۱۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۱

عزم نمایندگان مجلس برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها

به اعتقاد نمایندگان مجلس راهکار اصلی خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی گذر از خام‌فروشی و توسعه صنایع پتروپالایشی و حرکت به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی است. در این راستا کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشی یکشنبه هفته قبل توسط نمایندگان تصویب شد و پس از اصلاح و بررسی جزئیات دوباره به رای گذاشته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، راهکار اصلی خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی گذر از خام‌فروشی و توسعه صنایع پتروپالایشی و حرکت به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی است. در حال حاضر بزرگترین چالش پیش‌روی ساخت و توسعه صنایع پتروپالایشی، چگونگی تامین مالی این پروژه‌ها است. در این راستا کمیسیون انرژی مجلس در پاییز ۱۳۹۷ طرحی را با عنوان «احداث پتروپالایشگاهها با استفاده از سرمایه گذاری مردمی و روش تنفس خوراک» تنظیم کرده بود که یکشنبه هفته قبل در دستور کار قرار گرفت و کلیات آن تصویب شد. ایده‌ی طرح مذکور برای حل مشکل تامین مالی پروژه‌ها ، جذب سرمایه‌های خرد و نیمه خرد مردمی با اعطای مشوق‌ اقتصادی تنفس خوراک به سهامداران است.

در ادامه به اظهارات نمایندگان مجلس پیرامون طرح «احداث پتروپالایشگاهها با استفاده از سرمایه گذاری مردمی و روش تنفس خوراک» و ضرورت اجرای آن پرداخته می‌شود.

تحریم فرآورده‌های نفتی سخت تر از نفت خام است

محمدحسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع و هیئت رئیسه مجلس با اشاره به ضرورت توسعه صنایع پالایشی گفت: توسعه صنایع پالایشی و تبدیل نفت خام به فرآورده‌های نفتی یکی از کارهای ضروری است که باید برای انجام آن اقدام کنیم. صادرات فراورده بهتر از خام‌فروشی نفت است و اتفاقاً یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا است. وزارت نفت بهتر است در شرایط فعلی به جای ذخیره کردن نفت خام، برای ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه اقدام کند. ساخت پالایشگاه علاوه بر اینکه یک اقدام ضد تحریمی است، باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی می‌شود.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به گستردگی بازار فرآورده‌های نفتی گفت: تحریم فرصتی است که میتوانیم از خام فروشی نفت گذر کرده و با توسعه صنایع پتروپالایشی، آن را به فرآورده تبدیل کنیم و فرآورده‌های نفتی را در بازار کشورهای همسایه به فروش برسانیم. تحریم فرآورده‌های نفتی سخت تر از نفت خام است. چون خریداران نفت ایران معدود بوده و چند تا کشور مشخص هستند. اما بازار فرآورده‌های نفتی برای ایران یک بازار بزرگ است. محصول نهایی پتروپالایشگاه، هم قیمتش بالاتر است و هم مشتری های دست به نقدی دارد.

سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر ایجاد مشوق اقتصادی برای جذب سرمایه گفت: در بحث صادرات نفت خام چون تعداد معدودی از پالایشگاه‌های خارجی خریدار نفت ما هستند و ساختار پالایشگاه خود را بر اساس نفت ما تعبیه کردند؛ در صورت تحریم نمی‌توانیم به پالایشگاه دیگری نفت بفروشیم و خریداران سنتی ما نیز تحریم هستند. این موضوع در بحث صادرات فراورده صادق نیست. می‌توان مشکل تأمین مالی ساخت واحدهای پتروپالایشی را از طریق مشارکت عمومی مردم حل کرد. به طوری که مشوق اقتصادی گذاشته شود تا مردم سرمایه خود را وارد این بازار کنند و سود ببرند.

مجلس از ساخت پتروپالایشگاه قطعاً حمایت می‌کند

شهاب‌الدین بی‌مقدار، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درباره عدم تحریم‌پذیری فرآورده گفت: فروش فرآورده برخلاف نفت خام که فقط با نفتکش قابل انتقال است، به صورت خط لوله و با استفاده از کشتی و کامیون نیز امکان‌پذیر بوده و در نتیجه فرآیند شناسایی آن برای آمریکا خیلی دشوار است. بازار فرآورده‌های نفتی نسبت به بازار نفت گسترده‌تر است و اگر برای فروش نفت خام ۱۰ مشتری وجود داشته باشد؛ می‌توانیم فرآورده را به ۱۰۰ کشور صادر کنیم و قابل تحریم نیست.

حسن کامران دستجردی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نیز گفت: ساخت پتروپالایشگاه کار بسیار ضروری است اما متأسفانه دولت تا به حال از این قضیه غفلت کرده است. مجلس از ساخت پتروپالایشگاه قطعاً حمایت می‌کند. البته دولت باید در این حوزه موانع را از سر راه مردم بردارد و برای به ثمر نشستن ساخت این واحدها اراده داشته باشد. ما هرچقدر به سمت ساخت پتروپالایشگاه و صادرات فرآورده حرکت کنیم در مسیر بی اثر کردن تحریم گام برداشته‌ایم.

دولت باید از سرمایه‌های خرد مردمی برای ساخت پالایشگاه استفاده کند

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره فواید ساخت پتروپالایشگاه گفت: افزایش بهره وری مواد خام موجود در کشور یکی از راهکارهای اساسی‌ای است که باید طی سنوات گذشته تا به امروز در مسیر آن گام بر می‌داشتیم و امروز می‌توانستیم هم چالش اشتغال را حل کنیم و هم ارزش افزوده لازم راایجاد کنیم؛ ولی متأسفانه اقدامی انجام نشد. در حال حاضر اگر بتوانیم نفت خام مان را در کشور به فراورده تبدیل کنیم در حوزه اشتغال گام مؤثری برداشتیم، از سویی دیگر این اقدام ایجاد ارزش افزوده هم دارد.

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تجربه قبلی تحریم‌ها گفت: در شرایط تحریمی فعلی که آمریکا به دنبال محدود کردن میزان صادرات نفت کشور است باید زمین بازی را تغییر دهیم و به جای صادرات نفت خام، پتروپالایشگاه بسازیم و نفت خام را تبدیل به فرآورده کنیم و صادرات فراورده‌های نفتی را در دستور کار قرار دهیم. به همین منظور دولت باید از سرمایه‌های خرد مردمی برای ساخت پالایشگاه استفاده کند. در تحریم گذشته که در بخش بنزین برای ما مشکل ایجاد کردند توانستیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ایجاد کنیم و در بحث بنزین خود کفا بشویم.

مسائل مربوط به تامین مالی پروژه‌ها به راحتی قابل حل هستند

سیدجواد ساداتی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: اگر فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت ما کاهش یافته است، می‌توانیم راهکار جایگزین ایجاد کنیم؛ اگر ما پالایشگاه‌هایی را که هر کدام ۴۰۰ هزار بشکه مصرف داشته باشند، می‌توان با حدود ۶ پتروپالایشگاه که مصرف ۴۰۰ هزار بشکه در روز دارند مشکل فروش نفت را حل کنیم. اصلاً کسی نفت ما را نخرد، خودمان مصرف می‌کنیم و فرآورده‌ها را صادر می‌کنیم و این از نظر بهره‌وری و رشد اقتصادی روش مناسبی است. همین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به تنهایی می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را در حوزه نفت رفع کند.

داوود محمدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به ضرورت گذر از خام‌فروشی گفت: از خام‌فروشی نفت ما سال‌های گذشته ضرر زیادی را متحمل شدیم زیرا نفت خام کشور را صادر کردیم و پالایشگاه‌هایی که نفت خام ما را خریدند آنرا تبدیل به فراورده کرده و دوباره به خود ما فروختند. پس خام ‌فروشی نفت اشتباه بزرگی است. اگر که دولت که متولی امر است به طور جدی برای ساخت پتروپالایشگاه عزم و اراده داشته باشد این کار حتما شدنی است و مسائل مربوط به تامین مالی پروژه‌ها که محدودیت اصلی در این حوزه است به راحتی قابل حل هستند.

به جای چشم داشتن به توتال و شل، از ظرفیت‌های مردمی برای سرمایه‌گذاری استفاده کنیم

مجید ناصری‌نژاد، عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: در تولید فرآورده‌های پتروشیمیایی جایگاه مطلوبی در منطقه داریم. ساخت پتروشیمی‌ها ارزش افزوده‌ی بالایی ایجاد می‌کند و باعث اشتغالزایی می‌شود. هم به صنعت داخلی بیشتر رونق می‌‍دهد و هم اینکه اقتصاد کشور را از جهات متعددی واکسینه میکند. بنابراین ضرورت دارد که صنایع پایین دستی صنعت نفت توسعه یابد و برای ساخت پتروپالایشگاه و توسعه زنجیره پتروشیمی‌ها اقدامات جدی انجام دهیم.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: ساخت پتروپالایشگاه هزینه کلانی نیاز دارد که در شرایط کنونی اقتصادی تأمین این حجم سرمایه گذاری بعید به نظر می‌رسد. اما اگر به جای چشم داشتن به توتال و شل برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت بتوانیم از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم می‌توانیم نفت خام را به فراورده تبدیل کنیم. با طراحی و ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، هم مشکل انباشت میعانات گازی حل و فصل شد، هم تامین بنزین. بی توجهی به ساخت پتروپالایشگاه و اصرار بر خام فروشی نفت، نتیجه حضور و مدیریت مدیران خسته و تنبل است.

علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برای تبدیل نفت خام به بنزین و سایر فراورده‌های نفتی می‌توانیم به تولیدکنندگان معافیت مالیاتی بدهیم تا سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در حوزه پتروپالایشگاه‌سازی تشویق کنیم؛ همه کشورها از تولیدکنندگان بنزین و فرآورده‌های نفتی مالیات بر ارزش افزوده می گیرند، ما می توانیم بنزین را در مرزها بدون مالیات بفروشیم که در این صورت با استقبال شرکت‌های خصوصی روبرو خواهیم شد. ما قادر هستیم در مرزهایمان حتی به صورت خرده فروشی بنزین را عرضه کنیم و به فروش برسانیم؛ به نظر صاحبنظران در این عرصه می توانیم سالانه ۱۴ میلیارد دلار فرآورده بفروشیم که میتواند نیاز ما به خام فروشی نفت را کمرنگ کند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: