۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
سخنگوی قوه قضاییه در گفتگو با عیارآنلاین:

حق الوکاله‌های نجومی بین مردم و وکلا فاصله ایجاد کرده است

نکته ای که باعث ایجاد فاصله بین وکلا و مردم شده است، مطالبه حق الوکاله های بسیار زیاد است. موضوعاتی که از زبان مردم می شنویم، در پرونده‌هایی صد میلیون تا یک میلیارد تومان از موکلین، حق الوکاله دریافت کرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین،مطابق با آمار و شواهد تنها ۱۰ درصد پرونده های قضایی با وکیل به دادگاه می رود که نشان دهنده دسترسی پایین مردم به وکلا و خدمات حقوقی است که به عقیده کارشناسان این مشکل ریشه در پائین بودن سرانه وکیل درکشور و بالا بودن حق الوکاله ها در بازار دارد. این دسترسی محدود مردم به خدمات حقوقی از یک‌سو باعث افزایش تعداد پرونده های قضایی و از سوی دیگرمنجر به اطاله دادرسی در محاکم شده است.

اما وجود انحصار در صدور پروانه وکالت در کانون وکلا باعث پایین ماندن سرانه تعداد وکیل و شکل گیری انحصار در این حوزه شده است. باتوجه به موضع آیت الله رئیسی در خصوص انحصار زدایی از بازار خدمات حقوقی، مرکز امور مشاوران و کارشناسان قوه قضائیه در افزایش تعداد وکیل در کشور نقش اساسی داشته است ولی در چند سال اخیر عملکرد مطلوبی در جذب وکیل و عرضه آن به بازار وکالت نداشته است.

ازاین رو سخنگوی قوه قضایی غلامحسین اسماعیلی به خبرنگاه پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت: در رابطه با این موضوع ارزیابی ها متفاوت است. از یک طرف ادعا می‌شود تعداد وکلا کم است و مردم دسترسی به وکلا ندارند. از طرفی نیز اعلام می‌شود که جامعه وکلا بیکار هستند.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه مطرح کرد: آنچه که لازم است در این حوزه انجام شود فرهنگ استفاده از مشاور و وکیل حتی قبل از تشکیل پرونده قضایی است. بایستی که مردم ما در اثر آموزش های عمومی به این نتیجه برسند که برای پیگیری نیازهای حقوقی روزمره زندگی خود نیازمند مشاوره از حقوقدان ها و وکلا هستند. این نیز کمک می کند که پرونده‌های ورودی به قوه کاهش و فرایندهای رسیدگی سر و سامان پیدا کند.

وی ادامه داد: ملاک حضور وکلا نیز صرفا نباید حضور در پرونده‌های قضایی باشد، ما در پرونده‌های قضایی نیز از حضور آن ها استقبال می‌کنیم.

اسماعیلی افزود: از طرفی ادعا می شود که همه ساله تعداد زیادی به جامعه وکلای ما افزوده می‌شود. نکته ای که باعث ایجاد فاصله بین وکلا و مردم شده است، مطالبه حق الوکاله های بسیار زیاد است. موضوعاتی که از زبان مردم می شنویم، در پرونده‌هایی صد میلیون تا یک میلیارد تومان از موکلین، حق الوکاله دریافت کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: عملا می دانیم که فرم های وکالت برابر با تعرفه نوشته می شود اما این ۳۰هزار تومان حق الوکاله مبتنی بر واقعیت نیست. دنبال راه‌هایی هستیم که تعرفه وکالت واقعی بشود و وکلا هم بر اساس حق الوکاله های واقعی از مردم پول بگیرند.

وی در آخر خاطر نشان کرد: توصیه دیگر نیز این است که وکلا مانند اطبا برای کار خود از دستگاه کارت خوان استفاده کنند و انحصارا حق الوکاله ها را از طریق کارتخوان دریافت کنند که نه بی جهت در مزان اتهام قرار بگیرند و نه برخی از آن ها در حق موکلین خود اجحاف کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: