۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۸

طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها در انتظار تصمیم صندوق توسعه ملی

طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” که هفته گذشته در صحن علنی مجلس بررسی و کلیات آن به تصویب رسید؛ هم‌اکنون در انتظار تصمیم صندوق توسعه ملی است که درباره نحوه اعطای تنفس خوراک تعیین تکلیف کند و مجددا جزئیات آن در صحن علنی مجلس بررسی شود.

به گزارش عیارآنلاین، هفته گذشته طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» در صحن علنی مجلس بررسی شده و کلیات آن به تصویب رسید. اما در بررسی جزئیات، یکی از ایرادات نمایندگان مجلس به نحوه‌ی اعطای تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها بوده که باعث شد این طرح به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع داده شود. در واقع ایراد مطرح شده به تنفس خوراک ناظر به اصل ۷۵ قانون اساسی بود که طبق این اصل مجلس نباید طرحی را تصویب کند درآمدهای دولت کاهش دهد.

پس از بررسی کمیسیون انرژی مجلس، ادعای مغایرت تنفس خوراک با اصل ۷۵ قانون اساسی تایید شد. طبق این طرح تنفس خوراک از محل نفتی است که به دلیل تحریم های نفتی با کاهش تکلیفی تولید مواجه شده و در مخازن نفتی کشور، بلااستفاده محصور شده است و تمامی تنفس خوراک از سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام خواهد بود ولی هزینه خوراک را علی الحساب پرداخت نمی‌کند و جزء بدهی پتروپالایشگاه به حساب می آید.

اما نکته اساسی اینجاست که تا زمانی که نفت تولید استخراج نشده و زیر زمین است نمیتوان برای آن مالکیت تعریف کرد و بعد از استخراج هم طبق قانون، مالکیت سه گانه دارد و صندوق توسعه ملی، وزارت نفت و دولت هر کدام سهمی از آن دارد.

نکته بعد اینکه نمیتوان برای موضوعاتی که با اماواگر مواجه هستند؛ قانون‌گذاری کرد. یعنی نمیتوان قانون‌گذاری کرد که در زمان اعمال تحریم‌ها، نفتی که‌ سهم صندوق توسعه ملی است به صورت تنفس خوراک به پتروپالایشگاه داده شود و در مابقی زمان‌ها این کار انجام نشود. در نتیجه تصمیم‌گیری درباره نحوه‌ی اعطای تنفس خوراک، به توافق بین صندوق توسعه ملی و دولت نیاز دارد و نمیتوان اعطای تنفس خوراک را به صورت قانون در مجلس تصویب کرد.

در نتیجه پس از بررسی کمیسیون انرژی تصمیم بر این شد که سازوکار اعطای تنفس خوراک از طریق توافق بین نمایندگان دولت و صندوق توسعه ملی تعیین تکلیف شود و سپس به کمیسیون انرژی اعلام شود تا پس از در نظر گرفتن ملاحظات تکمیلی طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” پس از اتمام تعطیلات مجلس در صحن علنی به رای گذاشته شود. به نظر میرسد با توجه به اینکه قرار است تنفس خوراک از سهم صندوق توسعه ملی به پتروپالایشگاه‌ها داده شود؛ نظر این نهاد در تصویب و اجرای طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها بسیار تاثیرگذار است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: