۲۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۲
یک کارشناس پتروشیمی در گفتگو با عیارآنلاین:

زنگنه برای توسعه صنعت پتروشیمی هیچ کاری نکرده است

علی حسینی گفت: اکثر پتروشیمی‌های مهم کشور مثل پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی برزویه، پتروشیمی مارون، پتروشیمی شازند نیز در زمان زنگنه ساخته نشدند در حالی که اگر زنگنه در این حوزه دغدغه داشت باید پتروشیمی‌هایی با شاخص‌های مهم تاسیس میکرد.

به گزارش عیارآنلاین، علی حسینی، کارشناس پتروشیمی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره رویکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت نسبت به صنعت پتروشیمی کشور گفت: ما از زمان اعلام قانون الحاق ۲ در سال ۱۳۹۴ قیمت گاز طبیعی و اتان را به گونه­ای فرموله کردیم که برای توسعه مزیت­‌دار بود. این دیدگاه کلی کشور محسوب می­شد و حتی قبل از سال ۹۴ هم بنابر همین بود. در همین راستا برای شکل­‌گیری فاز صفر پتروشیمی منطقی بود که رانت عظیمی داده شود. همچنین به واحدهایی هم که به بهره­‌برداری رسیدند مجبور شدیم رانت در خوراک بدهیم تا صنعت پتروشیمی پا بگیرد.

وی افزود: اما از زمان تصدی وزارت نفت توسط آقای زنگنه، هیچ واحد پتروشیمی تاسیس نشد و هر واحدی هم که در این دوران به بهره‌­برداری رسید، تاسیس آن مربوط به گذشته است. بنابراین باید گفت که زنگنه برای توسعه صنعت پتروشیمی هیچ کاری نکرده است.

حسینی خاطر نشان کرد: تنها کاری که زنگنه در این دوران انجام داد، تهیه آیین نامه اجرایی برای یکی از بندهای قانون الحاق۲ در قانون هدفمندی است اما چون روی این آیین نامه اجرایی کار کارشناسی صورت نگرفته، غیر قابل انجام است و به درد نمی­خورد. براساس این بند، وزارت نفت مکلف است خوراک صنایع پتروشیمی چه در حوزه اتان، متان و یا میعانات گازی را تامین کند. همچنین قانون به وزیر نفت اجازه داده تا به طرح­‌هایی که ادامه زنجیره می­دهند، ۳۰ درصد تخفیف دهد.

وی با اشاره به برخی مفاد آیین نامه اجرایی مذکور تصریح کرد: برای مثال در آنجا عنوان شده واحدهای پتروشیمی­ که از خوراک گاز (اتان یا متان) استفاده کنند و ادامه زنجیره دهند، ۳۰ درصد تخفیف می­گیرند. در صورتی که اگر یک پتروشیمی از گاز مایع استفاده کند مثل میعانات و نفتا، فقط می­تواند ۵ درصد تخفیف بگیرد. این مساله باعث شده تا میزان تولید متانول در کشور زیاد شود و بالانس زنجیره­‌های دیگر مثل میعانات و نفتا که کشور به آنها نیاز دارد، به شدت منفی شود.

این کارشناس پتروشیمی افزود: بنابراین در دوره وزارت آقای زنگنه هیچ واحدی پتروشیمی که بخواهد آغاز به کار آن از صفر شروع شود، وجود ندارد و واحدهایی هم که در این دوران به بهره­‌برداری رسیدند متانولی هستند از جمله پتروشیمی مرجان.

حسینی گفت: شما نگاه کنید اکثر پتروشیمی‌های مهم کشور مثل پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی برزویه، پتروشیمی مارون، پتروشیمی شازند نیز در زمان زنگنه ساخته نشدند در حالی که اگر زنگنه در این حوزه دغدغه داشت باید پتروشیمی‌هایی با شاخص‌های مهم تاسیس میکرد.

وی ادامه داد: شاخص­های مهم واحدهای پتروشیمی در ظرفیت تولید، تنوع محصولات و میزان فروش آنها یعنی درآمد ارزی و ریالی است که پتروشیمی مرجان شاید فقط در بعد ارزآوری خوب باشد و دو مشخصه دیگر را ندارد.

حسینی درباره رویکرد نعمت­ زاده برای توسعه صنایع پتروشیمی در دوره­‌های گذشته گفت: در زمان وزارت نعمت زاده، به سرمایه­‎‌گذار زمین می­دادند و خود دولت هم پول تزریق می­کرد. آن زمان دست دولت برای سرمایه­‌گذاری باز بود اما الان اینگونه نیست. از این رو تنها کاری که زنگنه در این مدت انجام داد ارائه مجوز به طرح­‌هایی بود که خوراک گاز دارند.

وی با انتقاد از شیوه اعطای مجوز برای واحدهای پتروشیمی در دوره وزارت زنگنه عنوان کرد: سه سال قبل زنگنه در مجلس گفت که دیگر مجوز متانول نمی­دهد. از آن زمان تاکنون فقط به طرح­هایی مجوز داده است که خوراک گاز دارند. این در حالی است که در پتروشیمی فرایندی به اسم GTOP وجود دارد که گاز را به متانول و بعد متانول را به اولفین تبدیل می­کند.

وی تاکید کرد: ما این فرایند را از لحاظ اقتصادی بررسی کردیم و متوجه شدیم IRR گاز نسبت به متانول خیلی بالاتر از این است که آن را به محصولاتی مانند اولفین تبدیل کنیم. بنابراین هنوز صرفا کار در زنجیره اول انجام می­شود و روندی که زنگنه ایجاد کرد هرگز زنجیره ارزش را به وجود نمی‌­آورد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: