پدافند دولت به تحریم‌های نفتی با ساخت پتروپالایشگاه

با آغاز دور جدید تحریم‌های نفتی و تلاش آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران در بازارهای جهانی، دولت و مجلس باید با جدیت توسعه ظرفیت پالایشی را در دستور کار خود قرار دهند تا با تغییر زمین بازی کسری بودجه احتمالی را از طریق فروش فرآورده جبران کنند.

به گزارش عیارآنلاین، عرضه نفت خام در بورس انرژی که خواسته‌ی بسیاری از متخصصان حوزه انرژی بود بعد از کش و قوس‌های فراوان آغاز شده است. عرضه نفت در بورس شروعی برای گذر از مدل سنتی فروش نفت خام است که باعث آسیب پذیری صادرات نفت کشور شده است. این شیوه به استفاده از توانمندی و انعطا‌ف‌پذیری بخش خصوصی در صادرات نفت کمک به سزایی می‌کند و با کاهش حجم محموله‌ها، تنوع بازارهای فروش و کوچک کردن مبلغ تراکنش‌ها از شناسایی آسان محموله‌ها جلوگیری می‌کند. فروش نفت در بورس باعث ایجاد شفافیت در فروش و قیمت‌ها می‌شود و جایگزین مناسبی برای فروش نفت در اتاق تاریک است. عرضه نفت خام در بورس در صورت تداوم چشم‌انداز مناسبی برای آینده خواهد داشت اما نکته اصلی در مقابله با تحریم‌های نفتی خلاصی از خام‌فروشی است.

پالایش نفت خام راهکار اصولی حل مشکل تحریم نفتی

یک راهکار اساسی که به جز بی‌اثر‌کردن تحریم‌ها می تواند برکات زیاد دیگری هم برای اقتصاد کشور داشته باشد؛ افزایش ظرفیت پالایشگاهی نفت و میعانات گازی کشور به میزان کل نفت و میعانات تولیدی است. در حال حاضر ظرفیت پالایشگاهی کشور دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه است که با تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره و شروع طرحهای جدید می‌تواند به میزان کل ظرفیت تولیدی نفت کشور و حتی بالاتر از آن برسد. با این اقدام وابستگی بودجه کشور از فروش نفت خام از بین می‌رود و آسیب‌پذیری اقتصاد کشور هم کاهش پیدا می‌کند.

مزیت‌های توسعه ظرفیت پالایشگاهی

اولین مزیت صادرات فرآورده‌های نفتی به جای نفت خام این است که حجم این محموله ها کوچک است و این امکان شناسایی و رهگیری آنها را برای آمریکا سخت می‌کند. ما می‌توانیم فرآورده‌های پالایشی متنوعی را در ابعاد کوچک به هزاران مشتری در نقاط مختلف جهان صادر کنیم. این در حالی است که تنها ۴۲ پالایشگاه در دنیا وجود دارد که می توانند از نفت ایران استفاده کنند و آنها هم در کشورهای محدودی مثل چین، هند، کره قرار دارند، که تحریم‌پذیری نفت خام ما را به شدت آسان کرده است. مزیت دوم فروش فرآوردها توسط بخش خصوصی است؛ در صورتی که نفت تنها از طریق شرکت ملی نفت فروخته می‌شود که این هم باعث شناسایی راحت‌تر محموله‌ها و تراکنش‌های مالی آن می‌شود.

جبران کسری بودجه دولت با صادرات فرآورده‌های نفتی

با توجه به آغاز فاز دوم تحریم‌های نفتی ایران و عدم تمدید معافیت‌های خرید نفت ایران به نظر می رسد؛ مجلس شورای اسلامی باید سستی و انفعال را کنار گذاشته و با جدیت برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا وارد عمل شود. مجلس می‌تواند طرحی را در راستای توسعه صنایع پالایشی کشور برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا تصویب کرده و بر اجرای صحیح آن نظارت کند. توسعه پتروپالایشگاه‌ها و صادرات فرآورده‌های نفتی میتواند نقش به‌سزایی در جلوگیری از کسری بودجه دولت ناشی از تحریم‌های نفتی بازی کند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا که فاقد منابع نفت و گاز بوده با سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع پتروپالایشی و توسعه این واحدها سرمایه‌ی بسیاری را برای کشور خود به ارمغان آورده‌اند. برای مثال سنگاپور با ۴۵.۸ میلیارد دلار صادرات، جایگاه سوم را در بین کشورهای صادرکننده فراورده‌های نفتی دارد.

این درحالی است که اسم ایران به عنوان اولین دارنده نفت و گاز دنیا در میان این ۱۵ کشور دیده نمی‌شود. فلذا ضرورت دارد هر چه زودتر در راستای ساخت پتروپالایشگاه‌ها اقداماتی اساسی صورت گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: