۳۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۰

فرانسه به کاهش یارانه‌های کشاورزی اتحادیه اروپا اعتراض کرد

کمیسیون اروپا پیشنهاد کاهش پرداخت یارانه مستقیم به کشاورزان و درعین‌حال افزایش سهم بودجه مزارع کوچک را مطرح کرد. این مسئله باعث انتقاد و اعتراض فرانسه و دیگر کشورهای منتفع از یارانه‌های مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا شد.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از رویترز، طبق برنامه‌هایی که برای بودجه سال ۲۰۲۱ تا۲۰۲۷ اتحادیه اروپا در نظر گرفته‌شده است کشاورزان حدود ۲۳۲ میلیارد یورو( ۲۷۱ میلیارد دلار) به‌واسطه حمایت مستقیم دریافت خواهند کرد. دریافتی کشاورزان در این برنامه کاهش بیشتر از ۳۰ میلیارد یورویی را نسبت به بودجه هفت‌ساله فعلی دارد. کمیسیون اروپا  به کشورهای عضو توصیه کرد که حداقل دو درصد از بودجه مستقیم کشاورزی خود از اتحادیه اروپا را برای کشاورزان جوان کنار بگذارند. این کمیسیون پیشنهاد کرد به مزارع کوچک پول بیشتری بپردازند اما اذعان کرد که این کار می‌تواند مزارع بزرگ‌تر را تشویق کند که به‌سادگی تقسیم شوند. فیل هوگان، کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری گفت: «هیچ‌کس مانع تقسیم مزارع کشاورزان نمی‌شود.»

یک‌پنجم کل بودجه اتحادیه اروپا صرف یارانه مستقیم کشاورزی می‌شود

وزرای کشاورزی فرانسه، اسپانیا، پرتغال، ایرلند، فنلاند و یونان بلافاصله در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که مخالف کاهش بودجه پیشنهادی هستند و خواستار حفظ سطوح هزینه‌های جاری شدند. این کاهش در بودجه باید به تأیید همه ۲۷ عضو اتحادیه اروپا برسد.کشاورزان فرانسوی هنوز بیشترین سهم از پرداخت‌های مستقیم اتحادیه اروپا را دریافت خواهند کرد. این میزان، در دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ بیشتر از ۴۴ میلیارد یورو است اما همچنان کمتر از ۴۷.۷ میلیارد یورویی است که آن‌ها در بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ دریافت می‌کنند. پرداخت‌های مستقیم به کشاورزان هنوز بخش عمده‌ای از هزینه‌های کشاورزی اتحادیه اروپا، یا به عبارتی یک‌پنجم کل هزینه‌های اتحادیه اروپا در بودجه درازمدت ۱.۱ تریلیون یورویی برنامه‌ریزی‌شده را تشکیل می‌دهد.

 پیشنهاد کاهش بودجه سیاست مشترک کشاورزی تنها ۵ درصد میزان فعلی است

کشاورزان اسپانیایی، دومین ذینفع بزرگ بودجه اتحادیه اروپا کاهش بودجه‌ای از ۳۱.۷ میلیارد یورو به ۲۹.۷ میلیارد یورو را شاهد خواهند بود. پرداخت مستقیم به کشاورزان ایتالیایی از ۲۴ میلیارد یورو به ۲۲.۱ میلیارد یورو کاهش خواهد یافت. بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌جز کشورهای حوزه دریای بالتیک و سایر دولت‌های کوچک اروپای شرقی، شاهد کاهش در کمک‌های مستقیم به کشاورزانشان خواهند بود. این کاهش قسمتی از سیاستی گسترده‌تر برای جابه‌جایی بخشی از بودجه اتحادیه اروپا به بخش‌های جدید نظیر پژوهش و امنیت است. با این ‌همه فیل هوگان گفت: «کاهش کلی بودجه cap 5 درصد است و من این را به‌عنوان یک نتیجه منصفانه برای کشاورزان به‌خصوص با توجه به چالش افت ۱۲ میلیارد یورویی برگزیت می‌بینم.»

فرانسه هیچ‌گونه کاهش در درآمد کشاورزان را نمی‌پذیرد

اما این تصمیم بیش از همه فرانسه را عصبانی کرده است. فرانسه که بزرگ‌ترین ذینفع cap است گفت این پیشنهاد غیرقابل‌قبول است و تأکید کرد که آن‌ها فقط در ابتدای شروع مذاکرات هستند. وزارت کشاورزی فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یک چنین کاهش شدید، بزرگ و خیره‌کننده برای استفان تراورت وزیر کشاورزی و غذا فرانسه به‌سادگی قابل‌تصور نیست. این کار  خطر بی‌سابقه‌ای را برای حیات مزارع به‌واسطه تأثیر جدی بر درآمد کشاورزان ایجاد می‌کند به خاطر اینکه کمک‌های مستقیم یک شبکه امن ضروری است. فرانسه نمی‌تواند هیچ‌گونه کاهش در درآمد مستقیم کشاورزان را بپذیرد.» گروه کشاورزان اتحادیه اروپا(COPA-COGECA)[۱]  نیز واکنش خود را در توییتر با عنوان «ناامیدی شدید از کاهش‌ها» ابراز کردند.

مراجع خبر:

https://www.reuters.com/article/us-eu-agriculture-funds/eu-angers-france-others-with-proposal-to-slash-farmers-subsidies-idUSKCN1IX4EO

https://www.reuters.com/article/us-eu-budget-agriculture/eu-proposes-to-cut-farm-subsidies-france-says-unacceptable-idUSKBN1I31XB

 

 

۱- کمیته سازمانهای کشاورزی حرفه‌ای – کنفدراسیون عمومی تعاونی‌های کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: