چرا حاکمیت در مهار ساخت و ساز در حریم رودها موفق نبوده !

بسیاری از قربانیان سیل‌های اخیر، هموطنانی بودند که منازل آنها در حاشیه رودخانه ها بنا شده بود. راهکار پیشگیرانه حاکمیت بمنظور مهار ساخت و سازهای نا ایمن در حریم رودها عدم ارائه خدمات ثبی به املاک غیر مجاز بوده است؛

به گزارش عیارآنلاین، بسیاری از قربانیان سیل‌های اخیر، هموطنانی بودند که منازل آنها در حاشیه رودخانه ها بنا شده بود. راهکار پیشگیرانه حاکمیت بمنظور مهار ساخت و سازهای نا ایمن در حریم رودها عدم ارائه خدمات ثبی به املاک غیر مجاز بوده است؛ عامل عدم موفقیت سیاست‌های جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، اعتبار اسناد قولنامه ای که ثبت رسمی نشده اند در محاکم قضایی و به تبع آن امکان بهره‌برداری و خرید و فروش اینگونه املاک با ابزار اسنادغیر رسمی است.

چرا در بستر و حریم رودخانه ها نباید بنا احداث کرد

بیشتر تمدن‌ها در کنار رودها تشکیل شدند. حتی انسان‌های اولیه دریافته بودند که برای استفاده بهینه از رودها باید حریم آن‌ها حفظ شود. در تمامی کشورهای پیشرو در سطح منطقه و جهان برای احداث ساختمان‌ها، استانداردهایی وجود دارد که تامین سلامت و ایمنی شهروندان در سایه آنها محقق می‌شود. یکی از مهمترین این استانداردها محل مناسب بمنظور احداث بنا است؛ مطابق کارشناسی‌های بعمل آمده و مستند به قوانین، احداث املاک در بسیاری از مناطق، پر مخاطره بوده و نه‌ تنها امنیت جانی و رفاهی شهروندان را تهدید می‌کند بلکه نظم و اقتصاد عمومی جامعه را به خطر می‌اندازد.

بستر و حریم رودها، حریم دکل‌های برق، حریم جاده‌ها و… از جمله مکان‌هایی است که احداث بنا در آنها پر مخاطره بوده و حاکمیت ساخت و ساز در این مکان‌ها را ممنوع کرده است. ویرانی منازل هموطنان عزیزی که خانه‌هایشان در سیل‌های فروردین ۱۳۹۸ کامل تخریب شد نمونه ای تلخ از تبعات عدم رعایت حریم رودها بود؛ در این رابطه طبق اظهار معاون استاندار  لرستان احمد مرادپور در مصاحبه با خبرگزاری مهر تصریح کرد که: « ۱۰۰% منازلی که در سیل‌ها به طور کامل تخریب شدند، املاکی بودند که در حریم رودها بنا شده بودند و الباقی منازل تنها دچار آب گرفتکی شدند»

راهکار حاکمیت بمنظور جلوگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها چیست؟

حاکمیت بعد از کارشناسی های به عمل آمده و آگاهی از تبعات منفی ساخت و ساز در حریم رودها، احداث هرگونه بنا و اعیان در بستر و یا حریم رودها را ممنوع اعلام نمود.

در این راستا مطابق قانون، سازمان ثبت اسناد و املاک موظف است برای ثبت مالکیت‌های املاک در اطراف رودها، از وزارت نیرو به عنوان مرجع ذی صلاح برای تشخیص تجاوز به حریم رودها، استعلام بگیرد؛ وزرات نیرو نیز  بر اساس بخشنامه‌ی حریم انهار و رودها، حریم رودخانه ها را محاسبه و تبیین می‌نماید؛ سازمان ثبت نیز پس از پاسخ به استعلام وزارت نیرو مبنی بر عدم تجاوز به حریم رودها مجاز است برای املاک در اطراف رودخانه‌ها سند رسمی مالکیت صادر نماید.

چرا حاکمیت در مهار ساخت و ساز در حاشیه رودها موفق نبوده است.

حاکمیت در اتخاذ راهکار پیشگیرانه دچار پیش فرضی غلط شده است؛ از نگاه سیاست گذار لازمه خرید و فروش املاک و دریافت خدمات رفاهی، در دست داشتن سند رسمی مالکیت است، با این پیش فرض حاکمیت شرط لازم برای صدور سند رسمی مالکیت را عدم تجاوز به حریم رودها اعلام نمود. اما متاسفانه به علت اعتبار اسناد غیر رسمی در ‌ردیف اسناد با ثبت رسمی نزد محاکم قضایی، بستری فراهم آمد تا املاک غیر ایمن که بر خلاف قوانین ساخته شده‌اند، در قالب معاملات غیر رسمی خرید و فروش شوند.

راه‌حل اساسی بمنظور جلوگیری از ساخت و ساز در بستر و حاشیه رودخانه‌ها چیست؟

امکان و جذابیت احداث بنا در هر منطقه ای بر دو محور استوار است. اولین پیش نیاز برای ساخت و ساز بر روی هر زمینی، امکان سکونت و دریافت خدمات دولتی از قبیل انشعابات آب، برق و گاز برای منازل  و ویلاها است؛ قابلیت استناد به اسناد غیر رسمی در محاکم قضایی، بقدری به قولنامه ها اعتبار بخشیده که سازندگان غیر مجاز می‌توانند بوسیله آنها بدون رعایت هیچ استانداردی از خدماتی نظیر دریافت انشعابات آب، برق و گاز استفاده کنند.

دومین ویژگی که در صورت نبود آن انگیزه ساخت و ساز به حداقل میرسد، امکان خرید و فروش املاک است، چرا که عملیات ساخت و ساز بسیار هزینه بر بوده و عدم امکان فروش منازل و ولاهایی غیر مجاز توجیه این کار را به حداقل می‌رساند.

بی‌تردید بازرسی‌های روزانه در محدوده های حریم رودها، جنگلها و… بمنظور کشف تخلف و جلو گیری از ساخت و ساز و قلع و قم بناهای غیر مجاز، راهکاری پرهزینه و پر حاشیه است.

تنها راهکار بنیادین بمنظور پایان دادن به ساخت وسازهای نا ایمن در حریم رودها و…، بی اعتبار دانستن اسناد غیر رسمی مانند قولنامه ها در محاکم قضایی است؛ بی تردید به تبع عدم اعتبار اسناد غیر رسمی در محاکم قضایی این اسناد رواج خود را میان مردم از دست می‌دهند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: