خود تحریمی به صادرات فولاد رسید

خود تحریمی به کلمه­‌ای آشنا در تجارت امروز کشور بدل شده است. سیاست اشتباه وجود ارز چند نرخی دومینو وار باعث ایجاد قوانین و مقررات خلق الساعه و حتی متناقض هم شده است، که هراس و سردرگمی تجار و صادرکنندگان را در پی داشته و مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، مشاهدات میدانی نشان می­دهد که از ابتدای امسال صادرات مقاطع فولادی دچار کاهش شده است که علت آن را می­‌توان در ارتباط این سه بخشنامه با یکدیگر جستجو کرد:

۱- لزوم صادرات مقاطع فولادی توسط تولید­کننده ۲- تعهد سپاری ارزی و ۳- قطع معافیت­های مالیاتی در صورت عدم بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما

با توجه به دو نرخی بودن ارز در بازار آزاد و سامانه نیما و همچنین اختلاف در ارزش پایه‌­های گمرکی با مقدار واقعی و از سوی دیگر صادرات ریالی به دو کشور عراق و افغانستان عملا تولید­کنندگان و تجار رغبتی به تعهد سپاری ارزی نداشته که در نتیجه آن شاهد کاهش صادرات این گروه از کالاها هستیم.

ذکر این نکته ضروری است که تولید کنندگان و تجار در صورت عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات خود در عمل نقدینگی لازم برای ادامه تولید و تجارت را نخواهند داشت، بنابراین به صورت طبیعی ارز حاصل از صادرات به چرخه کشور باز خواهد گشت. این در حالی است که وجود چنین بخشنامه‌هایی در عمل ورود ارز به کشور را محدود کرده و کفه عرضه ارز را در بازار سبک می کند.

باید گفت که خود تحریمی به کلمه­‌ای آشنا در تجارت امروز کشور بدل شده است. سیاست اشتباه وجود ارز چند نرخی دومینو وار باعث ایجاد قوانین و مقررات خلق الساعه و حتی متناقض هم شده است، که هراس و سردرگمی تجار و صادرکنندگان را در پی داشته و مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است. با توجه به اهمیت صادرات در رونق تولید کشور و اهمیت ارزآوری در شرایط کنونی،‌ ذکر این نکته ضروری است که حفظ بازارهای ایجاد شده باید به عنوان یک اصل در بین قانون گذاران پذیرفته شده و لازم است که هر عاملی که در این مسیر اختلالی ایجاد می­‌کند را فوراً حل و فصل کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: