۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۲

مروری بر عمده سیاست‌های اشتغال کشاورزی در اتحادیه اروپا و آمریکا

با توجه به عدم وجود مزیّت نسبی کشاورزی در مقایسه با سایر مشاغل، اتحادیه اروپا پاداشی برابر با ۲۵% از یارانه‌های مستقیم بودجه حمایتی کل کشاورزی اروپا، به کشاورزان جوان اعطا میکند. آمریکا نیز از طریق افزایش رونق در بازار محصولات کشاورزی، حتی در صورت وجود رکود جهانی، تلاش میکند تا قدرت بخش کشاورزی حفظ شود.

به گزارش عیارآنلاین، در سال۱۹۶۰ در شش کشور اصلی اتحادیه اروپا شش میلیون کشاورز وجود داشت اما از آن موقع به بعد این تعداد به نصف رسیده است. به همین دلیل سیاست مشترک کشاورزی اروپا (CAP) با تأمین منابع مالی برای خرید زمین، ماشین‌آلات و تجهیزات به جوانان کمک می‌کند تا شروع به فعالیت کشاورزی بکنند. این خدمات همچنین کمک‌های مالی برای آموزش آخرین روش‌های فنی هردو مورد کشاورزان تازه‌کار و باسابقه را فراهم می‌کند. تشویق کشاورزان جوان و باقی ماندن نسل بعدی آن‌ها در این بخش یکی از چالش‌های مهم اتحادیه اروپا می باشد و دولت‌های اروپایی به دنبال آن هستند که پویایی مزارع کوچک خانوادگی تقویت شود ( European Commission, 2014).

مهمترین سیاست‌های اعمالی اتحادیه اروپا برای توسعه اشتغال کشاورزی

با توجه به دشواری‌های بخش کشاورزی و عدم وجود مزیّت نسبی آن در مقایسه با بخش‌هایی مثل صنعت و خدمات، برای کشاورز شدن نیاز به سرمایه‌گذاری وجود دارد. در حال حاضر از  ۹.۵ میلیون کشاورز در اروپا ۳۰% بالای ۶۵ ساله هستند، و تنها ۶٪ زیر ۳۵ ساله هستند. کشاورزی باید جذابیت داشته باشند و جوانان برای ورود به این بخش نیاز به حمایت دارند. سیاست مشترک کشاورزی اروپا (CAP) به‌منظور دستیابی به این اهداف و تشویق تجدید نسل در کشاورزی، مکانیسم‌های حمایتی مختلفی را ارائه می‌دهد.

اصلاحات سال ۲۰۱۳ نوع جدیدی از کمک به کشاورزان جوان را معرفی می‌کند: پاداشی برابر با  ۲۵% از یارانه‌­های مستقیم بودجه حمایتی کل کشاورزی اروپا، به کشاورزان جوان که در پنج سال اولی که در بخش شروع به فعالیت کرده‌اند؛ اعطا می‌شود (European Commission, 2013).  خلق توسعه‌­ی پایدار کشاورزی منجر به افزایش کیفیت زندگی در مناطق روستایی و شهری شده و از وجود غذای کافی برای حال و آینده و همچنین درآمد کافی برای کشاورزان اطمینان حاصل می­کند. برای نیل به این اهداف کمیسیون اروپا، بخش توسعه­ و همکاری­‌های بین‌المللی پروژه­‌هایی را تعریف کرده است.

مهمترین سیاست‌های اعمالی آمریکا برای توسعه اشتغال کشاورزی

آمریکا یکی از کشورهایی است که برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی علناً با کمک­‌های مالی، بیمه­‌ای و یارانه­‌های متعدد از کشاورزان حمایت می­کند. با توجه به سیاست­‌های مطلق آمریکا در حمایت از بخش کشاورزی، اشتغال‌زایی و تأمین امنیت شغلی از طریق ارائه کمک­‌های مالی یکی از روش­‌های آمریکا در رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید در کشاورزی است.

کارشناسان معتقد هستند که وجود جریان درآمدی قدرتمند در بخش‌­های مختلف اقتصادی اشتغال‌زایی و امنیت شغلی در آن حوزه را تثبیت می­‌کند. ایالات‌متحده نیز از طریق افزایش رونق در بازار محصولات کشاورزی، حتی در صورت وجود رکود جهانی، تلاش می­‌کند تا قدرت بخش کشاورزی حفظ شود. برای اجرای این کار، آمریکا از شرکت­‌های بزرگ تولید محصولات غذایی حمایت ویژه انجام می­‌دهد که مذاکره با کشورهای دیگر و بازاریابی­‌های بین‌المللی برای محصولات کشاورزی آمریکا یکی از تجارب موفق این کشور برای تثبیت اشتغال در کشاورزی بوده است (The American Chamber of Commerce in Kosovo, 2017) امروزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ آمریکایی نظیر والمارت و مک‌دونالد تقریباً در تمامی نقاط جهان نمایندگی فروش دارند و اشتغال‌زایی بزرگی به‌واسطه تنظیم بازار و عرضه و تقاضا ایجاد کرده‌اند.

 

منابع:

European Commission (2013) Brussels,The common agricultural policy (CAP) and agriculture in Europe -Frequently asked questions- Farming in Europe – an overview

European Commission (2014), EU agriculture spending focused on results

The American Chamber of Commerce in Kosovo (2017) Agriculture with Important Contribution to Job Creation – AmCham Kosovo. http://www.amchamksv.org/agriculture-with-important-contribution-to-job-creation/. Accessed 23 Aug 2018

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: