۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۳

حمایت از مادران، راه نجات جمعیت

امروزه نگرانی اصلی زنان ایرانی، انتخاب بین مادر شدن و حضور در جامعه است. عدم وجود سیاست‌هایی برای حمایت از حقوق مادران، آن‌ها را بر سر دوراهی قرارداده‌است. این مسئله تا جایی ادامه پیدا کرده‌ است که بیشتر خانواده‌ها نداشتن فرزند یا تک‌فرزندی را برگزیدهاند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعاتی که برای پیشرفت کشور باید به آن توجه کرد، مسئله‌ی جمعیت کشور است. عدم توجه به این مسئله پیامدهایی به دنبال خواهدداشت که در سال‌های آینده گریبان‌ کشور را خواهد گرفت. نیروی جوان عامل قدرت و توسعه‌ی ملی هر کشوری است. با وجود سرمایه‌های فراوان اگر کشوری با کمبود نیروی انسانی مواجه باشد، قادر نخواهد بود از آن‌ها بهره برداری کند.

‌یکی از دلایلی که اکثر زوج‌ها بعد از ازدواج تصمیم می‌گیرند که بچه‌دار نشوند یا یک فرزند داشته‌باشند، نبود قوانینی برای حمایت از مادران در کشور است. بسیاری از شرکت‌ها هنگام استخدام برای خانم‌ها محدودیت تجرد قائل می‌شوند یا درصورت استخدام زنان متاهل از آن‌ها تعهد می‌گیرند که نباید باردار شوند. بنابراین اگر زن شاغلی بخواهد مادر شود، باید بین مادر شدن و داشتن شغل در جامعه‌ی امروزی یکی را انتخاب کند.

این درحالی‌ است که کشورهای دیگر جهان که با بحران جمعیت روبه‎‌رو هستند، سیاست‌های متعددی دراین باره اتخاذ کرده‌اند. به عنوان مثال کشور انگلیس برای رفاه حال مادران شاغل، مرخصی با حقوق دوران بارداری در نظر گرفته‌است. این حقوق از سه ماه قبل از تولد تا هفت ماه پس از تولد پرداخت می‌شود. هم‌چنین اگر یک مادر هیچ فرزند زیر ۱۶ سالی نداشته باشد و باردار شود، یک هدیه‌ی ۵۰۰ پوندی دریافت می کند.

معاونت امورزنان در دولت باید با توجه به اهمیت این مسئله، پیشنهاداتی در این راستا به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. نمایندگان نیز قوانینی مربوط به حمایت حقوق مادران تصویب کنند تا در آینده هیچ زنی با ترس ازدست‌دادن شغل و نداشتن امنیت به عنوان یک مادر در جامعه، خودش را از لذت مادر شدن محروم نکند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: