۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سفر به دور دنیا برای تصاحب بازار محصولات کشاورزی

ترامپ به خاطر کشاورزان خود در جنگ تجاری با چین کوتاه آمد

: وزارت کشاورزی آمریکا از طریق چانه‌زنی با کشورهای مختلف و اجرای برنامه‌های متنوع، موانع صادرات محصولات آمریکایی را برمی‌دارد تا علاوه بر حمایت از کشاورزی، هر چه بیشتر بر بازار محصولات کشاورزی جهان تسلط یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیار آنلاین، به نقل از رویترز ماه می میلادی، ماه تجارت جهانی است و وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) این رویداد را به‌وسیله‌ی برجسته کردن موفقیت‌های خود و تعهد مستمر به گسترش تجارت و افزایش رفاه روستایی به‌واسطه صادرات محصولات کشاورزی، نشان می‌دهد.

سانی پردو وزیر کشاورزی آمریکا دراین‌باره گفت: « همچنان که ماه تجارت جهانی شروع می‌شود، ما نقش حیاتی‌ای که تجارت در حمایت از کشاورزی و مناطق روستایی آمریکا و همین‌طور اقتصاد ما بازی می‌کند را تصدیق می‌کنیم. کشاورزان، دامداران، جنگلداران و تولیدکنندگان غذا در آمریکا، سوخت و لباس ملت ما و بقیه‌ی جهان را تأمین می‌کنند. من از روز اول گفته بودم که تولید محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهم و به فروش می‌رسانم. من به این پیشرفت افتخار می‌کنم که ما هرروز به مشتریانمان خدمت می‌کنیم، محصولات خود را در سراسر جهان می‌فروشیم و برای حفاظت و حفظ منافع کشاورزی‌مان کار می‌کنیم.»

سفر به دور دنیا برای تبلیغ محصول کشاورزان آمریکایی

تجارت کشاورزی برای بخش کشاورزی ایالات‌متحده و اقتصاد آمریکا حیاتی است. در سال ۲۰۱۷ صادرات غذا و تولیدات کشاورزی آمریکا مجموعاً به ۱۳۸.۴ میلیارد دلار رسید که بالاتر از۱۳۴.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ است. علاوه بر این صادرات کشاورزی بیش از ۱.۱ میلیون شغل را در کل اقتصاد آمریکا حمایت کرده است. با توجه به اینکه ۹۵ درصد مصرف‌کنندگان جهان در خارج از ایالت متحده زندگی می‌کنند کار وزارت کشاورزی برای اتخاذ و توسعه تجارت جدید جهت از بین بردن موانع، کمک به کشاورزان و دامداران برای پیدا کردن مشتریان جدید و اطمینان از اینکه با تولیدات و تولیدکنندگان آمریکایی منصفانه رفتار می‌شود، ضروری است.

سانی پردو وزیر کشاورزی آمریکا گفت: « از روزی که تد مک‌کینی به‌عنوان اولین معاون وزیر تجارت و امور خارجه کشاورزی USDA این منصب را گرفت؛ سراسر جهان را برای تبلیغ تولیدات کشاورزی آمریکا و متعهد کردن دیگر دولت‌های خارجی برای از بین بردن موانع صادرات ایالات‌متحده، دور زده است. من گفتم که او باید میلیون‌ها مایل پرواز کند که او در حال نزدیک شدن به این نقطه است. او در عرض ۶ ماه در این منصب ۱۰ کشور از اروپا تا آسیا و خاورمیانه و آمریکای لاتین را پوشش داده است تا منافع سیاسی ما را ارتقا دهد و تولیداتمان را تبلیغ کند.»

برنامه وزارت کشاورزی آمریکا برای صادرات تولیدات کشاورزی

وزارت کشاورزی آمریکا تجارت را به طرق مختلفی ترویج می‌کند. USDA به‌منظور سود بردن کشاورزی ایالات‌متحده، به‌واسطه خدمات کشاورزی خارجی موانع تجارت را از بین می‌برد، فرصت‌های صادراتی را ایجاد و موافقت‌نامه‌های موجود را اجرا و اصلاح می‌کند. «اداره بازرسی بهداشت گیاهی و حیوانی وزارت کشاورزی آمریکا» با حفظ صنایع کشاورزی عاری از آفات و بیماری‌ها، از تجارت این محصولات حمایت می‌کند. «دفتر اقتصاددان ارشد وزارت کشاورزی آمریکا » تحلیل‌های اقتصادی و سیاستی در حمایت از ابتکارات تجاری ایالات‌متحده و برآوردهای عرضه و تقاضای تولیدات قابل‌اطمینان جهانی را ارائه می‌دهد. «اداره بازرسی و ایمنی غذای وزارت کشاورزی آمریکا»، از سلامت عمومی به‌واسطه تضمین ایمنی واردات و صادرات غذا و کمک به ایجاد استانداردهای بین‌المللی غذا که سلامت مصرف‌کنندگان را حفظ کرده و شیوه‌های تجارت عادلانه را تضمین می‌کند، حفاظت می‌کند. این‌ها تنها چند نمونه است که نشان می‌دهد چگونه USDA هرروز با ارتقا تجارت جهانی برای کشاورزی ایالات‌متحده کار می‌کند.

ترامپ افزایش تعرفه کالاهای چینی را به خاطر کشاورزان به تعویق انداخت

اهمیت صادرات محصولات کشاورزی برای آمریکا به حدی است که اخیراً دونالد ترامپ از موضع خود در برابر چین به خاطر تعرفه‌های این کشور بر محصولات کشاورزی آمریکا عقب‌نشینی کرد و از چین خواست که فوراً تمام تعرفه‌های محصولات کشاورزی ایالات‌متحده را بردارد چراکه مذاکرات تجاری پیشرفت خوبی داشته است.

کشاورزان یک گروه کلیدی برای حزب جمهوری‌خواه ترامپ هستند و جنگ تجاری رئیس‌جمهور آمریکا با چین تأثیر زیادی بر آن‌ها داشته است. سال گذشته پکن برای واردات سویا، دانه سورگوم، گوشت خوک و دیگر اقلام، تعرفه‌های گمرکی وضع کرد و محموله‌های محصولات کشاورزی آمریکایی به چین را کاهش داد. سانی پردو وزیر کشاورزی آمریکا گفت که مذاکره‌کنندگان تجاری آمریکا از چین خواسته‌اند تعرفه‌های اتانول این کشور را کاهش دهد اما بلافاصله مشخص نشد که آیا پکن مایل به این کار است یا خیر.

پست ترامپ در توییتر چند ساعت پس از اعلام «دفتر نمایندگی تجاری ایالات‌متحده» گفته بود که افزایش برنامه‌ریزی‌شده‌ی تعرفه‌ها به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار بر روی کالاهای چینی را به تعویق خواهد انداخت.

ترامپ در توییتر خود نوشت: « از چین خواستم که فوراً تمام تعرفه‌ها بر محصولات کشاورزی ما را لغو کند، زیرا ما در گفتگوهای تجاری خوش‌رفتاری می‌کنیم. همچنین من دومین سری از تعرفه‌ها را در تاریخ اول مارس به ۲۵ درصد افزایش ندادم. این امر برای کشاورزان ما و البته من بسیار مهم است.»

افزایش تعرفه از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد در ابتدا برای اول ژانویه برنامه‌ریزی‌شده بود اما پس از گفتگوهای سازنده با شی‌جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین، دولت ترامپ یک تمدید ۹۰ روزه را برای این مهلت صادر کرد.

لینک مراجع خبر:

https://www.fas.usda.gov/newsroom/usda-celebrates-world-trade-month

https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china-trump/trump-asks-china-to-lift-tariffs-on-u-s-farm-products-idUSKCN1QI5OS

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: