قانون مدیریت خدمات کشوری فعلی نواقص زیادی دارد

لطفی درخصوص اهمیت قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری مهمترین قانون بعد از قانون اساسی محسوب می‌شود. متاسفانه علی‌رغم اهمیتی که دارد، از سال ۱۳۸۶ یعنی حدود ۱۰ سال به صورت آزمایشی درحال اجراء و بررسی است. دائمی نبودن این قانون تبدیل به یک مشکل اساسی برای کشور شده است.

حسن لطفی، رئیس کمیسیون مشترک لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری گفت‌وگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین درباره اصلاح و دائمی شدن قانون مذکور داشته که متن آن به شرح زیر است.

لطفی درخصوص اهمیت قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری که بعد از قانون اساسی مهمترین قانون کشور است، در حال حاضر تبدیل به یک مشکل اساسی برای کشور شده است. این قانون را دولت در سال ۸۶ به مجلس آورد و مجلس هم آن را تصویب کرد. اما این قانون اصلاح نشده در حالی که نیاز به اصلاح داشت.

وی افزود: با پیگیری­‌هایی که نمایندگان در سال‌­های گذشته انجام دادند، دولت لایحه دائمی شدن و اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس ارائه کرد. مجلس کمیسیون مشترکی تشکیل داد که بنده ریاست آن را بر عهده دارم. در حال حاضر  ۶ فصل از ۱۵ فصل قانون یعنی ۴۴ ماده را بررسی کرده‌‌ایم. اما به دلیل اینکه به زمان تفریغ بودجه نزدیک شدیم و تعداد زیادی از اعضای کمیسیون عضو کمیسیون تلفیق بودند؛ دیگر جلسه‌ای در این باره تشکیل نشد.

قانون مدیریت خدمات کشوری فعلی نواقص زیادی دارد

رئیس کمیته بررسی لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری درخصوص مهم‌ترین اهداف بررسی این قانون گفت: در خصوص قانون مدیریت خدمات کشوری دو مقوله خیلی مهم وجود دارد. یکی دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری و دیگری اصلاح نواقصی که در آن وجود دارد. کمیسیون مشترک ماده واحده­ای را به صحن علنی مجلس تقدیم که با رأی بسیار بالایی به تصویب رسید. بر طبق این مصوبه، قرار شد، قانون مدیریت با الحاقات و اصلاحات بعدی تصویب شود که در نهایت هم تصویب شد.

وی در ادامه افزود: یعنی ما توانستیم آن فرصت را از مجلس اخذ کنیم که کمیسیون بتواند کار را ادامه دهد. چون اگر ما این کار را نمی­کردیم، دولت قانونی برای اداره کشور نداشت و مجبور بود مجدد آن را ۶ ماهه تمدید کند. خوشبختانه این مساله دست نمایندگان را باز گذاشت و قانون دائمی شد؛ مشروط بر اینکه اصلاحات و الحاقات به قوت خودش باقی باشد.

در جریان بررسی نواقص و خلأهای بسیاری را مرتفع کرده‌ایم

نماینده مردم رزن در پاسخ به اینکه چه اصلاحاتی بر روی قانون قبلی انجام داده‌اید، گفت: یک سری صحبت‌ها درخصوص اعمال اصلاحات جدی انجام و تصمیماتی هم گرفته شده ولی هنوز روی قانون نیامده است. زیرا کمیسیون درحال حاضر تا فصل ششم قانون را بررسی کرده و در ابتدای فصل هفتم است. امروز ( ۲۵ فروردین ۹۸) قرار شد در کمیسیون اجتماعی که اکثر اعضای آن عضو کمیسیون مشترک هستند در این خصوص تصمیم‌­گیری شود؛ یعنی برنامه مشترک کمیسیون اجتماعی و کمیسیون قانون مدیریت خدمات کشوری، هر دو در یک مقوله بررسی شود و ادامه کار را از امروز شروع کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تا به حال مصوبات خیلی خوبی داشته‌ایم. در ۴۴ ماده­ا­­ی که تا امروز در کمیسیون مشترک بررسی و تصویب شده است، بیشتر خلأهای قانونی و نواقصی که در قانون قبلی وجود داشت، مرتفع شد و ما این را منوط به این کردیم که قانون را یکجا بررسی و بعد تقدیم مجلس کنیم.

با قانون جدید، تمام قوانین قبلی ملغی خواهد شد

لطفی در پاسخ به اینکه وضعیت قوانین موجود پیش از این قانون چه خواهد شد، گفت: قوانین قبلی ملغی می­‌شوند و ملاک عمل قوانین جدید خواهد بود. در بحث قانون مدیریت خدمات کشوری ما به دو مقوله اساسی می­پردازیم، یکی نحوه مدیریت کلان کشور و دیگری حقوق و مزایای پرسنل است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درخصوص تاریخ اتمام و نهایی شدن این قانون گفت: در خوشبینانه‌­ترین حالت در شش ماهه اول سال کار بررسی کل قانون را تمام خواهیم کرد. بعد به صحن می­رود و به رای گذاشته می شود.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: