۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲

کانادا با دور زدن قوانین WTO از تولیدکنندگان مرغ خود حمایت کرد

دولت کانادا تلاش می¬کند تا با افزایش تعرفه‌های واردات محصولات پروتئین مرغی از تولیدکنندگان داخلی خود حمایت کند

به گزارش عیارآنلاین، تولیدکنندگان مرغ، بوقلمون و تخم‌مرغ در کانادا پیش‌بینی می­‌کنند که طوفانی تجاری در راه است و دولت باید برای گذر از این طوفان آن­ها را کمک کند و افزایش واردات محصولات طیور همراه با توافقنامه­‌های بین‌المللی مختلف باعث شده تا دولت فدرال کانادا به فکر ایجاد تصویر بزرگ‌تری در جهت حمایت از کشاورزان خود باشد.

پیامی که از طرف تولیدکنندگان مرغ، بوقلمون، تخم‌مرغ کشور کانادا برای کمیسیون کشاورزی مجلس سنا در پی موافقت با اجرایی شدن NAFTA ارسال کرده‌اند واکنش‌­هایی را در پی داشته است.

بر اساس گفته­ی تیم کلومپمیکر[۱]، مدیر تولیدکنندگان مرغ، این بخش اقتصادی تلاش دارد تا رشد خود را حفظ کند اما متأسفانه موافقت‌نامه‌های اخیر کانادا دسترسی آن­ها به بازار را محدود کرده است. او امیدوار است که در آینده مجبور به جبران خسارت­های ناشی از این توافقات نشوند زیرا بر اساس سیستم مدیریت منابع در این کشور امکان رشد وجود نخواهد داشت و عامل آن این موافقت‌نامه‌های بین‌المللی است.

از همین رو از دولت خواسته‌شده تا برنامه­های اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری برای حمایت از کشاورزان در نظر بگیرد تا امکان توسعه­‌ی این بخش تولیدی و همچنین توسعه­‌ی بازار وجود داشته باشد. در این صورت از روش سهمیه‌بندی واردات محصولات کشاورزی[۲] برای اطمینان از اندازه حداقل بازار برای تولیدکنندگان داخلی فراهم خواهد آمد. رعایت استانداردهای سنگین برای محصولات وارداتی و همچنین رفع دو معضل اصلی این بخش شامل واردات بدون برنامه و سوءاستفاده از این شرایط برای واردات نامنظم گوشت باید رفع گردد.

همچنین دولت باید تضمین کند که تولیدکنندگان داخلی محدودیتی در دسترسی به بازار کانادا نخواهند داشت و این موضوع در توافقنامه­‌های بعدی همچون گفت‌وگوهای آزاد تجاریِ Mercosur  یا هرگونه مباحث در سازمان تجارت جهانی حتماً مورد تأکید قرار بگیرد.

محدودیت­‌های وارداتی برای حمایت از تولیدکنندگان مرغ کانادا

در طی ۲۰ سال گذشته کاهش ۱۰ میلیون کیلوگرمی تولیدات مزارع مرغ و مزارع گیاهی کانادا مشاهده شده است. دولت برای حمایت از کشاورزان تعهداتی را ابراز کرده که مشکلات پیش‌آمده را در کوتاه‌مدت و بلندمدت حل‌وفصل نماید. بنا به اظهار نمایندگان تولیدکنندگان برنامه­‌های سهمیه‌بندی واردات می تواند مفید واقع شود و دولت در صدد است تا راه­‌های سرمایه‌گذاری و رشد صنعت مرغ و تخم و مرغ را باز نماید.

برخی نواحی که نیاز به واردات در آن­ها حس می­شود همان استانداردهای داخلی تولیدکنندگان برای واردات در آن­ها اجرا خواهد شد اما برای نواحی دیگر استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری مد نظر قرار خواهد گرفت. البته به گفته‌­ی امانوئل دستریکر[۳] مدیر یکی از اتحادیه‌های تولیدکنندگان، دولت باید روش­های ارزیابی صحیحی داشته باشد تا از عملکرد صحیح بخش تولید مرغ و تخم و مرغ اطمینان حاصل گردد.

لینک خبر مربوطه:

https://www.manitobacooperator.ca/news-opinion/news/poultry-farmers-say-trade-response-for-the-birds/

[۱] Tim Klompmaker,

[۲] Import Quota

[۳] Emmanuel Destrijker

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: