۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲

فرانسه و بلژیک به خاطر منافع کشاورزانشان با طرح مذاکره با آمریکا مخالفت کردند

 دو کشور اروپایی فرانسه و بلژیک به خاطر مخالفت وزرای کشاورزی خود که مذاکره با امریکا را در تضاد با منافع کشاورزان این کشور می‌دانستند از طرح موضوع مذاکرات اروپا و آمریکا مخالفت کردند.

به گزارش عیارآنلاین، دو کشور فرانسه و بلژیک به خاطر نظر منفی وزرای کشاورزی خود مخالف شروع مذاکرات تجاری اروپا و آمریکا هستند. این تصمیم نشان می­دهد که ملی­گراها در این کشورها نگران وضعیت داخلی این کشور هستند زیرا تصور می­شود که سیاست­های ترامپ، سیاست­های اروپا را دچار تغییر نماید. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از طرف پوپولیست­ها به شدت تحت‌فشار قرار دارد تا سیاست­های حمایت از تجارت داخلی به خصوص محصولات کشاورزی را حفظ کند. در همین زمان، گروه­های طبیعت دوست نیز در مخالفت با سیاست­های سلطه جویانه آمریکا در تجارت کشاورزی دست به اعتراض زدند.

سیاست آمریکایی: حمایت از کشاورزی مهم‌تر از محیط‌زیست

فرانسه تنها کشوری نیست که از مذاکرات تجاری با امریکا کنار می­کشد زیرا سیاست­های امریکا در راستای تعیین تعرفه بر محصولات کشاورزی خارجی باعث شده تا آمریکا بیشتر یک صادرکننده محصولات کشاورزی باشد و نه واردکننده‌ی آن. فیلیپ لامبرت[۱] بلژیکی که یکی از اعضای حزب سبز در پارلمان اروپا می­باشد نیز مخالف سیاست­های آمریکا در حمایت مطلق از کشاورزان داخلی خود می­باشد. اما بیشترین مخالفت حزب سبز به این دلیل است که آمریکا برای حمایت از بخش کشاورزی هیچ یک از استانداردهای زیست محیطی را نیز موردپذیرش قرار نمی­دهد.

سال گذشته آمریکا تعرفه­هایی را برای واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا تصویب کرد اما در آن زمان سخنی از تعرفه برای محصولات کشاورزی نبود. این در حالی است که ترامپ اعلام کرد در مذاکرات آینده محصولات کشاورزی را نیز مشمول این تعرفه­ها خواهد کرد و کشورهایی همچون فرانسه به شدت با این موضوع برخورد کردند زیرا ایجاد تعرفه بر محصولات کشاورزی اروپا می­تواند مانع واردات آن در امریکا شده و کشاورزی اروپا را با مشکل مواجه سازد.

پیتر چیس[۲]، نماینده تجاری سابق آمریکا در بروکسل پیش‌بینی می­کند که این تنش­های تجاری تشدید خواهند شد تا جایی که امریکا سعی می­کند تا اروپا را به فرمان‌برداری از سیاست­های خویش مجبور نماید و اروپا در نهایت ملزم به رعایت این تعرفه­ها خواهد بود.

سیسیلیا مالمستروم[۳] مذاکره‌کننده‌ی ارشد تجاری اروپا نیز اظهار می­کند که اروپا هیچ ترسی ندارد. “ما از تمام ترس­ها و هشدارها آگاه هستیم و قطعا نخواهیم گذاشت تا کشاورزی هم بخشی از این مذاکرات باشد”

منبع: نیویورک تایمز

لینک خبر مربوطه:

https://www.nytimes.com/2019/04/15/business/eu-us-trade-talks.html

[۱]. Philippe Lamberts

[۲] Peter Chase

[۳] Cecilia Malmstrom

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: