۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۸
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی:

شرکت نفت می تواند با فروش نفت ۴۰ دلاری بازار جهانی را به‌ هم بریزد

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: من اعتقاد دارم اگر شرکت نفت احساس می‌کند خریداران واقعا نمی خواهند به خرید نفت از ایران ادامه دهند می تواند با اعلام قیمت نفت ۴۰ دلاری بازار جهانی را بهم بزند.

به گزارش عیارآنلاین، عرضه نفت در بورس راهکاری است که از آبان ماه سال گذشته و همزمان با اجرای تحریم ها، برای ورود بخش خصوصی به تجارت نفت کشور راه‌اندازی شد.

به جرات می‌توان گفت وزارت نفت برای رونق یافتن عرضه نفت در بورس، می‌تواند کلیدی ترین نقش را ایفا کند و اگر این وزارتخانه شرایط جذابی برای متقاضیان خرید نفت از سازوکار بورس ایجاد نکند، نمی توان آینده روشنی را برای این راهکار متصور شد. بدون تردید، یکی از مهمترین شرایط عرضه نفت در بورس، قیمت نفت عرضه شده بخصوص متناسب با شرایط تحریم است و این همان موضوعی است که وزارت نفت حاضر نیست انعطاف چندانی درباره آن داشته باشد. در همین راستا، اخیرا بیژن زنگنه وزیر نفت در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت درباره این موضوع گفت: «من نمی‌توانم برای اینکه ۳۰ هزار بشکه نفت بفروشم، نرخ نفت ایران را در بازار جهانی نابود کنم، چراکه به هرحال نرخی که در بورس اعلام می‌شود بر بازارهای دیگر ما اثر می‌گذارد. ما عرضه را محدود نمی‌کنیم و هم اکنون براساس قانون ماهانه ۵ میلیون بشکه نفت در بورس عرضه می‌کنیم. اما باید خریداری وجود داشته باشد، وقتی نفت را در بورس نمی‌خرند من باید چه کاری انجام دهم؟».

https://www.icana.ir/Fa/News/427301

اما فعالان بخش خصوصی و کارشناسان دیدگاه متفاوتی با زنگنه دارند و می گویند وزارت نفت می تواند با اعلام قیمت‌های نسبتا پایین در بورس هزینه تحریم را برای تحریم کنندگان افزایش دهد و جای خود در بازار جهانی نفت را حفظ کند. سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری_تحلیلی عیارآنلاین درباره این موضوع گفت: وزارت نفت می‌تواند با ایجاد شرایط مناسب و با قراردادهای مطمئن بخش خصوصی را ترغیب به خرید نفت از بورس کند. همچنین قیمت نفت عرضه شده در بورس باید کم‌تر از قیمتی باشد که از مسیر غیربورسی فروخته می‌شود. با این کار می توان امید داشت که بورس نفت ایران کم‌کم رونق یابد و بتوان روی آن برای فروش نفت کشور در زمان تحریم حساب باز کرد.

وی افزود: قیمت نفت در حال حاضر تقریبا ۷۰ دلار است. فرض کنید وزارت نفت قیمت نفت را ۴۰ دلار اعلام کند، این یک شرایط بسیار جذابی را برای تجارت کنندگان نفت ایجاد خواهد کرد. در نفت معمولا دعواها بر سر ۲۰ یا ۳۰ سنت است. دعواها سر یک دلار و ۵ دلار نیست. اما من اعتقاد دارم اگر شرکت نفت احساس می‌کند خریداران واقعا نمی خواهند به خرید نفت از ایران ادامه دهند می تواند با اعلام قیمت نفت ۴۰ دلاری بازار جهانی را بهم بزند.

حسینی گفت: اگر نفت ۵ دلار زیر قیمت عرضه شود باز هم کسی ریسک نمی‌کند که از ایران نفت بخرد. باید اعلام کنند نفت را ۴۰ دلار می فروشیم و بیش از ۲ میلیون بشکه نفت را وارد بازار کنند. وزارت نفت به جای اینکه یک میلیون بشکه نفت ۷۰ دلاری بفروشد. باید دو میلیون بشکه نفت ۴۰ دلاری بفروشد. من اعتقاد دارم اگر نسبت به به نتیجه مذاکرات امیدواری وجود ندارد و قرار است فروش نفت کشور قفل شود و صادرات نفت به ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد، بهتر است که اعلام شود نفت را با این قیمت کم به فروش خواهد رسید.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: اگر قیمت نفت زیر ۴۰ دلار یا ۴۵ دلار شود، قطعا دو میلیون بشکه نفت آمریکا از میدان خارج می شود. نفت خلیج مکزیک از میدان خارج می شود. نفت شمال اروپا دیگر قابل تولید نیست. ایران بدون استفاده از ابزارهایی مانند بستن تنگه هرمز که دشمنان آن را به اصطلاح عامل بی‌ثباتی و تهدید منطقه می دانند، می تواند نفت را با قیمت ارزانی بفروشد. هیچ کس هم نمی‌تواند بازخواست کند که چرا این کار را کرده‌اید؟ وقتی نفت ایران ۳۰ دلار کاهش یابد، حتما مجبور می‌شوند فکری کنند. به شما قول می دهم کشورهای عربی و تولید کنندگان نفت، افزایش تولید ندهند و راهی برای ایران باز کنند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: