استفاده از ابزار یارانه برای جلوگیری از قاچاق کالاهای کشاورزی در چین

دولت چین در بیانیه اول سال ۲۰۱۹ (بیانیه پکن) اعلام کرد به دنبال تقویت رشد بازرگانی و خنثی کردن چالش‌های تجاری از طریق اصلاحات بخش کشاورزی و تقویت اقتصاد روستایی است. این بیانیه طرح‌هایی را برای تسریع توسعه یک سیستم یارانه‌ای جدید و کاهش بیشتر قاچاق محصولات کشاورزی ارائه کرده است.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از رویترز بیانیه پکن پس‌ از آن منتشر شد که دومین اقتصاد بزرگ جهان پایین‌ترین رشد اقتصادی در طی ۲۸ سال گذشته را در سال۲۰۱۸ تجربه کرد و همچنان درگیر جنگ تجاری با واشنگتن است. دولت چین در سندی که توسط شورای دولتی صادر و به‌وسیله‌ی خبرگزاری رسمی شین هوا منتشر شد، اعلام کرد: «در شرایط پیچیده افزایش فشار بر اقتصاد و تغییرات عمیق در محیط خارج از کشور انجام یک کار مفید در حوزه کشاورزی و مناطق روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.» سیاست سال جاری که با نام سند شماره یک شناخته می‌شود استراتژی جوان‌سازی روستایی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ با هدف بهبود سطح درآمد و استانداردهای زندگی در مناطق روستایی مطرح شد را تکرار کرد.

یارانه‌ها ابزاری برای افزایش تولید سویا در چین

این گزارش همچنین طرحی برای افزایش تولید سویا در داخل کشور را مورد تأکید قرار داد، اما جزئیات بیشتری را ارائه نکرد. تحلیلگران اعلام کردند مشتاقانه منتظر جزئیات بیشتر برای ارزیابی تأثیر این طرح هستند که پیش‌تر در اوایل این ماه توسط هان‎‌‌چانگ‌فو وزیر کشاورزی ارائه شده بود.

چین در سال‌های اخیر ساختار تولید محصول خود را مورد بازبینی قرار داده است و حمایت از ذرت را بعدازاینکه موجودی انبارها به حداکثر رسیده بود، کاهش داد و ترویج و تقویت کاشت هر چه بیشتر دانه‌های روغنی که عمدتاً وارداتی است را دنبال کرد. این هدف از زمان جنگ تجاری با ایالات‌متحده اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است و چین را به سمت تعرفه‌های شدید برای واردات سویا و تضمین تأمین آن از طریق منابع داخلی سوق داد.

 افزایش تولید محصولات کشاورزی اولویت اول چین برای تأمین نیاز داخلی

بر اساس این سند پکن همچنین قصد دارد تا از تولید کلزا در حوزه رودخانه یانگ تسه حمایت کند. همچنین در سال‌های گذشته خواستار افزایش تولید پایدار غلات و نیز افزایش واردات تولیدات کشاورزی‌ای بوده است که در بازار داخلی کمبود وجود دارد. ایون راجرز پِی تحلیلگر کشاورزی چین گفت: « اکنون تمرکز بر حفظ ظرفیت تولید به شکل زمین‌های کشاورزی با کیفیت بالا و استفاده از بازار بین‌المللی برای جبران کمبود تولید است.»

با توجه به مثبت بودن مرجع واردات شرکای تجاری چین همچون ایالات‌متحده چری ژانگ، تحلیلگر شرکت اطلاعات شانگهای جی سی گفت این احتمال وجود دارد که چین محصولات کشاورزی آمریکا را خریداری کند. ارزش سهام شرکت‌های دامی چین و نیز تولیدکنندگان خوک و مرغ در پی انتشار این سند سیاسی افزایش پیدا کرد. این سند همچنین طرح‌هایی را برای تسریع توسعه یک سیستم یارانه‌ای جدید و کاهش بیشتر قاچاق محصولات کشاورزی ارائه می‌کند.

مرجع خبر:

https://www.reuters.com/article/us-china-policy-agriculture/china-to-expand-agriculture-reforms-to-bolster-rural-economy-idUSKCN1Q81WS

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: