مالیات بر عایدی سرمایه، درمانِ گرانی مسکن

 یکی از این بخش‌های متاثر از سیل نقدینگی، مسکن است. حجمِ عظیم نقدینگی به جای ورود به ساخت و ساز مسکن به سمت تقاضاهای سرمایه‌ای مسکن رفته که باعث افزایش قیمت مسکن شده است.

به گزارش عیارآنلاین، افزایشِ مضاعف نقدینگی از مهمترین دلایل به وجود آمدن تورم و تشدید فشار بر اقشار آسیب­پذیر جامعه است. در این میان یکی از بخش‌هایی که افزایش قیمت در آن تاثیر بسیار زیادی بر زندگی مردم دارد، بخش مسکن است.

افزایش قیمت این کالای مهم می‌تواند ناشی از رکودِ ساخت و ساز، احتکار مسکن و هجوم نقدینگی به این بازار برایِ تبدیل مسکن به کالایِ سرمایه‌ای باشد.

میزان نقدینگی در خرداد سال ۱۳۹۲ به میزان ۴۷۳ هزار میلیارد تومان بود که از آن پس با رشد چشمگیری مواجه شد و این رقم بنا به گزارشِ اخیر بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ به ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسید.[۲]

پرواز بدون کنترل قیمت مسکن

طبقِ آمارِ بانک مرکزی، قیمت یک متر مربع زمین در تهران از اردیبهشت سال ۱۳۹۶ تا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۴ درصد افزایش یافت. سیر صعودی قیمت مسکن ادامه داشت تا جایی که بر اساس آمار سامانه اطلاعات املاک در تهران از ۲۴ روز ابتدای آذرماه قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران با افت سرعت رشد ماهیانه به ۹ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۳ و ۸۸ درصد افزایش یافته است. تمام این اتفاقات در حالی رخ داد که افزایش شدید قیمت زمین و مسکن، علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم، قدرت رقابت تولیدات داخلی را نیز کاهش می‌دهد.[۳]

سرمایه‌ای شدن مسکن، علت جهش قیمت

تحلیل آمارها نشان می‌دهد علت افزایش قیمت در بخش مسکن، تغییر فاز تقاضا از مصرفی به سرمایه‌ای بوده است. بر اساس سرشماری‌های انجام گرفته در بازه زمانی سال ۱۳۸۵-۱۳۹۵، ۷ میلیون واحدِ مسکونی بدون احتساب خانه‌های خالی از سکنه، به موجودیِ مسکن اضافه شده است، در حالی که ۲.۴ میلیون خانوار جدید دارای مسکن ملکی (مصرفی) شده‌اند. این بدان معناست که طی این بازه زمانی ۶۶ درصد از تقاضای مسکن موجود به تقاضای سرمایه‌ای اختصاص یافته است.[۴]

اما میتوان از این نقدینگی که اکنون باعثِ به وجود آمدنِ مشکلاتِ عدیده‌ای در کشور شده است استفاده کرد و با هدایتِ آن به بخشِ مولد به پیشرفت رسید، چرا که رشدِ حجم پول مقدمِ بر رشدِ اقتصادی است و میتوان نقدینگی را که اکنون برایِ کشور نقمتی ترسناک شده به نعمتی تبدیل کرد که عموم مردم از آن بهره ببرند.

 

مدیریت بازار مسکن با یک ابزار مالیاتی

یکی از ابزارهای تنظیم‌گر در بخش‌های مختلف به ویژه مسکن، مالیات بر عایدیِ سرمایه (Capital Gains Tax) است.

این مالیات بر این اساس است که اگر یک دارایی (نظیر مسکن) با قیمتی بیش از قیمت خریداری شده فروخته شود، به آن مالیات تعلق می‌گیرد.

همچنین این قانون با کنترلِ فعالیت‌هایِ سوداگرانه در بخشِ زمین و مسکن از طریقِ اخذ مالیات‌های تنظیمی، کمک قابل توجهی به کاهش جذابیت بخش غیرمولد خواهد داشت.

این مالیات تنها تقاضاهایِ سوداگرانه را هدف قرار می‌دهد و تقاضاهای مصرفی (مسکن اول هر فرد) معاف از هرگونه مالیات است.

با فعال سازیِ بخش‌هایِ پیشران مانندِ مسکن، علاوه بر هدایتِ نقدینگی و درگیر کردنِ حداقل ۲۰۰ نوع شغل به صورتِ مستقیم و غیرِمستقیم، باعثِ افزایشِ تعداد خانه‌ها شده و این اتفاق میتواند باعثِ کاهشِ قیمت مسکن و کاهش قیمت دیگر کالاها شود. به همین منظور تصویب قانونی جامعه برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند راه‌حلِ برون رفت از مشکلات کنونی بخش مسکن باشد؛ چرا که با هدایت نقدینگی به بخشِ مولد و بازارهایِ سرمایه‌ای از فعالیت‌های سفته‌بازانه، دلالی و غیرِمولد جلوگیری می کند و به دلیل اینکه صرفا با تقاضاهای سرمایه مقابله میکند و سفته‌بازی و دلالی را مورد هدف قرار میدهد، باعث کنترل قیمت مسکن می‌شود.

[۱] https://www.mashreghnews.ir/news/237921

 

[۲]

تهران- ایرنا- بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی در پایان تیرماه امسال به ۱۶ تریلیون و ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید که از ابتدای سال ۴.۷ درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰.۱ درصد رشد داشته است.

 

نویسنده:بهنام احمدی

 

http://www.irna.ir/fa/News/83028517

[۳] https://www.khabaronline.ir/news/782846

 

https://www.isna.ir/news/97092512149

[۴] http://moqavemati.net/72739/777

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: