۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۱

حمایت‌های آمریکا، اروپا و چین از بخش کشاورزی

کشورهای توسعه‌یافته با طراحی برنامه‌های متنوع و اختصاص یارانه‌های کلان از بخش کشاورزی حمایت می‌کنند تا به اهدافی چون خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی و تضمین امنیت غذایی، افزایش سهم کشاورزان در بازارهای جهانی و توسعه روستایی برسند.

به گزارش عیارآنلاین، حمایت از بخش کشاورزی مسئله‌ای است که همواره در دستور کار دولت‌های کشورهای توسعه‌یافته قرار داشته است و برنامه‌های متنوعی را برای توسعه بخش کشاورزی اجرا کرده‌اند. یارانه‌های مستقیم حمایتی، حمایت قیمتی بازار، حمایت بیمه‌ای، حمایت تسهیلاتی، حمایت زیرساختی و یارانه صادراتی تنها بخشی از برنامه حمایتی این کشورهاست.

بودجه ۲۰ میلیارد دلاری آمریکا برای حمایت از  بخش کشاورزی

وزارت کشاورزی آمریکا در قالب ۸ برنامه مستقل گسترده، با بودجه‌ سالیانه بالغ‌بر ۲۰ میلیارد دلار به کشاورزان خود کمک می‌کند تا آنان بتوانند علاوه بر خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، سهم عمده‌ای در تجارت جهانی داشته باشند. حدود ۳۹ درصد از ۲.۱ میلیون کشاورز آمریکا موفق شده‌اند که یارانه خود را به‌طور کامل دریافت کنند، اما سهم عمده‌ای از این حمایت‌های دولتی نصیب تولیدکنندگان بزرگ گندم، برنج، سویا، ذرت و پنبه خواهد شد. علاوه بر این، دولت امریکا قصد دارد تا در برابر نوسانات قیمتی، هزینه‌های بالا و بازدهی کم احتمالی محصولات از کشاورزان خود حمایت کند. بدین منظور دولت قصد دارد تا با عملیات بازاریابی، پوشش بیمه‌ای، خرید و صادرات محصولات کشاورزی و تحقیق درزمینه افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی به کشاورزان کمک کند.

۶۰ برنامه گسترده حمایتی آمریکا از بخش کشاورزی

به گزارش دولت فدرال آمریکا، وزارت کشاورزی ایالات‌متحده در قالب ۶۰ برنامه مستقیم و غیرمستقیم از بخش کشاورزی خود حمایت می‌کند که ۷۰ درصد این کمک‌ها بیشتر به تولید سه محصول اساسی(گندم، ذرت و سویا) اختصاص دارد. خلاصه‌ای از مهم‌ترین این حمایت‌های امریکا از کشاورزی به شرح زیر است:

بیمه محصولات کشاورزی (Insurance)

بیمه محصولات کشاورزی، مهم‌ترین برنامه وزارت کشاورزی آمریکا طی سالیان گذشته بوده که توسط آژانس مدیریت ریسک این کشور (SDA’s Risk Management Agency) اجرا می‌شود و طی ۵ سال گذشته سالیانه بیش از ۸ میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده است. ۱۰۰محصول کشاورزی تحت پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند که مهم‌ترین آن‌ها ذرت، پنبه، گندم و سویا هستند. جالب اینجاست که اغلب کشاورزان با بیمه مزرعه خود پول بیشتری نسبت به هزینه پرداخت‌شده برای بیمه محصولات خود کسب می‌کنند و جالب‌تر آن‌که هیچ محدودیت بیمه‌ای برای پرداخت خسارت توسط شرکت‌های بیمه وجود ندارد. به‌طوری‌که حدود ۲۰ مزرعه سالانه بیش از ۱ میلیون دلار از محل این برنامه دریافت می‌کنند.

پوشش ریسک‌های موجود در بخش کشاورزی (Agriculture Risk Coverage (ARC))

این برنامه بدین‌صورت است که اگر درآمد کشاورزان در هر هکتار با میانگین درامد دیگر کشاورزان در آن ناحیه برابر نبود، یارانه­ای برای جبران این کسری درآمد از محل  برنامه (ARC) به کشاورز پرداخت می‌شود. به‌طورکلی می‌توان گفت هرچقدر قیمت محصول و درآمدش کمتر باشد یارانه بیشتری از این محل دریافت می‌کند. این برنامه که شامل ۲۰ محصول اساسی ازجمله گندم، ذرت، خردل و نخود است، تنها در سال ۲۰۱۷ به کشاورزان بیش از ۳.۷ میلیارد دلار یارانه پرداخت کرده است.

پوشش ریسک قیمت (Price Loss Coverage (PLC))

این برنامه بدین‌صورت است که اگر کشاورزان بر اساس میانگین قیمت ملی یک محصول در مقایسه با قیمت مرجع (جهانی) محصول که توسط کنگره تعیین می‌شود، پایین باشد کشاورز یارانه دریافت می‌کند. یعنی هرچه قیمت ملی در مقایسه با قیمت مرجع کمتر باشد، کشاورز یارانه بیشتری دریافت خواهد کرد. ازآنجاکه غالباً قیمت مرجع بالا است، پرداخت این نوع یارانه احتمالاً زیاد است. این برنامه بیش از ۲۰ محصول کشاورزی را پوشش می‌دهد و در سال ۲۰۱۷ به کشاورزان مبلغ ۳.۲ میلیارد دلار یارانه از این محل پرداخت شده است.

 برنامه‌های حفاظتی (Conservation Programs)

وزارت کشاورزی ایالات‌متحده چندین برنامه مختلف جهت حفاظت مزارع کشاورزی را دنبال می‌کند. به‌طوری‌که در قالب برخی از این برنامه‌ها به کشاورزان پول پرداخت می‌شود تا با برنامه‌های نظارتی و حفاظتی، نظام تولید خود را جهت حفاظت از منابع طبیعی بهبود بخشند. سالانه بیش از ۵ میلیارد دلار برای این نوع حمایت‌ها پرداخت می‌شود. 

اعطای وام بازاریابی (Marketing Loans)

این برنامه که برای وزارت کشاورزی آمریکا در دو سال گذشته سالانه ۱۶۰ میلیون دلار هزینه داشته است قصد دارد که در زمان برداشت محصول کشاورزی به کشاورزان وام پرداخت کند تا محصولات خود را ذخیره و نگه‌داری کند و پس از بازاریابی مناسب، با قیمتی بالاتر بتواند محصولات خود را به فروش برسانند.

حمایت در برابر بلایای طبیعی (Disaster Aid)

این برنامه که از سال ۲۰۱۰ حدود ۱.۹ میلیارد دلار برای وزارت کشاورزی ایالات‌متحده هزینه داشته، بدین‌صورت است که علاوه بر تسهیلات و قوانین موجود کنگره در این زمینه؛ به کشاورزان در قبال بلایای طبیعی خسارت پرداخت می‌شود که عمده این کمک‌ها عمدتاً به گندم کاران، دامداران و باغبانان اعطا می‌شود.

بازاریابی و صادرات محصولات کشاورزی (Marketing and Export Promotion)

سالانه این وزارتخانه بیش از ۱.۲ میلیارد دلار صرف فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای فروش و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی می‌کند. دفتر خدمات خارجی کشاورزی امریکا (The Foreign Agricultural Service)، سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار در بیش از ۹۰ دفتر خارجی خود برای بازاریابی صادراتی کشاورزی هزینه می‌کند. 

تحقیق و پشتیبانی از سایر امور مرتبط (Research and Other Support)

اکثر صنایع در آمریکا منابع مالی تحقیقات و توسعه خود را تأمین می‌کنند، اما در مورد کشاورزی، دولت آمریکا هزاران دانشمند و متخصص دیگر را استخدام می‌کند تا به صنعت کشاورزی کمک کنند. بدین منظور وزارت کشاورزی آمریکا سالانه ۳ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه کشاورزی در بیش از ۱۰۰ منطقه صرف می‌کند. این برنامه همچنین مجموعه‌ای از خدمات پشتیبانی دیگر (مانند داده‌های آماری و مطالعات اقتصادی) را نیز به کشاورزان ارائه می‌دهد.

اقدامات اتحادیه اروپا برای حمایت از بخش کشاورزی

اتحادیه اروپا نیز با روش‌های مختلفی از بخش کشاورزی حمایت می‌کند. مخارج و هزینه‌های بخش کشاورزی این اتحادیه توسط دو صندوق که به شکلی بخشی از بودجه عمومی آن هستند؛ تأمین مالی می‌شوند. یکی از این دو صندوق، «صندوق ضمانت کشاورزی اروپا» است که عمدتاً یارانه‌های مستقیم حمایتی به کشاورزان و اقدامات تنظیم بازار محصولات کشاورزی را تأمین مالی می‌کند و دیگری «صندوق کشاورزی اروپا برای توسعه روستایی» است که برنامه‌های توسعه روستایی کشورهای عضو را کمک مالی می‌کند. این دو صندوق با مدیریت مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیاده‌سازی شده‌اند و این بدان معنی است که کمیسیون اروپا مستقیماً پرداختی‌ها را انجام نمی‌دهد بلکه این وظیفه را به عهده کشورهای عضو می‌گذارد.

حمایت‌های درآمدی اتحادیه اروپا از کشاورزان

مهم‌ترین نوع بودجه اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی را یارانه‌های مستقیم حمایتی تشکیل می‌دهند. هدف اصلی پرداخت یارانه‌های مستقیم، حمایت از درآمد کشاورزان است. در عوض کشاورزان نیز متعهد به انجام فعالیت‌های کشاورزی در زمین خود و رعایت تعدادی از استانداردها در مورد سلامت مواد غذایی، حفاظت از محیط‌زیست، سلامت حیوانات و حفظ و نگهداری زمین در شرایط زیست‌محیطی و کشاورزی مناسب هستند. یارانه‌های مستقیم حمایتی از طریق آژانس‌های پرداختی که توسط مقامات هر کشور منصوب‌شده‌اند پرداخت می‌شود.

هدف از مدیریت بازار کمک به سازمان‌دهی بازارها و مراکز تجاری و نیز پاسخ به اختلالات بازار از طریق اقداماتی نظیر خرید مداخله‌ای، حمایت از ذخیره‌سازی اختصاصی محصول (جهت کاهش عرضه بیش‌ازحد محصول در بازار و بهبود قیمت‌ها)، یارانه‌های صادراتی و حمایت از بازارهای ویژه است. این اقدامات نیز توسط آژانس‌های پرداخت اجرا می‌شوند.

سرمایه‌گذاری ۹۵ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای توسعه روستایی

اتحادیه اروپا بر اساس چشم‌انداز توسعه روستایی ۲۰۱۴-۲۰۲۰ بالغ‌بر ۹۵ میلیارد یورو جهت سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو هزینه خواهد کرد که هدف از آن تقویت و ترویج رقابت در بخش کشاورزی، حصول اطمینان از مدیریت پایدار منابع طبیعی، مبارزه با تغییرات آب و هوایی، دستیابی به توسعه منطقه‌ای متوازن اقتصادی و جوامع روستایی شامل ایجاد و حفظ اشتغال، است.

انواع یارانه‌های دولتی چین برای حمایت از بخش کشاورزی

همچنین چین یک چارچوب اساسی برای سیاست حمایت از بخش کشاورزی ایجاد کرده است. هسته این چارچوب چهار یارانه است. اولین آن یارانه مستقیم برای تولیدکنندگان غلات است که از سال۲۰۰۴ جایگزین یارانه بازاریابی غلات شد. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵مجموعاً ۱۶۲.۲۵ میلیارد یوان یارانه مستقیم غلات پرداخت شده است. دومین یارانه برای واریته­های (ارقام) برتر محصول است و تاکنون ۱۷۶.۱۲ میلیارد یوان برای این یارانه اختصاص داده شده است و در حال حاضر ده محصول عمده همانند برنج، گندم و ذرت را پوشش می‌دهد. یارانه برای اصلاح نژادهای دام و طیور از سال۲۰۰۵ شروع شد که گاوهای شیری، خوک زنده ،گاوهای گوشتی، گوسفند و بز را شامل می‌شود. سومین نوع یارانه برای خرید ابزار و ماشین‌آلات پیشرفته کشاورزی است و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵  ۱۴۳.۵ میلیارد یوان از بودجه مرکزی بابت این یارانه پرداخت شده است. مدل چهارم پرداخت یارانه، یارانه عمومی برای نهاده‌های ورودی کشاورزی است که تاکنون ۷۷۸.۱ میلیارد یوان پرداخت شده است.

مناطق روستایی تحت پوشش خدمات مالی و بیمه‌ای

چارچوب حمایت مالی روستایی چین به‌تدریج در حال بهبود یافتن است و یک الگوی جدیدی از همزیستی و توسعه هماهنگ سرمایه‌گذاری تجاری، سرمایه‌گذاری تعاونی و سرمایه‌گذاری سیاستی در حال شکل‌گیری است. بیمه کشاورزی یک راه‌حل مهم برای حفاظت و حمایت از کشاورزی است. دولت مرکزی چین در سال ۲۰۰۷ برنامه آزمایشی یارانه حق بیمه کشاورزی را آغاز کرد. در حال حاضر، یارانه حق بیمه که از طریق بودجه مرکزی پرداخت می‌شود همه استان‌ها را برای ۱۵ واریته یا گونه، شامل ذرت و برنج و گاوهای شیری پوشش می‌دهد.

حفاظت از قیمت محصولات کشاورزی با اجرای سیاست‌های اصلاح بازار

یکسری سیاست‌ها و اقداماتی جهت ارتقا و اصلاح بازار گرایی برای محصولات عمده کشاورزی مانند غلات، هم‌زمان با آزادسازی بازار و قیمت محصولات کشاورزی، ایجاد سیستم حداقل قیمت خرید برای غلات و جمع‌آوری و ذخیره محصولات کشاورزی عمده، انجام شده است. سیاست حداقل قیمت خرید برای گندم و برنج و دیگر محصولات عمده در مناطق اصلی تولیدکننده این محصولات از سال ۲۰۰۴ اتخاذ شده است. سیاست جمع‌آوری و ذخیره موقت برای محصولات غذایی مانند ذرت و سویا و دیگر محصولات عمده کشاورزی مانند پنبه، کلزا و چغندرقند که به‌وسیله‌ی سیاست حداقل قیمت خرید تحت پوشش قرار نمی‌گیرند، اجرا شده است.

بنابراین این حمایت‌ها نشان می‌دهد ساختار حمایت از بخش کشاورزی در کشورهای توسعه‌یافته به شیوه‌ای نوین و منظم سازمان یافته است. ساختار حمایتی این کشورها به کشاورزان کمک می‌کند تا هزینه‌های کمتری متحمل شوند، در برابر نوسانات قیمتی مقاوم شوند، درآمد پایداری را به دست آورند و برای تسخیر بازارهای جهانی برنامه‌ریزی کنند. همچنین کشورهای پیشرفته با حمایت از بخش کشاورزی توسعه همه‌جانبه روستایی و ایجاد و حفظ اشتغال روستائیان را تضمین می‌کنند.

منابع ارجاعی:

سایت دولت فدرال آمریکا

سایت اطلاع رسانی کمیسیون اروپا

سایت وزارت کشاورزی چین

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: