کلیات طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها به تصویب مجلس رسید

امروز (یکشنبه) کلیات طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” در صحن علنی مجلس مطرح شد و توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، امروز (یکشنبه) کلیات طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” در صحن علنی مجلس مطرح شد و با۱۳۶ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید. جزئیات این طرح هم اکنون در حال بررسی است.

طبق آخرین اخبار رسیده از مجلس در حال حاضر بحث و بررسی درباره ماده یک این طرح در حال انجام است. ماده یک طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشی شامل برخی اصطلاحات و توضیحات درباره کل طرح است. برای حذف ماده یک یک پیشنهاد وجود داشت که مورد قبول مجلس واقع نشد. به نظر میرسد مجلس تا آخر امروز تنها ماده یک این طرح یعنی تعریف‌ها و اصطلاحات را بررسی میکند و مابقی مواد فردا (دوشنبه) در صحن علنی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

بررسی کلیات طرح با حضور موافقین و مخالفین طرح انجام شد. نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن از بعد شفافیت مالی صندوق توسعه ملی درباره این طرح صحبت کرد و مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز معتقد بود که لازم است این طرح در قالب لایحه از طرف دولت به مجلس ارائه میشد تا بررسی‌های بیشتر توسط دولت و وزارت نفت نیز صورت گیرد.

در بررسی کلیات طرح اما نماینده دولت با تاکید بر جذب سرمایه‌های مردمی و هدایت نقدینگی به سمت پروژه های پتروپالایشگاهی و فاصله از خام فروشی از تصویب آن حمایت کرد. نمایندگان موافق طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” نیز با اشاره به فواید این طرح مبنی بر هدایت نقدینگی به بازارهای مولد، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، رونق تولید و و بی اثرکردن تحریم‌های نفتی به ایراد سخنان خود پرداختند. در نتیجه این طرح موافقت نمایندگان مجلس را در پی داشت و به تصویب رسید.

طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” شامل ۶ ماده است که در صورت بررسی ماده یک آن تا آخر امروز، ۵ ماده دیگر روز دوشنبه در صحن علنی مجلس بررسی میشود.

پس از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا میزان صادرات نفت کشور از ۲.۵ میلیون بشکه در روز به زیر ۱ میلیون بشکه رسیده است. این موضوع با توجه به وابستگی بودجه دولت به درآمدهای حاصل از خام‌فروشی نفت زنگ خطر را برای اقتصاد کشور به صدا درمی‌آورد. کارشناسان معتقدند که راهکار اصولی بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی، تغییر زمین بازی از خام فروشی به سمت ساخت پتروپالایشگاه و تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: