۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶

غول نقدینگی چگونه افزایش می‌یابد؟

افزایش بی‌محابای نقدینگی در کشور مثل قرار دادن یک بمب بزرگ تورم‌زا در اقتصاد کشور است که با یک شوک می‌تواند بازارهای مختلف در نظام اقتصادی را متلاطم کند و قیمت کالاها را به‌طور سرسام‌آوری افزایش دهد.

به گزارش عیارآنلاین، افزایش بی‌محابای نقدینگی در کشور مثل قرار دادن یک بمب بزرگ تورم‌زا در اقتصاد کشور است که با یک شوک می‌تواند بازارهای مختلف در نظام اقتصادی را متلاطم کند و قیمت کالاها را به‌طور سرسام‌آوری افزایش دهد. عمده نقدینگی در اقتصاد توسط بانک‌های تجاری و از محل خلق پول تولید می‌شود. یکی از منشاءهای این خلق پول تسهیلات‌دهی است.

با اعطای یک واحد تسهیلات یک واحد نقدینگی افزایش می‌یابد و با بازپرداخت یک واحد تسهیلات یک واحد نقدینگی کاهش می‌باید. حال اگر در یک بازه زمانی معین میزان تسهیلاتی که توسط بانک‌ها پرداخت می‌شود از میزان بازپرداخت تسهیلات بیشتر باشد نقدینگی به‌طور خالص افزایش می‌یابد. پس یکی از عوامل افزایش خالص نقدینگی، نکول تسهیلات و عدم بازپرداخت وام‌هاست.

در این ویدئو موشن شیوه افزایش نقدینگی از محل تسهیلات دهی بانک های تجاری توضیح داده می شود. لازم به ذکر است شیوه مهم‌تر تولید نقدینگی در اقتصاد ایران، سودهای سپرده حاصل از نرخ‌های بهره بسیار بالاست که سهم بیشتری از تسهیلات دهی در افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: