۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۷

بورس نفت راهکار مقابله با سلطان‌های نفتی

عرضه نفت در بورس یکی از راهکارهای ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا است. این راهکار ضد تحریمی با توجه به سازوکار شفاف و اخذ تضامین معتبر از خریداران، امکان بروزهرگونه فساد را از بین می‌برد.

به گزارش عیارآنلاین، بورس نفت ایران، راهکاریست که برای ایجاد تنوع در مسیر فروش نفت کشور، ایجاد شده است. برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا لزوم ورود بخش خصوصی به مجرای صادرات نفت کشور ضروری است. ورود بخش خصوصی در امر فروش نفت به دو روش امکان پذیر است؛ روش اول: مذاکره مستقیم خریدارن با وزارت نفت برای خرید نفت، روش دوم: خرید نفت از بورس بدون واسطه و مذاکره. خرید نفت از بورس مزیت‌های مختلفی نسبت به روش مذاکره مستقیم دارد از جمله: ورود آسان و بدون رانت، تعیین قیمت رقابتی و شفاف، اخذ تضامین معتبر برای جلوگیر از فساد، مقصد آزاد فروش نفت و امکان خرید نفت در قالب محموله های کوچک. در این راستا سلام امینی عضو کمسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با …………. به اهمیت تداوم عرضه نفت در بورس برای رونق یافتن بورس نفت ایران پرداخت و گفت:

کشور ایران در حال حاضر دچار سنگین­ترین نوع تحریم‌ها است. جنگ اقتصادی تمام عیار علیه ما شروع شده است؛ این واقعیتی است که همه بایستی بپذیریم. بحث فروش نفت در بورس بایستی ادامه پیدا کند. در ابتدا انتظار ما از این راهکار بیش از حد بود. اما این کار هنوز نوپا است و هنوز کاملا جا نیفتاده است و تا شکل‌گیری آن باید تداوم عرضه نفت در بورس وجود داشته باشد.

جلوگیری از فسادهای نفتی با ایجاد بورس نفت

نماینده مردم ایلام در مجلس با اشاره به تشکیل بورس نفت برای جلوگیری از فساد در امر فروش نفت گفت: تقریبا بیش‌تر کشورهای فروشنده نفت با مشکلات تحریمی که ایران با آن روبرو است مواجه نبوده‌اند لذا تجربه کافی‌ای در این امر ندارند. یکی دیگر از مشکلاتی که با آن مواجه بودیم وقوع فساد در زمینه فروش نفت است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد. در واقع در راستای شفاف سازی مسائلی مانند بابک زنجانی، تصمیم به عرضه نفت در بورس گرفته شد. در غیر این صورت سرمایه کشور در اختیار تعداد معدودی قرار می‌گیرد و بازگشت سرمایه هم سرنوشت نا‌معلومی خواهد داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته زمانی که بودجه در حال بررسی بود، من در کمیسیون انرژی پیشنهاد دادم با توجه به شرایط ما در سال آینده یعنی سال ۹۸، کشور را از درآمدهای نفتی معاف کنیم. زیرا همه می‌دانستیم فروش نفت ما کاهش پیدا خواهد کرد. منابعی که از نفت به دست می‌آید منابع مطمئنی نیستند و نباید بودجه کشور بر مبنای آن بسته شود. درآمد نفت باید برای صندوق توسعه ملی حواله شود و اگر نیاز شد از آن برداشت کنیم. این پیشنهاد با استقبال کمیسیون مواجه شد. ولی در صحن مجلس مشکلات دیگری پیش آمد و در نهایت به نتیجه نرسید.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: