طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها به کمیسیون انرژی ارجاع داده شد

طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” با توجه به ابهامات موجود در سازوکار پیاده‌سازی تنفس خوراک به کمیسیون انرژی ارجاع داده شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” که دیروز کلیات آن در صحن علنی مجلس به تصویب رسید؛ امروز جهت بررسی مواد طرح در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی مواد این طرح ابتدا به مباحث مربوط به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی جهت تضمین اجرای پروژه‌های پتروپالایشی پرداختند. این موضوع با توجه به محدودیت‌های منابع صندوق توسعه ملی و نیاز به اذن رهبری برای استفاده از منابع صندوق مورد انتقاد نمایندگان گرفت. در این راستا علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که نامه‌نگاری‌های لازم برای استفاده از منابع صندوق با مقام معظم رهبری انجام شده است.

در ادامه نمایندگان مجلس به ذکر ابهاماتی در سازوکار اعطای تنفس خوراک پرداختند. از جمله این ابهامات میتوان به بازه‌ی زمانی تنفس خوراک اشاره کرد که در متن طرح به بازه‌ی زمانی بین یک تا دو سال اشاره شده و زمان دقیقی برای آن تعیین نشده است.

در راستای بررسی سازوکار اعطای تنفس خوراک سید علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه اعطای تنفس خوراک باعث رانت میشود پیشنهاد داد که این سازوکار به کلی از طرح مجلس حذف شود که نمایندگان به این پیشنهاد مخالفت کردند. در مجموع نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند که بحث تنفس خوراک که در ماده یک مطرح شده بود به کمیسیون انرژی ارجاع داده شود تا چارچوب پیاده‌سازی آن دقیق‌تر شود.

سپس در بررسی ادامه طرح، با توجه به اینکه چارچوب کلی طرح بر مبنای تنفس خوراک تنظیم شده بود، علی لاریجانی پیشنهاد ارجاع مواد آن را به کمیسیون انرژی مطرح کرد، لذا نمایندگان با ۱۶۲ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن علنی با این پیشنهاد موافقت کردند.

طبق این طرح، در روش تنفس خوراک، ابتدا یک پتروپالایشگاه به کمک سازمان بورس و با استفاده از سرمایه های مردمی تامین مالی می شود و طی مدت ۴ سال ساخته می شود. سپس به محض بهره‌برداری از یک تا دو سال تنفس خوراک برخوردار می شود. این تنفس خوراک از محل نفتی است که به دلیل تحریم های نفتی با کاهش تکلیفی تولید مواجه شده و در مخازن نفتی کشور، بلااستفاده محصور شده است.

به این معنا که پتروپالایشگاه یک تا دو سال خوراک نفت خام را از صندوق توسعه ملی دریافت می کند (تمامی تنفس خوراک از سهم صندوق توسعه ملی از نفت خام خواهد بود) ولی هزینه خوراک را علی الحساب پرداخت نمی کند. در واقع تنفس خوراک اعطا شده به پتروپالایشگاه، در حکم وام یا تسهیلاتی است که طی ۱۲ سال توسط پتروپالایشگاه به صندوق توسعه ملی بازگشت داده می شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: