سید رضا نورانی، رئیس انجمن محصولات ارگانیک ایران:

قانون جدید چک، یک حرکت رو به جلو است

رئیس انجمن ارگانیک ایران، در خصوص تغییرات ایجاد شده در قانون جدید چک، گفت:« اگر مردم تا قبل از تصویب قانون به صورت بی رویه چک می‌گرفتند، امروز دیگر برای آنکه بخواهند با چک کار کنند یک مقدار احتیاط می‌کنند».

به گزارش عیارآنلاین، قانون جدید چک در پاییز امسال پس از تایید شورای نگهبان به مرحله اجرایی رسید. به گفته فعالان اقتصادی این قانون، مولفه اعتماد در معاملات را ارتقا خواهد داد.

در همین راستا،سید رضا نورانی، رئیس انجمن ارگانیک ایران، درگفتگو با …….. با اشاره به تاثیر قانون جدید در تسهیل تجارت، گفت:« چک یک سند اعتباری‌است که در دنیا هم روی آن نظر دارند و با آن کار می‌کنند. قانون جدید چک، باعث روان‌سازی در تجارت داخلی می‌شود و در مجموع یک حرکت رو به جلو ‌است».

بی اعتباری چک موجب نارضایتی اقتصادی شده‌است

وی درباره معضل چک‌های برگشتی، گفت:«وقتی که چکی برگشت می‌خورد، چک های دیگری که سایر افراد با احتساب نقد شدن آن، صادرکرده بودند نیز برگشت خورده و روی هم تل انبار می‌شوند. در چنین شرایطی، اعتبار چک از بین می‌رود و منجر به نوعی نارضایتی در بخش اقتصادی می‌شود».

رئیس انجمن اگرانیک ایران ادامه داد: «اگر هم کسی مایل به شکایت و پیگیری قضایی باشد، باید هزینه‌های سنگینی بپردازد و دچار اتلاف وقت شود».

مردم برای دریافت چک، محتاط تر شده‌اند

وی با اشاره به تاثیر اجرای هرچند ناقص قانون جدید در فضای کسب و کار، گفت:« مردم یک مقدار محتاط تر شده‌اند. اگر آن موقع به صورت بی رویه چک می‌گرفتند، امروز دیگر برای آنکه بخواهند با چک کار بکنند یک مقدار احتیاط می‌کنند. اقدام بانک مرکزی در استعلام سابقه صادرکننده به این موضوع کمک کرده‌است.»

نورانی درخصوص سامانه ۷۰۱۷۰۱ بانک مرکزی در استعلام وضعیت صادرکننده چک، گفت: «با قوانین جدید خوشبختانه یک مقدار تسهیلات ایجاد شده‌است. صاحب چک، می‌تواند با پیامک کردن کد صیاد برگه چک به سامانه بانک مرکزی، سابقه چک برگشتی فرد را به صورت رتبه‌بندی با رنگ‌های سفید، زرد، قرمز و … در جواب پیامک متوجه شود. این موضوع در بحث اقتصاد جامعه موثر است».

رئیس انجمن ارگانیک ایران، درباره پرهزینه شدن صدور چک بلامحل گفت: « اگر شما یک چک برگشتی داشته باشید، تا زمانی که تکلیف چک قبلی مشخص نشده‌باشد، به هیچ عنوان دسته چک جدیدی نمی‌توانید دریافت کنید. از این حیث قانون سخت‌تر شده‌است».

 

قوانین چک‌های برگشتی در کشورهای دیگر سختگیرانه‌تر است

وی در پایان درزمینه قوانین چک در کشورهایی که در آنجا صادرات انجام می‌دهد، گفت:«درکشور های امارات، کویت یا بحرین هم چک برگشتی اتفاق می‌افتد اما در آنجا قوانین مربوط به چک‌های برگشتی سختگیرانه‌تر است. اگر پرونده، وارد سیستم قضایی شود، دیگر به صادر کننده دسته چک نمی‌دهند».

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: