ضرورت افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌ها/ کمبود پزشک در کشور مشهود است

نماینده مردم نهبندان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود پزشک در کشور، افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌ها را امری ضروری دانست.

به گزارش عیارآنلاین، نظر افضلی  درباره دلایل امضای طرح افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌ها گفت: درحال حاضر کمبود پزشک در کشور مشهود است و به همین دلیل نیز تعداد پزشک و مدت زمان ماندگاری آنها در مناطق محروم پایین است، لذا معتقدیم با افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی در کشور بازار رقابتی شکل خواهد گرفت و پزشکان برای به دست آوردن درآمد به مناطق محروم مهاجرت خواهند کرد.

وی ادامه داد: اوایل هفته جاری بود که یکی از نمایندگان در مجلس، خبر از تصویب دو فوریت طرح افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی داد. اعلام این خبر، واکنش‌های مثبت و منفی گسترده‌ای را به همراه داشت و به سرعت به یکی از سوژه‌های داغ شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها تبدیل شد؛ این درحالی است که ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت نیز چندی پیش به کمبود جدی پزشک در کشور اشاره کرده بود.

نماینده مردم نهبندان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود جدی پزشک در کشور موجب کاهش شدید دسترسی مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار به خدمات درمانی شده است. برای مثال در روستاهای استان خراسان جنوبی دسترسی مناسبی به خدمات درمانی وجود ندارد.

افضلی با تأکید بر ضرورت ساماندهی شرایط ارائه خدمات درمانی در مناطق محروم خاطرنشان کرد: اختصاص سهمیه به مناطق محروم و تعهدگیری از پزشکان برای خدمت در این مناطق باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به هجمه پزشکان علیه نمایندگان موافق طرح افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی گفت: باید اجازه داده شود بررسی‌های کارشناسی روی این طرح صورت بگیرد و وقتی ما با کمبود پزشک در کشور مواجه هستیم باید برای افزایش تعداد پزشکان چاره‌ای پیدا کنیم و نگاه به این موضوع باید ملی باشد.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: