طرح «افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها» این هفته در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود

طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه مردمی” این هفته در صحن مجلس بررسی میشود. این طرح یکبار در تاریخ ۲ تیرماه در صحن علنی مجلس مطرح شد و کلیات آن به تصویب رسید. اما علیرغم انتظارات موجود برای تصویب جزئیات طرح، این طرح جهت بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع داده شود.

به گزارش عیارآنلاین، طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه مردمی» این هفته در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود. هدف از این طرح که در پاییز ۹۷ توسط کمیسیون انرژی مجلس تهیه و تنظیم شده بود؛ این است که با ساخت پتروپالایشگاه و تبدیل نفت خام به فرآورده‌های نفتی و صادرات آنها، تحریم‌های نفتی آمریکا را بی‌اثر کند. از مزایای دیگر ساخت پتروپالایشگاه می‌توان به ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی اشاره کرد.

طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه مردمی» یکبار در تاریخ ۲ تیرماه در صحن علنی مجلس مطرح شد و کلیات طرح  با ۱۳۶ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید. اما علیرغم انتظارات موجود برای تصویب جزئیات طرح، ایراد نمایندگان مجلس به نحوه‌ی اعطای تنفس خوراک باعث شد این طرح جهت بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع داده شود.

یکی از موانع جدی پالایشگاه‌سازی در کشور مسئله تامین مالی این پروژه‌ها است. ایده‌ی طرح مذکور برای حل مشکل تامین مالی این واحدها ، جذب سرمایه‌های خرد و نیمه خرد مردمی با اعطای مشوق‌ اقتصادی تنفس خوراک به سهامداران است. در این روش ابتدا یک پتروپالایشگاه به کمک سازمان بورس و با استفاده از سرمایه های مردمی تامین مالی می‌شود و طی مدت ۴ سال ساخته می شود. سپس به محض بهره‌برداری از یک تا دو سال تنفس خوراک برخوردار می‌شود. بدین ترتیب در دو سال اول، پتروپالایشگاه خوراک رایگان دریافت می‌کند و به سودآوری بالایی می‌رسد. سپس بهای نفت دریافتی را به صورت قسطی در سال‌های بعدی پرداخت می‌کند.

این تنفس خوراک از محل نفتی است که به دلیل تحریم های نفتی با کاهش تکلیفی تولید مواجه شده و در مخازن نفتی کشور، بلااستفاده محصور شده است. به این معنا که پتروپالایشگاه یک تا دو سال خوراک نفت خام را از صندوق توسعه ملی دریافت می‌کند (تمامی تنفس خوراک از سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام خواهد بود) ولی هزینه خوراک را علی الحساب پرداخت نمی‌کند و جزء بدهی پتروپالایشگاه به حساب می آید.

در واقع ایراد مطرح شده به طرح مذکور که باعث ارجاع آن به کمیسیون انرژی شد نیز ناظر به فرآیند تنفس خوراک بود که با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایرت داشت. طبق این اصل مجلس نباید طرحی را تصویب کند درآمدهای دولت کاهش دهد. سرانجام پس از بررسی کمیسیون انرژی و مشورت‌های صورت گرفته با وزارت نفت و صندوق توسعه ملی اصلاحات لازم در طرح صورت گرفته و طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه مردمی» هم‌اکنون در دستور کار دوم این هفته مجلس قرار دارد. به احتمال زیاد جزئیات این طرح یکشنبه یا دوشنبه این هفته در صحن علنی مجلس بررسی شده و به رای گذاشته می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: