۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۱

جدال تجاری چین و آمریکا بر سر بازار کشاورزی پایان ندارد!

بااینکه چین تعرفه­های سنگینی بر محصولات کشاورزی آمریکا بست، اما برنده­ی این جدال تجاری آمریکا بود زیرا بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی توانست واردات برنج از چین را سهمیه‌بندی کرده و کشاورزان خود را بیشتر مورد حمایت قرار دهد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت ژاپن تایمز، قوانینی که در اواخر سال ۲۰۱۶ و در دوران ریاست جمهوری اوباما تصویب شده بود دومین پیروزی تجاری کشاورزی امریکا در ماه­های اخیر (سال ۲۰۱۹) را منجر گردید. در پی گفت‌وگوهای آمریکا-چین آمریکا از قوانین سازمان تجارت جهانی علیه چین استفاده کرد تا پیروز این گفت‌وگوها باشد.

بر اساس قوانین ۲۰۰۱ سازمان تجارت جهانی (WTO)، چین باید به صورت کاملا روشن و قابل پیش‌بینی در مورد تعرفه­ هایی که بر محصولات دیگر اجرا کرده و موجب سهمیه‌بندی آن‌ها می­شود پاسخگو باشد. بر همین اساس اجرای تجارت داخلی و بین‌المللی با در نظر گرفتن تعرفه­های چین بر خلاف قوانین تجارت جهانی محسوب می­شوند. به همین خاطر کشورهای استرالیا، برزیل، هندوستان و اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی بودند که حقوق خود را در تضاد با رویکرد فعلی بزرگ‌ترین صادرکننده غله در جهان می­بینند.

بر اساس اظهار نظر از طرف روبرت لایتیزر[۱] سخنگوی سازمان تجارت آمریکا و وزیر کشاورزی آمریکا، سانی پردو[۲]، امریکا به این تصمیم خوش آمد می­گوید! چراکه سیستم تجاری چین مانع دسترسی کشاورزان آمریکایی به بازار کشاورزی چین می­گردد.

بر اساس گزارش سازمان کشاورزی آمریکا تعرفه­های چین فقط برای ذرت، گندم و برنج باعث شده­اند تا ۵/۳ میلیارد دلار واردات چین از امریکا محدود گردد. دو قانون سازمان تجارت جهانی می­توانند برای حمایت از کشاورزان آمریکایی مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین دولت ترامپ سعی میکند تا چین را مجبور به پیروی بیشتر از قوانین این سازمان نماید.

بااینکه سازمان تجارت جهانی بیان کرده که آمریکا استدلال محکمی برای اثبات ادعای خود ندارد و نمی­تواند تعرض چین از قوانین مربوط به وضع تعرفه­های واردات را اثبات کند، اما آمریکا در تلاش است تا تمام قدرت خود را برای بهره‌برداری از این شرایط به کار گیرد.

لینک خبر مربوطه:

https://www.japantimes.co.jp/news/2019/04/19/business/u-s-wins-wto-ruling-china-grain-import-quotas-obama-era-case/#.XM7fGJ8zbDc

[۱] Robert Lighthizer

[۲] Sonny Perdue

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: