۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹

دستور ترامپ مبنی بر خرید تضمینی محصولات کشاورزی، پس از تحریم‌های چین

  متضرر شدن کشاورزان آمریکایی در جنگ تجاری میان چین و آمریکا باعث شده تا ترامپ پیشنهاد خرید دولتی محصولات از کشاورزان و ارسال آن‌ها به کشورهای نیازمند را مطرح کند. این مسئله می‌تواند به دلیل ایجاد انحراف در بازار و آسیب به کشورهای صادرکننده این محصولات باعث اختلافاتی در WTO شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از طرح ۱۲ میلیارد دلاری وزارت کشاورزی در سال گذشته برای جبران قیمت پایین محصولات کشاورزی و از دست رفتن بازار فروش کشاورزان ناشی از مناقشات آمریکا با چین و کشورهای دیگر، یک برنامه حمایتی جدید، دومین دور کمک‌های ترامپ به کشاورزان خواهد بود. سانی پردو وزیر کشاورزی آمریکا، روز جمعه در توییتر خود نوشت: «درحالی‌که ممکن است چین از مواضع خود عقب‌نشینی کند اما رئیس‌جمهور آمریکا در حمایت خود از کشاورزان آمریکایی ثابت‌قدم بوده و به وزارت کشاورزی (USDA) دستور داده تا به‌سرعت بر روی یک برنامه حمایتی جدید کار کند.»

برنامه حمایتی ترامپ،خرید دولتی محصولات کشاورزی و ارسال به کشورهای فقیر

خسارت در بخش کشاورزی آمریکا سنگین بوده و سویا که ارزشمندترین محصول کشاورزی صادراتی ایالات‌متحده است، اما درحالی‌که قیمت سویا به پایین‌ترین حد در ۱۱ سال اخیر سقوط کرده، صادرات آن به چین در سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح خود در ۱۶ سال اخیر رسیده است. ترامپ پیرامون طرح جدید حمایتی آمریکا برای کشاورزان در توییتر خود نوشت: « با بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تعرفه‌ای که وضع می‌کنیم محصولات کشاورزی را از کشاورزان بزرگ خود، به میزان بیشتری نسبت به آنچه چین همیشه می‌خرید، خریداری خواهیم کرد و در قالب کمک‌های بشردوستانه به کشورهای فقیر و گرسنه ارسال خواهیم کرد.» بااین‌حال، هر بودجه‌ای که از تعرفه‌ها گرفته می‌شود به صندوق عمومی خزانه‌داری آمریکا می‌رود و کنگره، نه کاخ سفید هزینه‌ها را مدیریت می‌کند!

صندوق شرکت اعتباری کالا ابزار وزارت کشاورزی آمریکا برای حمایت از درآمد کشاورزان

تا این هفته، برنامه‌های بودجه کاخ سفید خواستار کاهش چشمگیر ۱۵ درصدی بودجه USDA بود چراکه یارانه‌ها به کشاورزان را بیش‌ازحد سخاوتمندانه می‌دانستند. کاخ سفید پیش‌ازاین، از صندوق شرکت اعتباری کالا CCC)) برای جبران خسارت‌های درآمد مزرعه در مشاجرات تجاری استفاده می‌کرد. صندوق شرکت اعتباری کالا CCC)) یک شعبه از USDA  است که اختیارات گسترده‌ای را برای اعطای وام و پرداخت مستقیم حمایتی به کشاورزان درزمانی که قیمت ذرت، سویا، گندم و سایر محصولات کشاورزی پایین است، داراست. سانی پردو ماه گذشته هنگامی‌که ایالات‌متحده و چین به دنبال دستیابی به پیشرفت در یک معامله تجاری بودند گفت که دولت ترامپ برنامه‌ای برای ارائه کمک‌های بیشتر به کشاورزان ندارد. بااین‌حال طی هفته گذشته، پس‌ازاینکه منابع خبری اعلام کردند چین به تعهدات قبلی برگشته است، پیش‌نویس معامله تجاری از هم پاشید.

موانع پیش روی ایده ترامپ برای ارسال محصولات کشاورزی آمریکایی به کشورهای نیازمند

بر اساس اعلام نظر کارشناسان اقتصاد مزرعه، دو راه‌کار احتمالی که ترامپ می‌تواند از آن‌ها برای ارسال محصولات کشاورزی خریداری‌شده توسط دولت به کشورهای خارجی استفاده کند وجود دارد که شامل غذا برای پیشرفت برنامه کمک غذایی است که در آن محصولات کشاورزی ایالات‌متحده به کشورهای درحال‌توسعه اهدا می‌شود! همچنین غذا برای برنامه صلح که کمک غذایی ایالات‌متحده را فراهم می‌کند گزینه دیگر پیش روی ترامپ است. اما برنامه بودجه ترامپ پیشنهاد کاهش بودجه برای هردوی این برنامه‌ها را داده است. علاوه بر این بسیاری از محصولاتی که به‌شدت تحت تأثیر جنگ تجاری آمریکا و چین قرار گرفته‌اند (مانند سویا) بیشتر برای خوراک حیوانات و نه غذا برای مصرف انسان، استفاده می‌شوند. برنامه‌های کمک غذایی نیز خیلی کوچک هستند. اما برنامه غذا برای صلح دولت ایالات‌متحده که معمولاً خریداری و به کشورهای دیگر فرستاده می‌شود به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار کالا در سال است.

کشورهای توسعه‌نیافته ممکن است کمک‌های دولت آمریکا را رد کنند

جوزف گلابر اقتصاددان ارشد سابق وزارت کشاورزی آمریکا بر این باور است کشورهای نیازمند معمولاً به دنبال کالاهای غذایی نظیر برنج و گندم هستند. بخش اعظم ذرت و سویای تولیدی ایالات‌متحده برای خوراک دام و یا سوخت زیستی استفاده می‌شود. بسیاری از کشورهای فقیر نیز ممکن است امکانات موردنیاز برای فرآوری سویا را نداشته باشند که می‌توان از آن روغن پخت‌وپز تولید کرد. بعضی از کشورها هم ممکن است با میزان زیاد کمک‌ها مخالفت کنند، چراکه می‌تواند به کشاورزان آن‌ها آسیب برساند.

ناسازگاری پیشنهاد ترامپ با قوانین سازمان تجارت جهانی

اقدام ترامپ می‌تواند باعث ایجاد اختلافاتی در سازمان تجارت جهانی شود. زیرا این اقدامات را می‌توان به‌عنوان انحراف جریان بازار تلقی کرد. این کمک‌ها می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد و به کشورهایی نظیر برزیل و آرژانتین که از صادرکنندگان عمده ذرت و سویا هستند، آسیب وارد کند. گلابر گفت: « شما نمی‌توانید غلات را با قیمت‌های پایین بفروشید این می‌تواند منجر به یارانه صادراتی شود که اعضای سازمان تجارت جهانی توافق کرده‌اند از آن استفاده نکنند.»

طرح ترامپ مبنی بر خرید دولتی محصولات کشاورزی در حالی مطرح شده، که پیش‌ازاین  نیز در دهه ۱۹۸۰ اجرا شده است. دولت ایالات‌متحده در دهه ۱۹۸۰ پس از ممنوعیت جیمی کارتر مبنی بر صادرات غلات به اتحاد جماهیر شوروی که قیمت‌ها کاهش پیدا کردند، محصولات را از کشاورزان خریداری کرد که این خرید از طریق شرکت اعتباری کالا (CCC) انجام شد.

منابع: بلومبرگ و رویترز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: