آیا زمانِ گرفتن آرایش جنگِ اقتصادی فرا نرسیده است!؟

سازمان تامین اجتماعی، حامی تولید یا مانعِ تولید!؟

حذف موانع در محیط کسب وکار مهمترین وظیفه‌ای است که بر دوش مسئولان قرار دارد. رونق تولید، حمایت از کارگران و کارفرمایان در گرو حذف دولتی بودن سازمان تامین اجتماعی و حذف حق بیمه قرارداد است.

به گزارش عیارآنلاین، وقتی کشوری در جنگ نظامی قرار می‌گیرد، با گرفتنِ آرایش جنگی و استفاده از تسلیحات نظامی به مقابله با دشمن خود می‌پردازد. با شروع جنگ تحمیلی، کشور ایران با گرفتن آرایش جنگی به مقابله با دشمنان خویش پرداخت و در سال‌های پس از جنگ نیز آرایش جنگی خود را حفظ کرد و با وجود تحریم‌های نظامی و تسلیحاتی روز به روز بر قدرت نظامی خود افزود.

امروز کشور و ملت ایران نیز در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارند و گوشت کیلوی ۱۲۰ هزار تومان یکی از گواهان این موضوع است! در این شرایط باید جمهوری اسلامی و مردم همانند سال‌های جنگ، آرایش جنگی به خود گیرند تا بتوانند این فشارها را پشت سر بگذارند.

چگونه آرایش جنگی بگیریم؟

در جنگ هشت ساله مسئولان و مردم متوجه شدند، راه مقابله با دشمنان علاوه بر داشتن نیروهای کارآمد، داشتن صنعت نظامی خودکفا و مستقل است و نمی‌توان با تکیه بر واردات سلاح با دشمنان جنگید! نداشتن سیم خاردار و تلاش برای بدست آوردن لباس غواصی از ژاپن خود گواه بر این ماجرا است. امروز جمهوری اسلامی، عنوان چهاردهمین[۱] قدرت نظامی جهان و چهارمین قدرت موشکی جهان را دارد[۲] و این موضوع با تکیه بر توان داخلی به دست آمده است.

در جنگ اقتصادی نیز باید مانند جنگ نظامی عمل شده و با تکیه بر توان داخلی و ظرفیت‌های موجود بر مشکلات فایق آمد. رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی همان آرایش جنگی است که نیاز است مردم و مسئولین به خود گیرند. در وهله اول مسئولین باید گام برداشته و شرایط را برای حمایت مردم از کالای داخلی و خرید کالای ایرانی هموار کنند. باید به کمک تولید کننده‌ها آمده و موانع کسب وکار و تولید را از میان بردارند.

سازمان تامین اجتماعی، یکی از موانع کسب و کار

سازمان تامین اجتماعی با بخش‌نامه‌هایی که توسط مدیران این سازمان ابلاغ می‌شود و قرائت‌های سلیقه‌ای خود نسبت به قوانین، یکی از مهمترین موانع کسب و کار شده است.[۳] دریافت حق بیمه قرارداد توسط سازمان تامین اجتماعی از تولیدکنندگان، سبب نارضایتی این قشر شده، چرا که تعیین ضرایب حق بیمه قرارداد نه بر اساس قانون، بلکه بر اساس سلیقه و رای کارشناسان این سازمان است و این اتفاق باعث افزایش هزینه‌ها برای تولیدکننده‌ها شده است.

اما نارضایتی تولیدکنندگان بخشی از ماجرا است، کارگران نیز از اوضاع کنونی ناراضی هستند، زیرا دریافت حق بیمه قرارداد سبب شده تا برای بیمه کارگران به جای حق بیمه واقعی ، پولی اضافه‌تر به این سازمان بپردازند، در حالی که سازمان تامین اجتماعی در ازای مبلغ اضافی دریافتیِ خود، هیچ خدمت بیشتر و با کیفیت‌تری به کارگر و خانوده او ارائه نمی‌دهد و بخش عمده خدمات از جیب خود کارگر پرداخت می‌شود. این موضوع در بخش‌های درمانی بیشتر دیده می‌شود. امروز جمعیت افراد تحتِ پوشش سازمان تامین اجتماعی به بیش از ۴۲ میلیون نفر رسیده[۴] و نارضایتی این قشر نیز روز به روز در حال افزایش است. نبودِ مراکز درمانی در همه مناطق به خصوص مناطق دور افتاده باعث کاهش کیفیت خدمات و تشکیل صفوف طولانی برای دریافت خدمات شده، چرا که فرد بیمه شونده به دلیل نبود امکانات در محل زندگی، مجبور به سفر کردن به نزدیک‌ترین شهر دارای مرکز درمانی می‌شود، از طرفی هزینه پرداختی بیمه‌ها توسط سازمان تامین اجتماعی آنقدر کم است که بسیاری از بیمه‌شدگان معتقدند، بهتر است همه هزینه را خودشان بپردازند.[۵]

همچنین دولتی بودن این سازمان نیز مشکلات را افزایش داده است و دولتی بودن یعنی کارگران و تولیدکنندگان، در این سازمان فاقد هرگونه نقش و قدرت تصمیم‌گیری و حتی نظردهی هستند! متاسفانه دولتی بودنِ این سازمان باعث هدر رفتِ منابع در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسط سازمان تامین اجتماعی شده است![۶]

 

چه باید کرد؟؟؟

اگر موانعِ کسب و کار از سر راه تولید برداشته شوند، گامی بزرگ در حل مشکلات معیشتی مردم برداشته خواهد شد و برداشته شدن موانع به معنای پیدا کردن آرایش مناسب جنگِ اقتصادی است، که مردم ایران با آن سر و کار دارند. همچنین رفعِ این موانع باعث حل مشکلات کارگران و تولیدکنندگان نیز می‌شود. به نظر میرسد حذف حق بیمه قرارداد می‌تواند کمک بسیاری در رفع موانع فضای تولیدی کشور داشته باشد و از آن جایی که کارفرمایان بیشترین هزینه‌ها را در فضای کسب و کار متحمل می‌شوند، حذف مدیریت دولتی و اجازه ایفای نقش به کارگران، به ویژه کارفرمایان در مدیریت این سازمان و قدرت تصمیم‌گیری در هیئت امنا کمک شایانی به شکل‌گیری آرایش جنگی می‌کند.

بهنام احمدی

[۱] https://www.yjc.ir/fa/news/6913028/

[۲] https://www.isna.ir/news/95121308177/

[۳] https://www.mehrnews.com/news/4555164/ http://ayaronline.ir/1396/11/266821.html

[۴] https://www.mojnews.com/ و https://www.tamin.ir/News/Item/26660/73/26660.html

[۵]   http://www.salamatnews.com/news/171964/

[۶]   http://ayaronline.ir/1397/12/288709.html

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: