پویایی کشاورزی روسیه نتیجه دو دهه سیاست‌گذاری منسجم

حمایت از کشاورزی با اتخاذ سیاست‌های منسجم ملی در روسیه

روسیه با تدوین و اتخاذ سیاست‌های یکپارچه در بخش کشاورزی و پشتیبانی مالی از این حوزه توانسته است علاوه بر تضمین امنیت غذایی خود، به یکی از صادرکنندگان اصلی غلات و محصولات کشاورزی در جهان تبدیل شود و کشاورزی را به پویاترین بخش اقتصاد این کشور بدل کند.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس طبقه‌بندی سال ۲۰۱۶  بانک جهانی، روسیه در صدر گروه کشورهای با درآمد سرانه بالا قرار دارد. کشاورزی یکی از پویاترین بخش‌های اقتصاد روسیه با نرخ رشد نسبتاً بالا در سه سال گذشته در مقابل رکود کلی حاکم بر اقتصاد این کشور به شمار می‌رود. روسیه در سال ۲۰۱۵ با صادرات غلات در صدر جهان قرار گرفت و با صادرات دیگر تولیدات غذایی همچنان در حال صعود است.

وضعیت ایمنی مواد غذایی روسیه در طول دهه گذشته به‌طور قابل‌ملاحظه­ای بهبود یافته است. سهم کالاهای رد شده در مقایسه با حجم کل کالاهای بازرسی‌شده در میان همه گروه‌های کالایی کاهش داشته است و سهم کالاهایی که مقررات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند به‌شدت کاهش یافته است.

کمک ۷۶ میلیارد دلاری روسیه جهت توسعه بازار محصولات کشاورزی

یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت‌های مثبت در زمینه امنیت غذایی در روسیه، اتخاذ سیاست‌های منسجم ملی است. در سال ۱۹۹۸ دولت روسیه « طرح سیاست دولت در زمینه تغذیه سالم جمعیت روسیه تا سال ۲۰۰۵» را تصویب کرد و در سال ۲۰۱۰  دولت « اصول سیاست دولتی فدراسیون روسیه درزمینه‌ی تغذیه سالم جمعیت تا سال ۲۰۲۰» را امضا کرد. در سال ۲۰۱۲ دولت « برنامه توسعه کشاورزی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی در سال‌های ۲۰۱۳ -۲۰۲۰» را تصویب کرد. این برنامه قصد دارد ۷۶ میلیارد دلار برای توسعه بازار کشاورزی و مواد غذایی در بازه زمانی ۲۰۱۳ – ۲۰۲۰ اختصاص دهد که شامل ۵۰ میلیارد دلار از بودجه فدرال و ۲۶ میلیارد دلار از بودجه استانی است.

توسعه صنعت دام‌پروری به‌عنوان اولویت اول وزارت کشاورزی روسیه شناخته می‌شود. تغییر عمده‌ای که به‌وسیله برنامه دولت ایجاد شده است روش حمایت از کشاورزی است که از نرخ بهره یارانه به سمت حمایت مستقیم از درآمد کشاورزان حرکت خواهد کرد.

بانک کشاورزی روسیه ابزار اجرای برنامه‌های توسعه‌ای دولت

بانک کشاورزی روسیه یک موسسه مالی کلیدی جهت تحقق برنامه‌های فدرال در زمینه توسعه کشاورزی است. برنامه دولتی ۲۰۱۳-۲۰۲۰ حوزه بزرگی را شامل می‌شود و جایگزین برنامه دولتی توسعه کشاورزی ۲۰۰۸-۲۰۱۲ و همچنین پروژه اولویت ملی در زمینه توسعه کشاورزی سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ خواهد شد. توسعه صنایع کشاورزی در اولویت سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی دولت این کشور قرار دارد.

تضمین استقلال غذایی و عدم وابستگی از اهداف اصلی برنامه ۲۰۲۰

اهداف اصلی برنامه ۲۰۲۰ روسیه به شرح زیر است:

  • تضمین استقلال غذایی روسیه در پارامترهای دکترین امنیت غذایی
  • جایگزینی سریع در واردات گوشت (خوک، ماکیان، گاو)، شیر، سبزیجات گلخانه‌ای و مزارع باز، بذر سیب‌زمینی و بذرها
  • افزایش رقابت تولیدکنندگان محصولات کشاورزی روسیه
  • حمایت از ثبات مالی شرکت‌های صنایع کشاورزی
  • توسعه پایدار مناطق روستایی
  • تضمین پایداری، سطح اشتغال، ارتقا استانداردهای زندگی در مناطق روستایی
  • احیا و استفاده مؤثرتر از زمین و دیگر منابع، ترویج استانداردهای سبز
  • تحریک افزایش تولید محصولات غذایی و کشاورزی عمده
  • تضمین فروش کالاهای کشاورزی، بهبود قابلیت عرضه آن‌ها با ایجاد امکانات ذخیره‌سازی و فرآوری

همسویی استراتژی بانک کشاورزی روسیه با برنامه توسعه کشاورزی این کشور

بانک کشاورزی روسیه تنها موسسه‌ی مالی است که در  این برنامه به‌عنوان ابزار اجرایی و پشتیبانی صنعتی تعیین شده است. استراتژی بانک با برنامه دولتی ۲۰۱۳-۲۰۲۰ همخوانی دارد و اقداماتی را برای توسعه یکپارچه صنایع کشاورزی و بخش‌های مرتبط انجام می‌دهد. از سال ۲۰۱۳ تا ۱ نوامبر ۲۰۱۸  بانک کشاورزی روسیه ۲.۸ میلیون وام به میزان مجموع ۴.۷ تریلیون روبل پرداخت کرده است که شامل موارد زیر می‌شود:

فعالیت‌های صحرایی فصلی: ۱.۳۳ تریلیون روبل

زمین­های زراعی: ۸۴.۳ میلیارد روبل

طرح­های خانگی شخصی: ۸۰.۸ میلیارد روبل

مراجع خبر:

http://www.fao.org/russian-federation/fao-in-russia/the-russian-federation-at-a-glance/en/

https://www.rshb.ru/en/development/program/

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: