کمالی پور  :

دستگاه‌های متولی بررسی کنند، می‌توانیم افزایش وکیل داشته باشیم

نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در خصوص حق‌الوکاله بالای وکلا گفت: درواقع یکی از اشکالات و چالش‌هایی که در حال حاضر در بازار وکالت وجود دارد بحث حق‌الوکاله‌هاست. اگر جامعه به افزایش تعداد وکلا نیاز داشته باشد مطمئناً این سازوکار وجود دارد که ما شرایطی را فراهم کنیم که به تعداد موردنیاز مردم و جامعه وکیل داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از علل اصلی تضییع حقوق مردم در دادگاه‌ها، عدم مراجعه به وکیل است. حق‌الوکاله‌های نجومی مسبب اصلی بی‌میلی مردم در مراجعه به وکیل است در این راستا، یحیی کمالی پور عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگوی با … در مورد حق‌الوکاله‌های وکلا گفت: این تعرفه از پیش تعیین‌شده است و تعرفه‌ای که مشخص‌شده خیلی بالا نیست. اینکه بعضی وکلا به‌صورت توافقی یا رضایت طرفین  قرارداد می‌نویسند و معمولاً از تعرفه استفاده نمی‌کنند بحث دیگری است که باید بررسی شود.

وی در ادامه افزود:  نهادهای نظارتی مرتبط با کانون وکلا که در قانون پیش‌بینی‌شده‌اند، باید نظارت کامل در حوزه  تعرفه‌ها داشته باشند.

کمالی پور در رابطه با طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت نیز گفت : تعرفه‌های حق‌الوکاله‌ها در قانون اصلاح  قانون جامع وکالت مطرح است و ما بحث تعرفه‌ها را مدنظر قرار داده‌ایم. درواقع یکی از اشکالات و چالش‌هایی که الآن وجود دارد همین بحث تعرفه‌هاست که مطمئناً برای آن سازوکاری را فراهم می‌کنیم که در صورت استفاده از این سازوکار، مسائل تراضی و توافق کمتر استفاده شود و نهایتاً مردم بر اساس تعرفه‌های مصوب، به وکلا حق‌الوکاله، پرداخت کنند.

نماینده مردم کرمان با اشاره به افزایش ظرفیت پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت گفت: دستگاه‌های متولی، مانند مرکز مشاوران قوه قضائیه باید بررسی کنند، اگر جامعه به افزایش تعداد وکلا نیاز داشته باشد مطمئناً این سازوکار وجود دارد که ما شرایطی را فراهم کنیم به تعداد موردنیاز مردم و جامعه وکیل داشته باشیم.

کمالی پور در مورد اظهارات معاون اول قوه قضاییه در رابطه با  فرار مالیاتی وکلا اظهار داشت: اطلاع دقیقی از وضعیت مالیاتی وکلا ندارم و نمی‌توانم در مورد آن اظهارنظر کنم. اما آقای اژه‌ای دادستان کل کشور هستند و فرار مالیاتی نیز جرم است و دادستان می‌تواند خود به‌عنوان مدعی‌العموم ورود کند و نهایتاً برخورد داشته باشد.

قطعاً هرکسی که شرایط پرداخت مالیات را داشته باشد، طبق قانون باید مالیات خود را پرداخت کند. وکیل یا کارمند یا هرکس دیگری، این‌ افراد مستثنا نیستند. مطمئناً اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که کسی فرار مالیاتی داشته باشد قابل پیگرد قانونی نیز است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: