۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹
برنامه اتحادیه اروپا برای ساخت فردای روشن در حوزه کشاورزی

سرمایه‌گذاری روی کشاورزان جوان، راهبرد توسعه پایدار کشاورزی اروپا

صنعت کشاورزی از صنایع بنیادی هر کشور است. آینده روشن این صنعت همواره برای مسئولین دلسوز از دغدغه‌های اصلی به حساب می‌آید و برای ساخت این آینده روشن، تدابیر مختلفی را می‌اندیشند. در این یادداشت قسمتی از برنامه اتحادیه اروپا برای تداوم پیشرفت کشاورزی در دهه‌های آینده را می‌خوانید که به‌طور خاص روی کشاورزان جوان تمرکز دارد.

به گزارش عیارآنلاین، صنعت کشاورزی از صنایع بنیادی هر کشور است. آینده روشن این صنعت همواره برای مسئولین دلسوز از دغدغه‌های اصلی به حساب می‌آید و برای ساخت این آینده روشن، تدابیر مختلفی را می‌اندیشند. در این یادداشت قسمتی از برنامه اتحادیه اروپا برای تداوم پیشرفت کشاورزی در دهه‌های آینده را می‌خوانید که به‌طور خاص روی کشاورزان جوان تمرکز دارد.

 

 

فقط کمتر از ۵ درصد از ۱۱ میلیون مزرعه در اروپا توسط کشاورزان جوان‌تر از ۳۵ سال اداره می‌شود؛ در مقابل، کشاورزانی که از سن بازنشستگی ۶۵ عبور کرده‌اند، ۳۱ درصد کل کشاورزان اتحادیه اروپا و یا حدود ۳.۲ میلیون نفر می‌باشند. این نسبت در کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است، مثلاً رومانی با بیشترین چالش بالقوه روبرو است زیرا ۴۵ درصد از کشاورزانش، بالای ۶۵ سال دارند. پرتغال دیگر کشوری است که شکاف نسبی قابل‌ملاحظه‌ای دراین‌باره دارد چراکه نیمی از کشاورزان پرتغالی ۶۵ سال دارند. اما از طرف دیگر در آلمان، اتریش و لهستان کمتر از ۱۰ درصد از کشاورزان بیش از ۶۵ سال سن دارند و کشاورزان این کشورها جوان‌تر هستند.

دسترسی به زمین یک مشکل اساسی برای ورد جوانان به حرفه کشاورزی

اگر همه کشاورزان بالای ۶۵ سال ناگهان فردا تصمیم بگیرند تراکتورهای خود را خاموش کنند و به‌جای کشاورزی کار دیگری بپردازند چه اتفاقی خواهد افتاد؟! آیا اروپا به‌طور ناگهانی با کمبود مواد غذایی مواجه می‌شود؟ آیا کسی حاضر به پوشیدن چکمه‌های گل‌آلود کشاورزان بازنشسته نیست؟!

آمار حاکی از آن است که اکثر کشاورزان قدیمی اروپا املاک نسبتاً کمی دارند. به‌طور میانگین ​​۶.۳ هکتار زمین زراعی به ازای هر یک از آن‌ها در مقایسه با میانگین کلی زمین زراعی به ازای هر کشاورز در اروپا که برابر با ۱۶.۲ هکتار است. این در حالی است که کشاورزان جوان سهم بیشتری از زمین موجود را دارند (زیرا تعداد کشاورزان جوان نسبتاً کم است). به‌طور متوسط هر یک نزدیک به میانگین کلی یعنی ۱۶.۱ هکتار زمین دارند. به‌عبارت‌دیگر، بسیاری از کشاورزان مسن‌تر از ۶۵ سال فقط برای معیشت خود زراعت می‌کنند و اکثریت زمین‌ها و مزارع توسط کشاورزان میان‌سال کشت می‌شود.

درواقع بازنشستگی کشاورزان بیش از ۶۵ سال، حدود ۲۰ میلیون هکتار زمین کشاورزی را آزاد خواهد کرد که حدوداً برای ۱.۲ میلیون کشاورز کافی است و چشم‌انداز جذابی برای کشاورزان جوانی است که دسترسی به زمین‌های کشاورزی، یکی از بزرگ‌ترین موانع آن‌ها برای ورود به این حرفه است. کشاورزی، شغلی است که برای قرن‌ها وجود داشته است و تا زمانی که انسان نیاز به خوردن و نوشیدن داشته باشد، وجود خواهد داشت. کمیسیون اروپا در بخش کشاورزی در قسمت «آینده مواد غذایی و کشاورزی[۱]» سیاست‌های کلی‌ای درباره نحوه حمایت از کشاورزان، به‌ویژه جوانان را در نظر گرفته است. اولویت این برنامه‌ها با تأمین مالی به همراه سرمایه‌گذاری روی تحقیقات و نوآوری‌ها است.

کشاورزان جوان بیشتر در واحدهای خود سرمایه‌گذاری می‌کنند

کشاورزان جوان در اروپا، باوجود تعداد کم آن‌ها؛ نوآورترین و پیشروترین روش‌ها را دارند. بخش بزرگی از کشاورزان جوان اروپایی، تحصیلات عالی کشاورزی دارند: تقریباً ۲۰٪ از کشاورزان جوان به‌نوعی در دوره‌های آموزشی تخصصی کشاورزی شرکت کرده‌اند. همین مؤلفه برای کشاورزان بیش از ۵۵ سال برابرمارآما ۴٪ است. کشاورزان جوان همچنین بیشتر از همتایان مسن‌تر در کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها به‌ویژه در فناوری‌ها، تکنیک‌ها و تجهیزات جدید، سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کنند. بااین‌حال، کمبود نسبی زمین‌های موجود برای کشاورزی و میزان نسبتاً کم سرمایه نشان می‌دهد که بسیاری از کشاورزان جوان ممکن است در آینده در تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر دچار مشکل شوند.

اتحادیه اروپا از کشاورزان جوان حمایت می‌کند

با توجه به بحران بالقوه که اتحادیه اروپا را در ۳۰ سال آینده درگیر خواهد کرد اگر کشاورزان جوان امروز تشویق به فعالیت در این شغل نشوند، اتحادیه اروپا باید در آینده بیشتر و بیشتر تلاش کند تا آن‌ها را به کشاورزی تشویق کند. اگرچه کشاورزان جوان به‌احتمال بیشتر مطالعات کشاورزی را نسبت به همتایان قدیمی خود دنبال می‌کنند، اما تعداد نسبی جوانان در شغل کشاورزی بسیار پایین‌تر از تعداد جوانان در سایر حرفه‌هایی است که بیشتر به جوانان را به خود جذب می‌کنند. از سوی دیگر شواهد حاکی از آن است که شمار دانشجویان کشاورزی در حال افزایش است[۲]. شاید این به خاطر دریافت حمایت‌هایی[۳] است که در بدو ورد به این حرفه از اتحادیه اروپا دریافت می‌کنند و به همین خاطر به این شغل تشویق می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، در طرح پرداخت مستقیم (Direct Payment Scheme) که جزئی از سیاست‌های مشترک کشاورزی اروپا (CAP) است، کمک‌های مالی به مدت پنج سال می‌تواند به کشاورزانی که کسب‌وکار خود را تازه شروع کرده‌اند و در زمان درخواست این حمایت‌ها ۴۰ سال یا کمتر دارند تعلق گیرد. این طرح می‌تواند در سطح ملی تکمیل شود. به‌طوری‌که مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند ۲ درصد از کل بودجه تخصیصی خود را به‌عنوان بودجه طرح پرداخت مستقیم بکار گیرند تا به جوانان کشاورز پیشنهاد دهند که تا ۲۵ درصد علاوه بر پرداخت مستقیم را به‌عنوان جایزه برای پنج سال اول کار خود در این بخش دریافت کنند.

توجه به کشاورزان جوان اولویت برنامه‌های توسعه روستایی

علاوه بر این بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری‌های CAP در قالب توسعه روستایی[۴] قرار دارد و برنامه‌های متنوعی برای هر کشور اتحادیه اروپا طراحی شده که هدف آن تأمین بودجه‌هایی است که بیشتر برای تشویق رشد پایدار و توسعه رقابت در مناطق روستایی موردنیاز است. تشویق جوانان برای تبدیل آن‌ها به کشاورزان حرفه‌ای و  همچنین اطمینان دادن به آن‌ها از محیطی که در آن زندگی و کار می‌کنند و انواع متنوعی از امکاناتی که در زندگی شهری وجود دارد شامل دسترسی به فضای مجازی و پهنای باند از برنامه‌های این طرح است. بسیاری از برنامه‌های توسعۀ روستایی برای گسترش یا فراگیری این نوع خدمات در مناطق روستایی طراحی ‌شده‌اند، درحالی‌که دیگر برنامه‌ها (مانند ارائه مشاوره به کشاورزان تازه‌کار) نیز شامل اقدامات ویژه‌ای برای کشاورزان جوان می باشد[۵]. از طرفی اتحادیه اروپا کشاورزان جوانی که احتمالاً در مزارع خود سرمایه‌گذاری می‌کنند را تشویق می‌کند تا به‌وسیله همکاری در تحقیقات و نوآوری در کشاورزی، این کار را انجام دهند. بسیاری از برنامه‌های بانک نوآوری اروپا (EIP- AGRI[۶]) برای تشویق استفاده از تکنیک‌های ابتکاری برای افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها، طراحی شده‌اند.

منبع: بخش کشاورزی از قسمت خبری سایت اتحادیه اروپا

 

 

[۱] Future of Food and Farming

[۲] Guardian – Agriculture is UK’s fastest growing subject

[۳] Young farmers aids

[۴] rural development programme

[۵] offering advice to farmers setting up for the first time.

[۶] EIP- AGRI

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: