۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶

انگلیس از مزارع تلفیقی پرورش دام حمایت می‌کند

در حالی در سیستم آمریکا بیشترین یارانه‌ها به سمت مزارع پرورش فشرده دام و سیستم تک‌کشتی سرازیر شده که اخیراً انگلیس بخش عمده یارانه‌های حمایتی دامداری را تنها به مزارع تلفیقی اختصاص داده و تنها مزارعی که خوک را همراه با دام­های دیگر و محصولات زراعی پرورش می­دهند امکان استفاده از این یارانه­ها را خواهند داشت.

به گزارش عیارآنلاین، صنایع تولید دام در بریتانیا طی دو سال گذشته میلیون­ها پوند حمایت دولتی از منابع ارزی عمومی دریافت کرده­اند که تقریباً تمام این صنایع شامل آن­هایی بوده­اند که مدل تولیدشان از مدل آمریکایی (یعنی تولید فشرده در واحد سطح) بهره برده است. میزان این حمایت بر اساس آنالیزهای اداره تحقیقات مطبوعات در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ یارانه‌ای به مقدار ۷۰ میلیون یورو تخمین زده شده است. این کارخانجات عموماً شامل موارد زیر بوده­اند:

  • واحدهای تغذیه دام که هزاران گاو به‌صورت چرای آزاد مورد تغذیه قرار می‌دهند
  • دامداری­هایی با ظرفیت بیش از ۱۸۰۰ گاو
  • تولیدکنندگان تخم‌مرغ صنعتی
  • مزارع تغذیه مرغ و خوک به‌صورت بسته و فشرده
  • واحدهای دام‌پروری که برای سلامت دام­ها و محیط‌زیست مقصر شناخته شده­اند

همین نوع حمایت­ها باعث شده تا تعداد واحدهای پرورش دام فشرده در بریتانیا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند و به همین نسبت میزان تولید لبنیات نیز بیشتر شده. مخالفان این نوع حمایت معتقد هستند که حمایت­ها باید از مزارع کوچک و واحدها تولیدی سنتی بیشتر انجام گیرد. اما یارانه­ی دولتی برای تولیدات صنعتی سالانه در حدود ۳۲ میلیون پوند تخمین زده می­شود.

در بسیاری از موارد این یارانه به‌صورت غیرمستقیم می­باشد و یکی از جنبه­های کسب‌وکار کشاورزان را در برمی‌گیرد تا تمام کسب‌وکار مزرعه را. سو هایمن[۱]، از وزارت محیط‌زیست بریتانیا، این یارانه­ها را عامل تشویقی می­داند و تصور می­شود که باعث رشد مزارع تولید صنعتی باشد.

جنبه­های زیست‌محیطی و عدم توجه کافی به کشاورزی سنتی می­تواند از جنبه­های منفی این نوع تولید باشد.

دولت بریتانیا تلاش می­کند تا مدل­های حمایتی به‌روزتری را بعد از خروج از اتحادیه اروپا تعریف نماید. نیک پالمر[۲] ریاست مرکز سیاست‌گذاری کشاورزی این یارانه­ها را تلاشی برای تبدیل بریتانیا به  پیشرو در اجرای استانداردهای بالا در رفاه اجتماعی و حفظ صنایع کشاورزی پایدار می­داند که بعد از برکسیت بهتر می­توان به این مقاصد رسید.

از طرف دیگر مجمع ملی پرورش‌دهندگان خوک بریتانیا[۳] اظهار کرده است که تنها مزارعی که از کشاورزی تلفیقی بهره می­برند و خوک را همراه با دام­های دیگر و محصولات زراعی پرورش می­دهند امکان استفاده از این یارانه­ها را خواهند داشت و کشاورزان تک‌محصولی از این یارانه بی‌بهره خواهند بود.

منبع: گاردین

لینک خبر مربوطه:

https://www.theguardian.com/environment/2018/dec/28/revealed-industrial-scale-farms-receive-millions-in-subsidies

[۱] Sue Hayman

[۲] Nick Palmer, head of policy at Compassion in World Farming UK

[۳] National Pig Association (NPA)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: