۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴

تصمیمات کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا به نفع کشاورزان این کشور

کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا در ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ گزارش پیش بینی طولانی مدت خود از توافق تجاری مکزیک-آمریکا-کانادا را منتشر کرد. در این گزارش از معیارها و روش­های مختلفی استفاده شده تا تاثیر تصمیمات کمیسیون تجارت بر اقتصاد آمریکا مورد بازبینی قرار بگیرد. نتایج نشان می­دهد که تصمیمات آن­ها برای اقتصاد آمریکا و بخش کشاورزی مفید بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس توافقات آمریکا با سایر کشورها همچون مکزیک، کالاهایی با استانداردهای تولید بسیار بالا می­توانند بین دو کشور تبادل گردند و لذا آمریکا بیشتر صادر کننده خواهد بود و با توجه به قوانین مالکیت معنوی کالاهایی که شامل این قوانین می­شوند نمی­تواند در کشورهای مورد توافق تولید گردد! همین امر می­تواند توسعه­ی شدید صنایع کشاورزی و سایر صنایع آمریکا را در پی داشته باشد. بر اساس این گزارش یود آمریکا زمانی حاصل می­شود که کشورهای دیگر توافقات مربوط به کاهش افدامات غیر-تعرفه­ای[۱] را در پی گیرند

بیشتر توافقات تجاری آمریکا-کانادا-مکزیک تحت قوانین NAFTA قرار دارند. با این وجود برخی محدودیت­های در بخش کشاورزی نسبت به این قوانین وجود دارد. کانادا از سیستم مدیریت منابع بهره می­برد که شامل تعرفه­های مبتنی بر سهمیه بندی[۲] می­باشند. این سیستم به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی در کانادا اجرا می­گردد تا واردات محصولاتی همچون مرغ و تخم مرغ باعث تخریب اقتصاد کشاورزی داخلی نگردد.

همزمان آمریکا نیز افزایش تعرفه­های واردات بر شکر، محصولات حاوی شکر و لبنیات را مورد استفاده قرار می­دهد. محدودیت در این محصولات می­تواند تحت نظارت کمیسیون بین المللی به تعادل برسد. اما گزارش فوق حاکی آن است که صادرات لبنیات و محصولات مرغ و تخم و مرغ به کانادا با سرعت بسیار کمی رشد می­کند. از همین رو آمریکا تلاش می­کند تا مشکلات ناشی از حمایت­های غیر تعرفه­ای را حل و فصل نماید تا صادرات این کشور با سرعت بیشتری انجام گیرند. در صورتی که آمریکا بتواند به طور کامل از توافقات سه طرفه بهره ببرد می­تواند ۱.۱ برابر (۲.۲ میلیارد دلار) از صادرات ناشی از این توافقات سود ببرد. در واقع هدف آمریکا از این توافقات دسترسی به بازارهایی است که پیش از این بنا به قوانین داخلی و وجود حمایت­های غیر تعرفه­ای امکان دسترسی به آن­ها وجود نداشته است.

 

منبع: hpj.com

لینک خبر مربوطه:

https://www.hpj.com/ag_news/uscma-to-have-limited-but-positive-impact-on-us-economy/article_12ea7700-6ddd-11e9-8465-a3bdd73e6623.html

[۱] nontariff measures

[۲] tariff-rate quotas

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: