۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۷
واکنش رئیس دستگاه قضا به فرار مالیاتی وکلا:

حق‌الوکاله‌ها شفاف شود

رئیس دستگاه قضا، در واکنش به فرار مالیاتی وکلا گفت: طبیعتاً حق‌الوکاله واقعی و سپس شفاف‌سازی آن نیز برای وکلا، اداره دارایی و نیز برای اصحاب دعوی بسیار ضروری است و از بسیاری از بدبینی‌ها کم می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، عصر شنبه در دیدار با جمعی از وکلای دادگستری و وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در واکنش به فرار مالیاتی وکلا گفت: طبیعتاً حق‌الوکاله واقعی و سپس شفاف‌سازی آن‌هم برای وکلا و هم برای اداره دارایی و هم برای اصحاب دعوی بسیار ضروری است و از بسیاری از بدبینی‌ها کم می‌کند. در این خصوص راهکار این است که برای حذف این بدبینی‌ها تعرفه‌ها واقعی و شفاف شوند و لازم است حتماً مقدمات این کار فراهم شود.

وی در خصوص نقش عملکرد وکلا در افزایش اعتماد عمومی جامعه نسبت به وکلا گفت: اینکه رسانه‌ها در چهره و وجه وکلا مؤثر هستند، حرف درستی است؛ اما آنچه بیش از هر چیز بر چهره وکلا تأثیرگذار است، عملکرد آنان است؛ یعنی بالاترین نقش را در افزایش اعتماد عمومی به وکلا عملکردشان دارد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به بحث ساماندهی نهاد وکالت پرداخت و گفت: از حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه خواسته‌ایم که ان‌شاءالله موضوع وکالت را به‌عنوان یک وظیفه کاری دنبال کند و ساماندهی نهاد وکالت را پیگیری نماید و البته حتماً با نظرات شما باید در این کار دنبال شود. همچنین باید اصلاح قوانین وکالت با همکاری شما انجام شود.

مبارزه با فساد، محور دیگری از سخنان رئیس دستگاه قضا در نشست هم‌اندیشی با وکلا بود که آیت‌الله رئیسی بر آن تأکید کرد و گفت: مبارزه با فساد یک امر مهم است که همکاری همه بخش‌ها را می‌طلبد. اگر در میان وکلا یک وکیل ناسالم باشد، کل مجموعه آسیب می‌بینند و باید خود وکلا کمک کنند که این آسیب وجود نداشته باشد؛ همچنان که اگر یک قاضی ناسالم باشد، ما باید خودمان مدعی مبارزه و برخورد باشیم.

وی بابیان اینکه سخن گفتن از سلامت قوه قضاییه بدون سلامت جریان وکالت امکان‌پذیر نیست، گفت: جریان سالم قضایی با جریان سالم وکالت همراه است. چون همه ما را یک مجموعه می‌بینند و چون یک مجموعه هستیم، هم ضابطان و هم کارشناسان و هم وکلا و هم قضات و هم مجموعه اداری باید آهنگ سلامت را داشته باشند.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: طبیعتاً کوچک‌ترین ناسالمی در این مجموعه همه اعضا را در برمی‌گیرد؛ لذا همه این اجزا ازجمله ضابطین، وکلا، کارشناسان و قضات در امر مبارزه با فساد دخیل هستند و باید این امر را به‌عنوان یک وظیفه دنبال کنیم که کار وکالت توأم با سلامت باشد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: