۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶
در میزگرد دانشجویی عنوان شد:

تعارض منافع؛ علت اصلی نابسامانی بازار خدمات حقوقی

روز سه‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه، میزگردی تحت عنوان بررسی ارتباط انحصار، ظرفیت پذیرش و فساد در قوانین پذیرش و آموزش وکالت به همت مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه گیلان برگزار شد.

حدود ۱۵ ماه از اعلام وصول طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت می‌گذرد و این طرح هنوز در مراحل ابتدایی بررسی خود به سر می‌برد. طرح مذکور باهدف رقابتی‌کردن بازار خدمات حقوقی در صدد سهولت بیشتر دسترسی مردم به وکیل باکیفیت و قیمت مناسب است.

با شروع بررسی طرح مذکور در کارگروه ویژه حقوقی کمیسیون قضایی مجلس، موافقین و مخالفین در رسانه‌ها و مجامع دانشجویی به بیان اظهارات خود پرداختند. در همین راستا روز سه‌شنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه برنامه‌ای تحت عنوان بررسی ارتباط انحصار، ظرفیت پذیرش و فساد در قوانین پذیرش و آموزش وکالت با بررسی طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت توسط مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه گیلان برگزار شد. این نشست با حضور دکتر حسین قربان زاده متولی پویش حذف ظرفیت و دکتر عباسی نیا وکیل پایه‌یک دادگستری برگزار شد.

تعارض منافع، علت‌العلل نابسامانی بازار خدمات حقوقی

حسین قربان زاده مسئول پویش حذف ظرفیت از آزمون وکالت در خصوص علت‌العلل نابسامانی خدمات حقوقی گفت: زمانی که داور و بازیکن یکی شوند بازار به مشکل برمی‌خورد. مشکل اصلی ما این است که هیئت‌مدیره کانون وکلای ایران که متولی اصلی وکالت در ایران است همگی وکیل هستند. علت‌العلل نابسامانی خدمات حقوقی تعارض منافع است. این در حالی است که کانون وکلای کالیفرنیا که بزرگ‌ترین کانون وکلای دنیا است هیچ‌کدام از اعضای هیئت‌مدیره آن وکیل نیستند. در ایران رئیس کانون وکلا پروانه وکالت صادر می‌کند اما در کالیفرنیا این پروانه توسط رئیس دادگستری صادر می‌شود.

نگاه مردم در خصوص پولدار بودن وکلا ناشی از فیلم‌های آمریکایی پخش شده از تلویزیون است

حسین عباسی نیا وکیل پایه‌یک دادگستری ضمن انتقاد از طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت گفت: موافقان طرح معتقدند در وکالت انحصار وجود دارد. به فرض قبول انحصار، کانون وکلا مسئول این انحصار نیست. وی افزود: کسی با تخصصی شدن وکالت مخالف نیست. نگاه ما نباید به سمت آمریکا و سازوکارهای آنان در حوزه وکالت باشد. مطمئناً طراحان قانون اخذ کیفیت پروانه وکالت، نهاد وکالت در آمریکا را قبول نداشته‌اند وگرنه از آن استفاده می‌کردند. این وکیل دادگستری در خصوص علت تصور غلط مردم در مورد وکلا گفت: تصور عموم مردم در خصوص وکالت به‌عنوان یک شغل پردرآمد تصوری غلط است. به نظر بنده این نگاه ناشی از فیلم‌های آمریکایی است در خصوص وکلا از صداوسیما پخش‌شده است.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: