ناکارآمدی ساخت مشارکتی مسکن در اولین پروژه مسکن امید

بررسی پروژه بهاران شرقی، اولین پروژه مسکن امید نشان از عدم تاثیر جدی این پروژه در طرح بازآفرینی شهری تهران و همچنین ناکارآمدی شیوه ساخت مشارکتی در پروژه های ساخت مسکن می دهد.

به گزارش عیارآنلاین، یکشنبه ۱۸ فروردین ماه حسن روحانی طی مراسمی، سه طرح مربوط به شهرداری تهران را افتتاح کرد. یکی از این طرح ها، پروژه مسکونی بهاران شرقی بود که به عنوان اولین پروژه طرح بازآفرینی شهری، «مسکن امید» معرفی شد. این پروژه در زمینی بالغ بر ۲ هکتار و با زیربنای ناخالص ۴۷ هزار متر مربع در قالب ۹ بلوک و با تعداد فقط ۳۲۴ واحد مسکونی و ۶۳ واحد تجاری در منطقه ۱۸ شهر تهران و در قالب یک قرارداد مشارکتی با بخش خصوصی ۳۵ به ۶۵ درصد ساخته شده است.

در همین راستا نکات زیر قابل تامل است:

پروژه بهاران شرقی تاثیر چندانی بر خروج از توقف روند طرح بازآفرینی شهری در تهران ندارد

در حالی این پروژه به عنوان اولین پروژه مسکن امید و به منظور استفاده در طرح بازآفرینی شهری عنوان شد که سه پروژه ای که دولت در سال ۹۶ در شهر تهران برای طرح بازآفرینی شهری افتتاح کرد با هیچ پیشرفت خاصی رو به رو نشده است. پروژه هایی که قرار بود به عنوان الگویی برای طرح بازآفرینی شهری در پایتخت باشد. از طرفی تعداد واحدهای پروژه بهاران شرقی در مقایسه با نیاز بافت فرسوده شهر تهران برای بازآفرینی اصلا قابل توجه نیست. لازم به ذکر است بیش از ۳ هزار هکتار از شهر تهران در بافت فرسوده قرار دارد و برای مقاوم سازی واحدهای موجود در این مناطق نوسازی و احداث حداقل ۵۰ هزار واحد در سال پیش بینی شده است.

 

پروژه بهاران شرقی نشان از ناکارآمدی پروژه های مشارکتی دارد

کلنگ این پروژه از سال ۹۱ زده شده و در حالی که تعداد واحدهای حاصل از آن به ۴۰۰ واحد هم نمی رسد، هنوز هم به صورت ۱۰۰ درصد آماده بهره برداری نیست! علت طولانی شدن اجرای این پروژه را باید در شیوه ساخت آن جست و جو کرد. پروژه بهاران شرقی به صورت مشارکتی ساخته شده است و سازندگان در پایان کار مالک بخشی از واحدهای تولید شده هستند. در این شیوه ساخت، با توجه به تورم بالای مسکن، تاخیر در پایان پروژه و تحویل آن ضرری برای سازندگان ندارد. مخصوصا اگر مسکن با تورمی مانند آن چه در یکسال اخیر وجود داشت، رو به رو شود که سازندگان سود سرشاری هم بدست می آورند. در حالی که اگر سازنده مالک نبود و اجرت ساخت خود را دریافت می کرد، منفعت خود را در به پایان بردن سریع پروژه می دید و بنابراین ساخت واحدها با سرعت بیشتری انجام می شد.

 

مستاجرین توان خرید واحدهای بهاران شرقی را ندارند

با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن در شهر تهران، عمده زوج های جوان و یا مستاجرین که پس انداز ندارند توان خرید این واحد ها را ندارند. به همین دلیل این واحدها در غیاب مالیات های تنظیمی یا صرف تقاضاهای سرمایه ای شده و یا خالی خواهند ماند تا در شرایط قیمتی مناسب به بازار عرضه شوند.

طرح مسکن ویژه تهرانسر الگوی قابل استفاده برای ساخت انبوه مسکن

طرح مسکن ویژه تهرانسر که همزمان با پروژه بهاران شرقی شروع شد، چند سالی است که واحدهای آن آماده و تحویل مردم شده است. در این طرح سازندگان تنها هزینه ساخت را دریافت می کردند و در مالکیت واحدها سهیم نبودند. از طرفی با پیش فروش واحد ها به قیمت تمام شده و نه قیمت روزِ بازار، علاوه بر کاهش قیمت مسکن، سود حاصل از سرمایه گذاری در فرآیند ساخت، از فروشنده به مصرف کننده منتقل شد. بدین ترتیب منفعت ناشی از نهاده ها و تسهیلات ارائه شده از سوی دولت، به جای واسطه ها مستقیما به گروه های هدف تعلق گرفت. از آنجایی که زمین هم توسط دولت تامین می شد، هزینه زمین بعد از تحویل واحدهای مسکونی و در اقساط بلند مدت از متقاضیان مصرفی اخذ می شود، بدین شکل دامنه افرادی که می توانند هزینه این واحدها را بپردازند بسیار بیشتر شد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: