۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱
کارشناس نفت و گاز:

۳ راهکار برای رونق یافتن بورس نفت ایران

بورس نفت

یک کارشناس نفت وگاز مطرح کرد: تخفیف موقت، کاهش قیمت پایه و کاهش مبلغ پیش پرداخت ۳ راهکار برای استقبال بیش تر از نفت عرضه شده در بورس است.

به گزارش عیارآنلاین، عرضه نفت در بورس طرحی که پس از تحریم های نفتی آمریکا بیش‌تر مورد توجه دولت مردان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. راه اندازی بورس نفت از همان ابتدا با تحریم‌های نفتی آمریکا عجین شد. توقع مسئولین این بود که بورس نفت به یکباره بتواند تمام تحریم های نفتی آمریکا را بی‌اثر کند. اما باید دید آیا بدون توجه به سازوکارهای مورد نیاز، بورس نفت می‌تواند بر روی تحریم‌های نفتی‌ای که ایران با آن روبرو است اثر گذار باشد. در این راستا حمیدرضا اکبری کارشناس نفت و گاز در گفتگو با برنامه رادیویی روی خط اقتصاد در مورد مشکلات پیش روی بورس نفت ایران گفت: علی رغم تلاش های صورت گرفته در حال حاضر بورس نفت ایران با سه مشکل در زمینه مبلغ نفت عرضه شده در بورس مواجه است. اول بالا بودن قیمت پایه نفت عرضه شده، دوم پایین بودن تخفیف در نظر گرفته شده و سوم بالا بودن مبلغ پیش پرداخت برای ورود به بورس است.

تخفیف موقت راهکار اصلی رونق یافتن بورس نفت ایران

حمیدرضا اکبری با اشاره به کاهش فروش نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه به ۳۰۰ هزار بشکه در روز راهکار تخفیف موقت را برای فروش نفت در شرایط تحریم مطرح کرد و گفت: قیمت پایه نفتی که در بورس عرضه می‌شود قیمت بالایی است و تخفیفی هم که به آن تعلق می گیرد بسیار ناچیز است. قیمت پایه قیمتی است که شرکت ملی نفت بر مبنای بازار جهانی برنت با اضافه یا کم کردن دلتایی آن را تعیین می کند. قیمت پایه برای خریداران نفت ایران یک پیام دارد که قیمت واقعی نفت ما این قیمت است.

وی در ادامه گفت: مقدار تخفیف در نظر گرفته شده برای نفت هم به تناسب بالا یا پایین بودن قیمت پایه تخمین زده می‌شود برای مثال وقتی قیمت پایه نفت ۲ دلار نسبت به قیمت جهانی برنت نفت ایران پایین‌تر باشد خریداران این احتمال را می‌دهند که وزارت نفت قرار نیست تخفیف های محسوسی را به خریداران دهد لذا ورود جدی‌ای به این بازار نمی‌کنند. این گمانه زنی‌ها البته درست هم است زیرا در حال حاضر طبق شیوه نامه جدید، آن طور که برداشت می‌شود وزارت نفت تخفیف‌های محدودی به خریداران می‌دهد. حال آن که در شرایط تحریم یکی از راهکارهای فروش نفت اعطای تخفیف‌های محسوس است زیرا خرید نفت از کشوری که مورد تحریم واقع شده است دارای هزینه است و تامین این هزینه‌ها بر عهده کشور فروشنده نفت است.

اکبری گفت: ایران می تواند با تخفیف موقت باعث ایجاد نوسان در قیمت جهانی نفت شود. برای مثال با ۳۰ درصد تخفیف، نفت حدودا ۲۰ دلار زیر قیمت، در بورس عرضه شود. وقتی به صورت موقت حجم بالایی از نفت، روزانه در بورس ایران با این قیمت معامله شود باعث ایجاد اختلال در نظام قیمت‌گذاری نفت در بازار جهانی خواهد شد و کشورهای تولید کننده نفت از این روند متضرر خواهند شد آن‌ها پیام حرکت ایران را دریافت خواهند کرد و مجبور می شوند راهی را برای فروش نفت ایران باز کنند.

 

مبلغ پیش پرداخت عامل عدم ریسک سرمایهگذران برای ورود به بورس

اکبری در ادامه با اشاره به بالا بودن مبلغ پیش پرداخت برای ورود به بازار بورس گفت: خریداران نفت برای ورود به بورس باید از همان ابتدا مبلغ شش درصد از وجه محموله پیشنهادی را به حساب سمات بورس انرژی واریز کنند. ۶ درصد از یک محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای حدودا ۱.۵ میلیارد تومان می‌شود و اگر به هر دلیل نتوانند نفت را خریداری کنند باید ۵ درصد جریمه پرداخت کنند. این عوامل خود موجب عدم استقبال خریداران از بورس نفت ایران می شود. برای تسهیل کردن ورود خریداران به جای مبلغ ۶ درصد می توان مبلغی ثابت در حد ۱۰۰ میلیون یا ۲۰۰ میلیون را در نظر گرفت. با این کار هم شرایط ورود آسان تر خواهد شد و هم این مبلغ نسبتا کم موجب جلوگیری از ورود دلالان به بازار بورس برای اختلال در بازار خواهد شد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: