقیت بورس نفت

مسئولین کشور باید در نظر داشته باشند که برای افزایش فروش نفت و جلوگیری از مشکلات اقتصادی پیش‌رو میبایست هزینه‌های تحریم، در قیمت گذاری نفت لحاظ شود و برای استقبال خریداران در شرایط تحریم، حداقل برای چند ماه تا رسیدن به شرایط مطلوب تخفیف های منطقی‌ای را به صورت موقت در قیمت نفت عرضه شده در بورس اعمال کنند. اسدالله قره خانی عضو کمسیون انرژی مجلس در گفتگویی به بحث در مورد تخفیف های نفتی پرداخته است و میزان تخفیف های لحاظ شده در قیمت نفت را کافی ندانسته است.

او معتقد است وقتی از نفت عرضه شده در بورس استقبالی نمی‌شود این بدان معناست که هزینه های تحریم بیش از سود حاصل از خرید نفت ایران است لذا خریداران ریسک ورود به بازار ایران را نخواهند کرد. او همچنین اعلام کرده است میزان تخفیف های نفتی  تا ۱۵ درصد هم می تواند برسد. قره خانی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فروش ۴۰۰ هزار بشکه ای نفت گفته است: « اعطای تخفیف‌های مناسب میتواند فروش نفت ایران را افزایش دهد. این تخفیف بهتر از آن است که صرفا ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز به فروش برسد.»

در حال حاضر کشور ایران با تحریم های سنگین نفتی‌ای روبرو است که کمتر کسی ریسک ورود به بازار نفت ایران را می‌کند. مهم ترین فاکتور برای تجارت بین‌المللی موضوع سود حاصل از سرمایه گذاری است. تحریم های نفتی ایران در بحث حمل و نقل دریایی، بیمه، قراردادها و از همه مهم تر تراکنش های بانکی اعمال می شود. همانطور که اشاره شد تنها عاملی که یک سرمایه گذار علی رغم تحریم، ریسک ورود به تجارت با نفت ایران را می کند سود حاصل از سرمایه گذاری است. لذا می توان موقتا با اعطای تخفیف های منطقی سرمایه‌گذاران را نسبت به سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس نفت ایران امیدوار کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: