کاهش چشمگیر فرار مالیاتی در صورت همکاری دستگاه‌ها با سازمان امور مالیاتی

معافیت مالیات بر ارزش افزوده

کارشناس اقتصاد گفت: در صورتی که ۲۹ دستگاه همکاری بیشتری درزمینه بررسی اطلاعات مالی افراد داشته باشند میزان فرار‌های مالیاتی بسیار کاهش می‌یابد.

به گزارش عیارآنلاین،

به نقل از روابط عمومی پایش، در برنامه «پایش» دیشب موضوع «فرار مالیاتی و چگونگی برخورد با خاطیان در دنیا»، بررسی شد.

احمد جانجان کارشناس اقتصادی درباره فرار‌های مالیاتی در ایران تصریح کرد: عواقب و جرائم فرار‌های مالیاتی در ایران عبارت است از ۲ تا ۶ سال حبس، جرائم نقدی ۲ تا ۸ میلیون تومان، ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی که بسیاری از مجرمان به طور معمول معاف می‌شوند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اظهارات مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور درباره شناسایی بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش‌های بانکی و صدور برگ تشخیص، در سه سال اخیر، گفت : بیش از ۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی از ۶۰۰ نفر شناسایی شده است که به طور تقریبی یارانه ۱ ماه کشور می‌شود.

جانجان همچنین از شناسایی حدود ۶۰۰۰ مودی جدید از طریق شناسایی و رسیدگی به اطلاعات تراکنش‎های مشکوک بانکی خبر داد و گفت: تاکنون از محل بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی حدود هشت هزار شخص و بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، شناسایی و برای این اشخاص برگ تشخیص صادر گردیده است. در صورتی که ۲۹دستگاه همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند میزان فرار‌های مالیاتی بسیار کاهش می‌یابد.

وی به مجازات افراد مشهور کشور‌های مختلف که اقدام به فرار مالیاتی کرده اند اشاره کرد و افزود: به طور مثال یک بازیکن فوتبال به دلیل فرار مالیاتی به محرومیت از جوایز دولتی و پرداخت ۱۹ میلیون یورو محکوم شد همچنین وزیر صنایع اسپانیا هم مجبور به استعفا شده است.

جانجان با بیان اینکه در کشور ایران بسیار از مودیان مالیاتی به ویژه افراد مشهور اقدام به قرارداد‌های صوری می‌کنند و یا در قالب پرداخت هدیه به اماکن مقدس و یا خیریه‌ها از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، گفت: بسیاری از این افراد مبلغی را به خیریه‌ها هدیه می‌دهند، ولی بعد از مدتی کل مبلغ و یا بخشی از آن را پس می‌گیرند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: برخورد قاطع و قانونی با مودیان و فرار‌های مالیاتی باید جدی‌تر انجام شود تا این مشکلات بر طرف شود. باید تمامی دستگاه‌ها با یکدیگر در این بخش همکاری کنند و دست سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی بیشتر به حساب‌های مودیان باز شود.

«پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یکشنبه ها و سه شنبه ها ساعت ۱۹:۴۵ با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده پخش خواهد شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: