کمیسیون کشاورزی کاملاً مخالف تشکیل وزارت بازرگانی است/ واردات غذا از کانال مالی اینستکس اشتباه است

ابراهیمی: استفاده از کانال مالی اینستکس برای واردات غذا به بهانه اینکه تحریم نیست و راحت‌تر می‌توان از این طریق حساب‌ها را با اروپا تسویه کرد، اشتباه است. واردات غذا در کل یک خطا محسوب می‌شود. با این کار اشتغال حوزه کشاورزی را هم از بین می‌بریم.

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با عیارآنلاین درخصوص مطرح شدن صحبت‌های مبنی بر موافقت کمیسیون کشاورزی با تشکیل وزارت بازرگانی گفت:  این ادعا به هیچ عنوان پذیرفته نیست. کمیسیون کشاورزی کاملاً مخالف تشکیل وزارت بازرگانی است و کلیت آن با قاطعیت رد کرده است.

ابراهیمی در پاسخ به اینکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دولت با تشکیل وزارت بازرگانی به دنبال استفاده از ظرفیت کانال مالی اروپا ( اینستکس) برای واردات غذا است، گفت: به اعتقاد بنده این خط اعتباری نمی­تواند کارایی چندان زیادی داشته باشد. زیرا قدرت مانور پایینی دارد. یکی از اشتباهات ما این است که منابع کشور را هدر می‌­دهیم و می‌­گوییم تصمیم داریم مایحتاج مردم را از خارج وارد کنیم.

وی در ادامه افزود: حتی اگر امکان واردات غذا از این کانال به دلیل تحریم نبودن آن وجود داشته باشد با توجه به پایه پولی ضعیف کشور با افزایش قیمت‌ها مواجه خواهیم شد. در شرایط گرانی باید اقشار آسیب‌­پذیر را حمایت کرد نه اینکه تصمیم به واردات کالا یا تخصیص ارز گرفت. این حمایت باید به صورت ارائه منابع مالی یا کارت اعتباری باشد. چراکه تجربه تخصیص ارز در گوشت قرمز و مرغ موفق نبود.

ابراهیمی در پایان تصریح کرد: استفاده از کانال مالی اینستکس برای واردات غذا به بهانه اینکه تحریم نیست و راحت‌­تر می‌­توان از این طریق حساب­‌ها را با اروپا تسویه کرد، اشتباه است. واردات غذا در کل یک خطا محسوب می­‌شود. با این کار اشتغال حوزه کشاورزی را هم از بین می‌­بریم.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: