۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۶

مروری بر سیاست‌های اشتغال‌زایی کشاورزی در آلمان، فرانسه و اسپانیا

در اروپا سیاست‌های توسعه‌ی زمین و تجهیزات و ارائه وام‌های مختلف برای ایجاد شغل‌های مرتبط با کشاورزی راه‌حلی عمومی برای ایجاد و حفظ اشتغال در این بخش است. علاوه بر این در اسپانیا عمدتا ایجاد نواحی روستایی نوآورانه برای جلب نیروی کار جوان و ایجاد اشتغال در نواحی روستایی مدنظر قرار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، به‌طورکلی برای تثبیت و افزایش اشتغال در بخش کشاورزی در کشورهای مختلف، سیاست­‌هایی ازجمله حمایت از شرکت‌­های خصوصی از طریق جبران شکست، سیاست­‌های تنبیهی-جریمه‌­ای، حمایت­‌های مالی و بیمه­‌ای و یارانه­‌های گوناگون، پشتیبانی و برنامه­‌های توسعه­‌ی روستایی و ایجاد کسب‌وکارهای نوآورانه و حمایت از استارت آپ­‌های کشاورزی در جهان دنبال می­‌شوند. آمریکا با اجرای سیاست‌های تجاری و تقویت فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشتغال‌زایی بزرگی برای بخش کشاورزی ایجاد کرده است. در اروپا سیاست‌­های توسعه­‌ی زمین و تجهیزات و ارائه وام­‌های مختلف برای ایجاد شغل­‌های مرتبط با کشاورزی راه‌حلی عمومی برای ایجاد و حفظ اشتغال در این بخش است. در اسپانیا نیز ایجاد نواحی روستایی نوآورانه برای جلب نیروی کار جوان و ایجاد اشتغال در نواحی روستایی مدنظر قرار دارد.

مروری بر سیاست­‌های اشتغال‌زایی کشاورزی آلمان

علاوه بر اشتغال سنتی، اشتغال نوآورانه و دانش‌بنیان نیز در آلمان از اهمیت خاصی برخوردار هستند. استارات آپ­‌های بسیاری با زمینه‌­ی کاری کشاورزی در اروپا و به‌خصوص آلمان مورد حمایت‌­های مادی و معنوی قرار می‌­گیرند. ازجمله می‌­توان استارت آپ­‌هایی همچون Agricool، Schmiede.ONE، fieldmargin و Bloom’s را نام برد. دولت با فراهم آوردن زمینه سرمایه‌گذاری از طریق تشکیل جشنواره­‌هایی همچون Falling Wall و START IN Agro Germany در آلمان تلاش کرده تا کسب‌وکارهای نوآورانه در بخش کشاورزی را رونق بخشیده و اشتغال‌زایی در کشاورزی را از طریق نوآوری و دانش افزایش دهد (inno8tive, 2015).

مروری بر سیاست­‌های اشتغال‌زایی کشاورزی فرانسه

در طی دو دهه‌­ی اخیر نیروی کار شاغل در بخش کشاورزی فرانسه نزول کرده است و لذا دولت تلاش کرده تا اشتغال‌زایی در این بخش را افزایش دهد. یکی از سیاست­‌های دولتی برای حفظ اشتغال در این بخش حمایت مستقیم از کارگران بوده است و در این راستا از سیاست تنبیهی برای شرکت­‌هایی که بنا به دلایل غیرموجه اقدام به تعدیل نیروی کار کشاورز نمایند استفاده می‌­کند. در همین راستا شرکت­‌های کشاورزی موظف شده‌­اند تا گزارش­‌های شفاف و دقیقی از فعالیت­‌ها و اشتغال‌زایی در بخش تخصصی خود ارائه نمایند ( Reuters, 2016).

از طرف دیگر فرانسه سعی کرده تا در برابر بحران­‌های مالی پشتیبان کشاورزان و شرکت­‌های تولیدی و خدماتی کشاورزی باشد تا در اثر بحران­‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی دچار آسیب‌­های شدیدی نشده و بتوانند توان رقابتی خود را در بازار حفظ نمایند. تأمین بیمه­‌های شغلی ویژه برای افراد مشغول در بخش کشاورزی یکی از اقدامات ویژه برای چنین حمایت­‌هایی می‌­باشد که با عنوان بیمه­‌های اجتماعی مشاغل شناخته می­‌شوند.

مروری بر سیاست­‌های اشتغال‌زایی کشاورزی اسپانیا

درحالی‌که کشاورزی و کار در مزرعه در زمان وفور اقتصادی برای بسیاری از جوانان اسپانیایی کاری توهین‌آمیز تلقی می‌شد، تداوم بحران عمیق این کشور اروپایی موجب شده است بسیاری از آنان در جستجوی کار و زندگی به بخش کشاورزی روی بیاورند. دفتر جوانان کشاورز مرکز هماهنگی سازمان‌های کشاورزی و دامداری اسپانیا اعلام کرد که کمبود فرصت‌های شغلی از یکسو و افزایش تقاضا برای مواد غذایی از سوی دیگر، منجر به افزایش ۷۹ درصدی تقاضای کار در بخش کشاورزی از سوی جوانان اسپانیایی در یک سال اخیر شده است. این افزایش تقاضا در شرایطی رخ داده که بحران شش‌ساله اخیر موجب بیکاری بیش از شش میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در اسپانیا شده است که بنا به گزارش‌های رسمی، بیش از ۵۷ درصد آنان را جوانان تشکیل می‌دهند.

متوقف شدن فعالیت‌های بخش ساخت‌وساز، رکود در بخش‌های صنعتی و تجاری، تعطیلی و ورشکسته شدن بسیاری از شرکت‌ها، عدم پرداخت وام از سوی بانک‌ها، اخراج کارکنان ادارات و نهادهای عمومی و دولتی با هدف کاهش هزینه‌ها و تأمین کسری بودجه و از همه مهم‌تر، گزارش‌های کارشناسی که حکایت از آن دارد اسپانیا ظرف سه تا پنج سال آینده نخواهد توانست فرصت‌های شغلی مؤثری ایجاد کند، همگی دست‌به‌دست هم داده است تا جوانان این کشور بحران‌زده اروپایی برای تداوم زندگی، یا تن به مهاجرت دهند و راهی کشورهای دیگر شوند یا به کشاورزی روی‌آورند.

گزارش دفتر جوانان کشاورز از افزایش ۷۹ درصدی تقاضای کار در بخش کشاورزی و دامداری اسپانیا نیز انعکاس دیگری از شرایط بحرانی اشتغال جوانان اسپانیایی است، اگرچه این امیدواری را در میان مردم ایجاد کرده است تا شاید با بازگشت آن‌ها به بخش کشاورزی، بسیاری از روستاهای اسپانیا که در سال‌های پیش از بحران به دلیل مهاجرت ساکنانش به شهرها خالی و متروکه شده بود، رنگ حیات و زندگی به خود گیرد.

یکی از نوآوری­های دولت در همین راستا ایجاد مناطق روستایی نوآورانه می­باشد. این مناطق درواقع روستاهایی منتخب می­‌باشند که جوانان با تخصص‌­های مختلف با هدف رفع نیازهای کشاورزی در این مناطق اتحادیه­‌هایی را تشکیل داده و مزارع کوچکی را به‌وسیله‌ی ایده‌­های مدیریتی و تکنولوژی­‌های جدید هدایت می­کنند. هدف از ایجاد این مناطق نوآورانه روستایی ۱) ایجاد تعادل بین اشتغال در بازار عرضه و تقاضا ۲) افزایش علاقه‌مندی جوانان و کارآفرینان به کشاورزی ۳) ایجاد جریان درآمدی در روستاها برای جلوگیری از شارش جمعیت ۴) رونق‌بخش کشاورزی پس از بحران اقتصادی ۵) اعمال فناوری­های نوین در بخش کشاورزی می­‌باشد.

منابع:

۱- inno8tive (2015) Agri-Tech is the Future of Farming: Germany supports Agriculture Startups in Southern Africa | Innov8tiv. http://innov8tiv.com/agri-tech-is-the-future-of-farming-germany-supports-agriculture-startups-in-southern-africa/. Accessed 23 Aug 2018

۲- Reuters (2016) China backs GMO soybeans in push for high-tech agriculture | Reuters. https://www.reuters.com/article/us-china-gmo-idUSKCN10L0NX. Accessed 23 Aug 2018

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: