۲۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۱

طبق آخرین گزارش اوپک، میزان صادرات نفت ایران به کمتر ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که میزان تولید نفت ایران در ماه گذشته برابر ۲.۲۲۵ میلیون بشکه در روز است. با توجه به ظرفیت پالایشی ۱.۸ میلیون بشکه‌ای ایران، میزان صادرات نفت خام این کشور به زیر ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، بر اساس آخرین گزارش اوپک، میزان تولید نفت ایران در ماه گذشته (ژوئن) ۲.۲۲۵ میلیون بشکه در روز است که حدود ۱.۸ میلیون بشکه آن به پالایشگاه‌های داخلی تزریق می‌شود. در نتیجه مابقی آن یعنی حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار بشکه به کشورهای خریدار نفت ایران صادر میشوند. این در حالی است که تولید نفت ایران در ماه ژوئن با کاهش ۱۴۲ هزار بشکه نسبت به ماه مه همراه بوده است. کل تولید نفت اوپک نیز در این ماه ۶۸ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۲۹.۸۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در یک سال گذشته میزان صادرات نفت ایران از روزانه ۲.۵ میلیون بشکه به ۰.۵ میلیون بشکه در روز رسیده و تقریبا ۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. کل تولید اوپک نیز نسبت به ژوئن سال گذشته، از حدود ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده و کاهش ۲.۵ میلیون بشکه‌ای را به خود دیده است. در نتیجه عملا بخش بزرگی از کاهش عرضه نفت اوپک ناشی از کاهش صادرات نفت ایران بوده است.

همچنین طبق آخرین گزارش اوپک قیمت نفت خام سنگین ایران با ۶.۹۸ دلار کاهش نسبت به ماه مه به عدد ۶۰.۸۸ دلار رسیده است. قیمت متوسط سبد نفتی اوپک نیز با ۷.۰۵ دلار کاهش به ۶۲.۹۲ دلار رسیده است.

این درحالی است که ژوئن سال گذشته قیمت نفت خام سنگین ایران ۷۱.۶۹ دلار بوده است. در نتیجه قیمت نفت خام سنگین ایران نسبت به سال گذشته ۱۰.۸۱ دلار کاهش پیدا کرده است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: