۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۰
محمود صادقی در گفتگو با عیارآنلاین:

اجرای توافق پاریس کشور را دچار محدودیت‌هایی خواهد کرد/ سند تعهدات در قالب لایحه به مجلس ارائه شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به معایب پذیرش موافقنامه پاریس گفت: پذیرش این موافقت‌نامه قطعاً کشور را دچار محدودیت‌هایی خواهد کرد به همین دلیل، نیاز است سند تعهدات کشور (NDC) در قالب لایحه به مجلس ارائه شود.

به گزارش عیارآنلاین، برخی از دانشمندان و اقلیم شناسان بر این باور هستند که در حال حاضر با پدیده گرمایش زمین روبرو هستیم. به اعتقاد آن‌ها عامل اصلی این پدیده، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. در این راستا طی نشست سالانه کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) که در سال ۲۰۱۵ در شهر پاریس برگزار شد، توافقی با عنوان توافق تغییر اقلیم پاریس، مورد موافقت اولیه کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس قرار گرفت.

این توافق‌نامه مورد موافقت اولیه ایران نیز قرارگرفته است. اما در حال حاضر متولیان آن در کشور هنوز نتوانسته‌اند مراحل قانونی تصویب آن را طی کنند. ایرادات شورای نگهبان قانون اساسی، مهم‌ترین موانع پیش روی موافقت نامه مذکور است. ارائه نشدن سند تعهدات ملی (NDC) به مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین ایراد این شورا است.

 

در این راستا، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری_تحلیلی عیارآنلاین در خصوص موافقت نامه پاریس، گفت: قطعاً اجرای چنین توافقاتی محدودیت‌هایی برای کشور ایجاد می‌کند و کشور به ظاهر متضرر خواهد شد ولی در مجموع می‎شود این موافقت نامه را پذیرفت.

نماینده مردم تهران ضمن اشاره به نپیوستن ترکیه و روسیه به این توافق‌نامه و همچنین خروج آمریکا از آن گفت: شاهد آن بودیم که ترامپ با قلدری موضوع تغییرات اقلیم را رد و از موافقت‌نامه پاریس خارج شد.

وی در ادامه با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور، افزود: رئیس‌جمهور مخالفت خود را با این مسئله اعلام کرده است. از همین رو دولت به‌عنوان متولی این توافقنامه می‌تواند تعهدات را اصلاح و برای بررسی بیشتر به‌ صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. لازم است، مجلس نیز با دیدگاه کارشناسی و به‌ دور از مسائل سیاسی این توافق‌نامه را بررسی کند.

صادقی در مورد اقدامات تنبیهی کمیته بین‌الدولی تغییرات اقلیم (IPCC) نیز افزود: این مسئله نیاز به بررسی دقیق دارد. ایران در ارائه سند تعهدات خود باید هوشیارانه عمل کند. چراکه در غیر این صورت زمینه‌ساز مشکلاتی برای کشور خواهد شد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: