۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۹
آمریکا برنده رأی WTO ، به خاطر شکایت از حمایت قیمتی غلات چین

محکومیت چین در WTO به خاطر حمایت قیمتی از غلات

: آمریکا طی سال‌های گذشته به خاطر حمایت‌های قیمتی غلات چین در WTO شکایت کرده بود که با استنادات خود این حمایت‌ها را به چالش کشید و برنده رأی محکومیت این سازمان علیه چین شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیار آنلاین، به نقل از رویترز یک هیئت داوری در سازمان تجارت جهانی در روز پنجشنبه هفته گذشته با شکایت ایالت متحده مبنی بر اینکه چین در طی سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۱۵ برای گندم و برنج تولیدی خود بیش‌ازحد یارانه به کشاورزان پرداخت کرده است، موافقت کرد. اختلافات بر سر یارانه ذرت قبلاً به پایان رسیده بود. رابرت لایتیزر نماینده تجاری ایالات‌متحده در بیانیه‌ای گفت: « حمایت بیش‌ازحد چین فرصت‌های کشاورزان آمریکایی برای صادرات محصولات در سطح جهانی خود به چین را محدود می‌کند. ما انتظار داریم که چین به‌سرعت به سطح تعهدات WTO برسد.»

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور به ترویج توسعه بخش کشاورزی خود در راستای قوانین سازمان تجارت جهانی و حفظ ثبات سیستم تجارت چندجانبه ادامه خواهد داد.

توافقنامه عضویت چین در WTO اجازه رسیدن یارانه‌های محرک تجارت تا ۸.۵ درصد ارزش کل محصول را می‌دهد. دفتر نمایندگی تجاری آمریکا این شکایت را در سپتامبر ۲۰۱۶ ثبت کرد و گفت که چین نزدیک ۱۰۰ میلیارد دلار بیشتر از مقداری که قوانین سازمان تجارت جهانی اجازه می‌دهد به کشاورزان خود یارانه پرداخت کرده است که این باعث ایجاد یک انگیزه ساختگی برای کشاورزان جهت تولید بیشتر و پایین آوردن قیمت‌ها در سراسر جهان شده است.

چین مدعی شد که محدوده مجاز حمایتی را نقض نکرده است چراکه تنها غلات خریداری‌شده توسط دولت باید به‌عنوان یارانه محسوب شود. اما ایالات‌متحده با موفقیت استدلال کرد که خرید دولتی غلات با قیمت تضمین‌شده افزایش قیمت در کل بازار را در پی دارد. این حکم که ممکن است مورد تجدیدنظر هم قرار گیرد می‌تواند پیامد منفی برای هند که استدلال‌های مشابهی را در برابر چین مطرح کرده است نیز در پی داشته باشد.

در نشست کمیته کشاورزی WTO در روز چهارشنبه، ایالات‌متحده و کانادا  ادعای هند را که حمایت قیمتی بازار آن برای حبوبات ۱.۵ درصد ارزش کل محصول است را رد کردند و گفتند که این میزان در حقیقت ۳۵ تا ۸۵ درصد بوده است که بسیار بیشتر از حد مجاز برای حبوبات است.

لینک مرجع خبر:

https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china-agriculture/u-s-wins-wto-ruling-on-chinese-grains-decision-also-affect-india-idUSKCN1QH224

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: