رونق صنعت تجهیزات مخابراتی کشور، معطل امیدواری مدیران مخابراتی از واردات

علیرغم توان قابل توجه تولیدکنندگان داخلی در ساخت تجهیزات پیشرفته مخابراتی و امکان استفاده از این تجهیزات در پروژه‌های مخابراتی کشور، شواهد نشان می­دهد پس از اعمال مجدد تحریم‌ها مشتریان اصلی این حوزه که عمدتا ماهیت حاکمیتی نیز دارند، پروژه­های خرید تجهیزات را همچنان به امید امکان خرید از تامین‌کنندگان خارجی متوقف کرده­اند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اعمال مجدد تحریم‌­ها در سال گذشته، اغلب شرکت­‌های خارجی تامین­‌کننده تجهیزات مخابراتی، فعالیت­های خود را در ایران محدود و تعدادی از آن­ها نیز کشور را ترک کردند. البته در یک دهه گذشته بخش فاوای کشور جز در مقاطع زمانی محدودی همواره با این چالش مواجه بوده است. با این وجود کارشناسان این حوزه معتقدند در حال حاضر تولیدات داخلی تا حد زیادی نیازهای کشور در حوزه زیرساخت را برطرف نماید. فرامز رستگار دبیر سندیکای تجهیزات مخابراتی در این رابطه بیان می‌کند: “در حال حاضر توسعه مخابرات کشور نیازش به تولیدات خارجی کاهش یافته است و  محصولات جدیدی مانند DWDM با سرعت ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه، تجهیزات اکتیو نوری شبکه FTTX شامل OLT و ONT، تجهیزات شبکه  NGN/IMS توسط تولیدکنندگان داخلی کشور ساخته می­شود.”

وی در ادامه با بیان این موضوع که تولیدات فعلی صنعت تجهیزات مخابراتی کشور، پاسخگوی بخش قابل توجهی از نیازهای مربوط به توسعه شبکه­‌های IP و NGN کشور است بیان می­کند: تکلیف باید روشن شود که دنبال تسهیل امور برای تولیدکننده هستیم یا می خواهیم همچنان کالای آماده وارد کنیم، اگر این روشن شود سرنوشت صنعت هم مشخص خواهد شد. امروز کشور باید با یک تصمیم قاطع شرایطی را فراهم کند که تولیدکننده داخلی راحت تر بتواند فعالیت کند.

در همین راستا نگاهی به وضعیت تصمیم­‌گیران و بازیگران اصلی حوزه مخابرات کشور نشان می­دهد، بخش عمده‌ای از مالکیت و مدیریت صنعت مخابرات کشور در اختیار نهادهای دولتی و حاکمیتی است که به صورت طبیعی انتظار بیشتری از این بخش­ها در حمایت از تولید داخل می­رود. با این وجود شواهد بیانگر آن است که حتی پس از اعمال مجدد تحریم­ها و کاهش محسوس همکاری تامین­کنندگان خارجی، بازیگران اصلی صنعت مخابرات کشور نظیر اپراتورهای ثابت، سیار و شرکت زیرساخت همچنان نبست به استفاده از تجهیزات داخلی در پروژه­های اصلی خود مردد هستند.

دبیر سندیکای مخابرات کشور در این رابطه اذعان می­کند: “برخی نهادها تنها به فکر خریدهای خارجی هستند و در این شرایط، از تحریم ها و اینکه خریدها چه می شود، نگرانی دارند، در حالی که تولید همان محصول در داخل انجام می شود. کارفرمایان بزرگ همچنان معتقدند مسائل تحریم حل می‌شوند و قطعات خود را از خارج تهیه می کنند و از تولیدات داخلی به عنوان تجهیزات جانبی استفاده می‌کنند و به این دید به این تولیدات نگاه می‌کنند. در موارد تحریم، مسائل در نهایت حل می‌شود، اما آنچه که ما به عنوان یک فرصت نباید از دست دهیم این است که تصمیم بگیریم فراموش کنیم جنسی باید از خارج وارد شود و با پتانسیل محصولات داخلی کارها را پیش ببریم. اگر با این دید پیش رویم یک سری توقف­هایی که در فعالیت کارفرمایان بزرگ شکل گرفته است و همچنان امید دارند مجدد کالا را از خارج تهیه کنند رفع می‌شود.” وی با اشاره به این موضوع که برخی معتقدند شرکت‌های خارجی باید در مناقصات‌مان شرکت کنند تا بتوانیم تصمیم مناسب بگیریم، می­افزاید : شرکت‌های خارجی هم پاسخی قطعی نداده­اند، نمایندگی‌های آن­ها در ایران تلاش می کنند بازار حفظ شود و همین امر باعث شده که کارفرما به شک افتد که شرکت خارجی می­آید یا نمایندگی در ایران فقط برای حفظ بازار است؟”

بیان این مساله از سوی دبیر سندیکا مخابرات کشور از این جهت نگران کننده است که در اولین سال­های دهه ۹۰ نیز که تحریم­های مشابهی علیه کشور اعمال شد، کارفرمایان اصلی این صنعت، مسیر تامین کالا از شرکت­‌های خارجی را با صرف­ هزینه‌های گزاف انتخاب کردند. لذا ضروری است مسئولین مربوطه در وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی به این مساله ورود کنند و هرچه سریع­تر، تصمیمات قاطعی را در حمایت از تولیدات داخلی اتخاذ نمایند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: