۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۸

با مطالبات وصول نشده شستا چه کارهایی می توان کرد؟

شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان مطالبات وصول نشده شستا به جای مانده از دوران پیشین را ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد

به گزارش عیارآنلاین، شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان مطالبات وصول نشده شستا به جای مانده از دوران پیشین را ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مطالبات به تفکیک همه هلدینگ ها مشخص شد و تا ریال آخر این مطالبات وصول می­شود. بدهکاران اقدام نکنند آنها را با نام افشاء و اقدامات قضایی شدید علیه آنها انجام خواهد شد.

در سالیان اخیر مردم انواع و اقسام اعداد را در مورد اختلاس، مطالبات بدهکاران بانکی و غیره شنیده­اند و شاید عده­ای میزان بزرگی این رقم از بدهکاری را برای یک شرکت سرمایه­گذاری درک نکنند.

برای شروع ابتدا این رقم بدهکاری را با کمک اتحادیه اروپا در قالب برجام مقایسه می­کنیم؛ اتحادیه اروپا سال گذشته در جریان حمایت از برجام مبلغ ۱۸ میلیون یورو (با نرخ یورو ۱۵ هزار تومانی معادل ۲۷۰ میلیارد تومان) به ایران کمک کرد، این در حالی است که میزان مطالبات وصول نشده شستا حدود ۸۶۱ میلیون یورو یعنی ۴۸ برابر کمک اتحادیه اروپا است.

حال برای درک این رقم شاید بهتر باشد ابتدا آن را با یارانه نقدی کل ایرانیان مقایسه کنیم:

طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، دولت در هرماه ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بین خانوارها تقسیم می­کند، به این ترتیب با مطالبات وصول نشده شستا می توان تقریباً پول ۳ و نیم ماه یارانه کل کشور را تامین کرد.

مجموع بودجه استان­های زنجان، قم، سمنان و قزوین حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان است، در نتیجه با مطالبات وصول نشده شستا می توان بودجه ۴ استان کشور را تامین کرد.

هزینه ایجاد هر شغل به طور میانگین ۵۰۰ میلیون تومان است، با رقم ۱۳ هزار میلیارد تومان می توان ۲۶ هزار شغل ایجاد کرد.

مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه در خصوص هزینه های ساخت مترو سوم بهمن سال گذشته، هزینه ساخت هر کیلومتر مترو را با افزایش تورم ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد. با رقم مطالبات شستا می توان حدود ۴۴ کیلومتر ، یعنی به اندازه خطوط ۴ ، ۶ و ۷ مترو ساخت.

هزینه ساخت هر کلاس درس در سال ۹۶ حدود ۱۸۵ میلیون تومان بوده است، با احتساب نرخ تورم اگر هزینه ساخت هر کلاس درس را هم­اکنون ۲۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، با مبلغ مطالبات شستا ۵۲ هزار کلاس درس می توان ساخت. رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور پیشتر گفته بود در سراسر کشور ۵۲ هزار کلاس درس کمبود داریم، پس کل تقاضای کلاسهای درس را می توان تامین کرد.

محمد جعفر علیزاده معاون وزیر راه و شهرسازی ۷ دی ماه سال گذشته گفته بود هزینه‌ احداث هر تخت بیمارستانی حدود  ۴۰۰میلیون تومان است. با هزینه مطالبات شستا می تواند ۳۲ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستان ساخت. این مقدار حدود ۳۳ درصد تخت های کمبود کشور است.

حال این موضوع را اضافه کنید که اگر این مطالبات در سالیان اخیر وصول می­شد و با توجه به پایین بودن نرخ ارز می شد چه کارهایی بزرگی می­شد با آن انجام داد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: