۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰

نمایندگان دولت هزینه‌بر بودن تشکیل وزارت بازرگانی را پذیرفته‌اند

طبق صحبت‌های برخی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جلسات بررسی طرح تفکیک وزارت صمت، نمایندگان دولت هزینه‌بر بودن تشکیل وزارت بازرگانی را پذیرفته‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی با امضاء ۷۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه و پس از ارائه به صحن به صورت یک شوری ۸ اسفند ۹۷ توسط هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. طرح جدید بلافاصله پس از اعلام وصول برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های (صنایع و معادن، کشاورزی، برنامه و بودجه، اقتصادی) به عنوان کمیسیون‌های فرعی ارجاع داده شد.

در جریان بررسی طرح، هزینه‌بر بودن تشکیل وزارت بازرگانی به موضوعی چالشی تبدیل شد که اختلاف نظرهای فراوانی روی آن وجود داشت. در یک طرف نمایندگان دولت و طراحان تشکیل وزارت بازرگانی قرار داشتند و تحمیل هزینه‌های مالی به دولت به واسطه طرح مذکور را نمی‌پذیرفتند. در طرف دیگر برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان قرار داشتند که طرح تشکیل وزارت بازرگانی را تحمیل هزینه‌های فراوان مالی به دولت قلمداد می‌کردند.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با برخی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشته که طبق صحبت‌های آن‌ها نمایندگان دولت هزینه‌بر بودن طرح تشکیل وزارت بازرگانی را پذیرفته‌ و به آن اقرار کرده‌اند.

ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: سال گذشته دولت تفکیک وزارت صمت را در قالب لایحه به مجلس ارائه کرد. وقتی دولت لایحه به مجلس می‌آورد، قطعاً هزینه‌بر بودن آن را هم پذیرفته است. در جلساتی که داشتیم نمایندگان دولت پذیرفتند که ایجاد وزارت­خانه جدید و دفاتر آن برای کشور هزینه دارد.

وی ادامه داد: بنده به شخصه با تفکیک مخالف هستم. با توجه به وضعیت مجلس، احتمالاً در صحن علنی رأی نمی‌آورد. با تشکیل وزارت بازرگانی نه تنها اوضاع بهتر نمی‌­شود بلکه بدتر هم می­شود. زیرا تا زمانی که وزارتخانه جدید کار را در دست بگیرد و سازماندهی شود، اوضاع بهم می‌­ریزد.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این باره گفت: وقتی قرار است وزارتخانه جدیدی تشکیل شود حتماً هزینه‌­های زیادی هم خواهد داشت که صرفاً مربوط به ساختمان و ادارات لازم در هر استان نمی­‌شود و چندین نوع مخارج دیگر هم باید برای آن در نظر گرفت.

وی در ادامه افزود: این طرح هیچ توجیح کارشناسی ندارد و اینکه گفته می‌شود اجرای آن بدون هزینه است، دروغی بیش نیست. بدون پرداخت هزینه، طرح ابتر است.

نماینده مردم قزوین در پایان تصریح کرد: در هنگام بررسی طرح در کمیسیون صنایع نمایندگان دولت ابتدا هزینه‌بر بودن تشکیل وزارت بازرگانی را نمی‌پذیرفتند ولی در نهایت مجاب شدن که این طرح برای دولت هزینه هم دارد.

نادر قاضی‌پور، عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: در یکی از جلسات کمیسیون صنایع به این موضوع پرداخته شد. نمایندگان دولت معتقد بودند تشکیل وزارت بازرگانی برای کشور بار مالی ایجاد نمی‌کند.

وی در ادامه افزود: ولی اعضای کمیسیون صنایع مجلس بر این موضوع پافشاری کردند و آن‌ها پذیرفتند که برای کشور هزینه ایجاد می‌شود.

 

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: